به گزارش 60 دقیقه به نقل از فرصت امروز، جک ما، رئیس شرکت علی بابا به همراه شرکت چینی Ant Financial در آخرین سخنرانی خود اعلام کرده است توجه ویژه ای به بیت کوین و فناوری بلاک چین دارد و دنبال ایجاد جامعه ای بدون پول نقد است. اگرچه ما هنوز هم در حال مطالعه اصول بنیادی ارزش بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده موجود در بازار است، اما معتقد است فناوری بلاک چین، نوآوری قدرتمندی است که می تواند جامعه ای را از پول نقد بی نیاز کند.
در حال حاضر تعداد کمی از جمعیت چین از پول نقد و کارت های اعتباری برای خرید محصولات، دریافت حقوق و پرداخت قبض استفاده می کنند و اپلیکیشن های پرداخت میان مردم جا افتاده است. کاربران Alipay (پلتفرم پرداخت آنلاین) با استفاده از گوشی های هوشمند دارای NFC )برقراری ارتباط با نزدیک کردن دو دستگاه الکترونیکی)، تنها با اشاره موبایل خود به پایانه های مخصوص می توانند قهوه بخرند و همچنین از طریق اپلیکیشن حقوق خود را دریافت می کنند. پرداخت از این طریق بدون معطلی انجام می شود و مانند خدمات بانکی قطعی ندارد. جک ما در سخنرانی خود گفت:
من توجه ویژه ای به جامعه بدون پول نقد و فناوری بلاک چین دارم. من و علی بابا، دنیا را به سمت جامعه ای بدون پول نقد هدایت خواهیم کرد. جامعه ای که برای همه برابر است، پول مورد نیاز آن ها را تأمین کرده و از شفافیت و پایداری آن اطمینان حاصل می کند. من از فساد متنفرم و دلم نمی خواهد شخصی از راه نادرست فرصت های من را از بین ببرد. به همین دلیل ما به جامعه ای بدون پول نقد نیاز داریم.
ری چان، معاون شرکت Ant Financial نیز در همین سخنرانی گفت محصولات جدید شرکت ما برای کاربران نسل جدید طراحی شده است؛ برای کسانی که علاقه ای به روش های سنتی پرداخت ندارند و دنبال راه های کارآمدتری در شبکه مالی هستند. او گفته است:
ما محصولات جدید شرکت را متناسب با سلیقه نسل جدید می سازیم زیرا جوان ها نیروی اصلی جامعه ما هستند.
ما در طول سخنرانی خود تأکید کرد بیت کوین را به عنوان ارز رمزنگاری شده منتخب کنار نگذاشته است اما هنوز تصمیم قطعی نگرفته است که آیا بیت کوین به عنوان یک رمزارز مبتنی بر فناوری بلاک چین می تواند ارزش های مورد نیاز جامعه را تأمین کند یا خیر. او گفته است:
تکنولوژی استفاده شده برای بیت کوین بسیار قدرتمند است و من دنبال این هستم که این رمزارز چه ارزش هایی را می تواند به جامعه اضافه کند.