به گزارش60 دقیقه به نقل از تابناک، حجت‌الاسلام والمسلمین برمایی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس خانواده، در گفت‎وگو با ایکنا؛ در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سایت‌های همسریابی چه میزان می‎تواند برای سر و سامان دادن به بحث ازدواج جوانان موثر باشد و آیا اساساً این سایت‎ها گزینه خوبی برای پیدا کردن همسر هستند؟ گفت: در گذشته و قبل از ایجاد شرایط فعلی، انتخاب همسر با کمک بزرگترها و در مجالس‎ مختلف و از طریق معرفی خانواده‎ها انجام می‏‌شد. اما در حال حاضر با تغییر روش زندگی و آزادی عمل بیشتر جوانان این مناسبات تغییر کرده و جای خودش را به انتخاب در اشکال مختلف از جمله سایت‌های همسریابی و آشنایی مستقیم دختر و پسر داده است.
برمایی با بیان اینکه در فضای مدرن حاضر می‎توانیم از ظرفیت‎های فضای مجازی در بحث ازدواج استفاده کنیم.
وی افزود: این ظرفیت‎ها در مراحل اولیه آشنایی می‎توانند به کمک دختر و پسر بیایند، اما بیشتر سایت‌های همسریابی که امروز در فضای مجازی دیده می‎شود، به تجارتی پرسود برای صاحبان آن‌ها بدل شده‎ است. این سایت‎ها به نام جوانان و افراد جویای همسر آنان را در مسیری قرار می‎دهند که تنها هدفشان کسب درآمد و سودجویی است و فقط در موارد انگشت ‎شماری می‎توانند به جوانان کمک کنند. البته این کمک‎‎ها هم بیشتر درمواردی است که خانواده ممکن است نتواند در انتخاب همسر به فرزندش کمک کند و جوان نیز در شرایطی است که گزینه‌ای برای ازدواج نداشته باشد.
وی اظهار داشت: جالب اینجا بود که بعد از ورود به یکی از همین سایت‎ها با خدمات ویژه برای ارائه اقدامات بعدی مواجه شدیم که نیازمند شارژ پول دیگری هم بود؛ لذا اکثر این سایت‎ها شبیه سایت‌های دوست‌یابی هستند و از آنجا که تجارت و کسب‌ وکار محسوب می‌شوند، نمی‌توانند مبنای خوب و مناسبی برای همسریابی و انتخاب همسر باشند.
حجت‌الاسلام برمایی بیان کرد: البته مدتی است سایت همسان‌گزینی تبیان راه‎اندازی شده و اقدامات خوبی را در این زمینه آغاز کرده است؛ ازدواج پدیده‌ای مردمی است و واسطه‌گری باید از سوی بستگان و نزدیکان انجام شود، زیرا فضای مجازی در ایران هنوز به تکامل نرسیده که قابل اعتماد و اتکا باشد. اما‌ ای کاش این سمت و سو به دیگر نهاد‌های مرتبط با همسریابی هم گسترش پیدا می‌کرد.