معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به ایجاد ۲۳ هزار استارتاپ و ۴۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور، گفت: در گذشته از سوی سازمان‌های مختلف به عناوین متعدد از این نوع کسب و کارها شکایت می‌شد که با اقداماتی که در هیات دولت انجام دادیم، جلوی تعطیلی استارتاپ‌ها گرفته شد.

به گزارش 60دقیقه ، دکتر سورنا ستاری امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ با اشاره به استقبال عموم جامعه از زیست بوم فناوری ایجاد شده در کشور، افزود: ما استارتاپ‌ها را تنها در حوزه ICT نداریم، بلکه در سایر حوزه ها فعال هستند؛ به گونه ای که صبح امروز یکی دیگر از شتابدهنده‌های حوزه سلامت افتتاح شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های این شتابدهنده خاطر نشان کرد: این شتابدهنده حجم وسیعی از کارهای تحقیقاتی در حوزه سلامت را به کمک تیم‌های تحقیقاتی خود انجام داده و در حال حاضر موفق به تجاری‌سازی داروهای تولیدی شده است.

ستاری با اشاره به توسعه خدمات در حوزه ICT ادامه داد: یکی از انتقاداتی که به ما وارد شده، این است که وقتی در حوزه IT  ایده‌ای مطرح می‌شود، سایر استارتاپ‌ها به آن وارد می‌شوند و ما برای جلوگیری از انجام کارهای تکراری هزاران ایده را معرفی کردیم تا شتابدهنده‌ها در حوزه‌های معرفی شده کار کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که استارتاپ‌ها نباید در حوزه‌های تکراری متمرکز شوند، یاداور شد: در حال حاضر اکوسیستم نوآوری که شامل صندوق‌های خطر پذیر، منتورها و شتابدهنده‌ها می‌شود در کشور ایجاد شده و خوشبختانه هیات دولت از این حرکت جوانان حمایت می‌کند.

ستاری با بیان اینکه مقاومت‌هایی از سوی اقتصاد سنتی و حتی در دولت از این حرکت‌های جدید صورت می‌گیرد، اظهار کرد: با تعامل می‌توان این چالش را مرتفع کرد؛ چرا که همه فهمیده‌اند که آینده اقتصاد کشور در دست این جوانان و نوع حرکت آنها در اقتصاد است.

رییس بنیاد ملی نخبگان تعداد شتابدهنده‌های کشور را بالغ بر ۱۰۰ شتابدهنده ذکر کرد و ادامه داد:  تعداد استارتاپ‌ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، ضمن آنکه تنوع در ایده‌ها نیز مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: مهمترین بخش این فعالیت‌ها آن است که استارتاپ‌ها غریبه در میان مردم نیستند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در خصوص چالش‌های موجود در زمینه صدور مجوزها برای استارتاپ‌ها، این نوع برخورد را ناشی از تقابل اقتصاد سنتی و مدرن دانست و خاطر نشان کرد: ولی ما با اقداماتی که در هیات دولت انجام دادیم، تلاش کردیم جلوی تعطیلی استارتاپ‌ها گرفته شود.

به گفته وی از سوی سازمان‌های  مختلف از استارتاپ‌ها به عناوین و دلایل متعدد شکایت می‌شد که با اقدامات انجام شده این فرآیند کنترل شده است.

ستاری بحث اخذ مجوزها را بحث اقتصاد سنتی توصیف کرد و ادامه داد: ولی این چالش با جریاناتی که در کشور رخ داده، قابل حل است.

وی تعداد استارتاپ‌های ایجاد شده در کشور را بیش از ۲۳ هزار و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را بیش از ۴۴۰۰ شرکت عنوان کرد.

منبع:خبرگزاری ایسنا