درسال‌های اخیر شرکت‌های کوچک و متوسط به عنوان مولد کارآفرینی و توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه یافته فعال شده‌اند و توسعه شرکت‌های دانش بنیان و کسب‌وکارهای کوچک در حالی یکی از مسیرهای تحقق اقتصاد مقاومتی است که بایستی ابهامات عملکرد این حوزه نیز برطرف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شصت دقیقه از تسنیم، امروزه با رشد و توسعه تحقیقات آکادمیک درحوزه فناوریهای نوین رویکرد جدید در امر انتقال تکنولوژی از بخش آکادمیک به بخش صنعتی بوجود آمده است. دراین راستا شرکت هایی با عنو ان شرکتهای انشعابی یا زایشی از دانشگاهها و موسسات آکادمیک شکل گرفته اند. با توجه به اهمیت توسعه شرکتهای دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی شناسایی راهبردها و شفافیت عملکرد آنها تاثیر به سزایی در نحقق این هدف دارد.

به عقیده کارشناسان آنچه از پارک‌های علم و فناوری  انتظار می‌رود، استحکام بخشیِ اقتصاد مقاومتی از طریق اتکا به استعدادها و شرکت‌های بومی است، در این راستا شفافیت عملکرد  آنها چه به لحاظ اجرایی و چه از لحاظ مالی بسیار با اهمیت است.

در این بین بایستی سوالاتی مشخصی طرح و پیگیری شوند. به عنوان مثال آیا مسئولان و پرسنل پارکهای علم و فناوری استانی امکان عضویت در شرکتهای مستقر در پارکها را دارند؟ یا به صورت مشخص آیا به صورت مشاوره‌ای این افراد می‌توانند در شرکتها حاضر شوند؟ از سوی دیگر در صورت وقوع چنین ابهامی آیا گزارشی از سوی دستگاههای نظارتی مانند دیوان محاسبات تهیه شده است.

اساس ایجاد پارکهای علم و فناوری تجاری سازی ایده های خلاقانه و نوآورانه می‌باشد، آیا امکانات لازم برای همه شرکتها برای تحقق چنین هدفی آماده شده است و مراقبتهای لازم برای جلوگیری از تبعیض اعمال شده است.

پارکهای علم و فناوری هر استان با توجه به ظرفیتهای جغرافیایی و بومی خود پذیرای نخبگان مختلف می‌باشند، به عنوان مثال استان مازندران یا تهران هرکدام  یک سری مزایا دارند که شرکتهای مربوطه با توجه به این مزایا اقدام به ورود  فعالیتهای نو آورانه می‌کنند. در این بین پرسش مطرح این است که آیا امکانات زیر ساختی جهت استفاده بهینه برای ارتقا عملکرد شرکتها شده است. مثلا آیا زمینی که برای شرکتها تخصیص پیدا می‌کند پاسخگوی نیازهای آنها می باشد.

با توجه به نیازهای اقتصادی کشور تمرکز بر شرکتهای کوچک و متوسط مبتنی بر ایده‌‌های نو یکی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است. بر این اساس در روزهای آینده موضوع عملکرد پارکهای علم و فناوری در استانهای مختلف را بررسی خواهیم کرد تا به صورت جزئی عوامل پیش برد و موانع احتمالی این مسیر شفاف شود.

انتهای پیام/م/