براساس پيگیري‌هاي «کسب‌وکار» روز سه شنبه خبر رسید كه شش سايت (نام این سایت‌ها نزد روزنامه «کسب‌وکار» محفوظ است) به درخواست اتحاديه كسب‌وكارهاي مجازي مسدود شده‌اند. این در حالی بود که دسترسی به این سایت‌ها حتی از طریق فیلتر‌شکن هم امکان‌پذیر نبود. از روز سه‌شنبه برخی از کسب‌وکارهای آنلاین با انتشار تصویری از شروع فیلتر برخی سرویس‌های آنلاین به‌دلیل نداشتن مجوز از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی خبر می‌دهند؛ اما باید دید قضیه از چه قرار است؟

بیایید از سمت دیگری به قضیه نگاه کنیم. قطعاً شما نیز مانند سایر مردم نمی‌توانید به هر سایتی برای خرید و فروش اطمینان کنید؛ ولی به ادعای اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، اگر آن کسب‌وکار آنلاین مجوزهای مربوطه را از اتحادیه دریافت کند شما می‌توانید در صورت بروز مشکل به اتحادیه شکایت کنید و آنها پیگیر شکایات شما خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از کسب و کار نیوز، تعدادی از این سایت‌ها که در حال حاضر فیلتر شده‌اند، اعتراض کرده بودند که: «یک هفته از قطع اینترنت در کشور به‌دلیل ناآرامی‌ها نگذشته که سایت‌مان به درخواست اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی فیلتر شده است. در پیگیری‌هایی که از سایت کمیته‌ فیلترینگ انجام دادیم مشخص شده که این اتحادیه به‌دلیل اینکه از آنها مجوز فعالیت نگرفته‌ایم درخواست مسدودسازی ما را داده‌اند. از آنجایی هم که سرور ما در داخل کشور است حتی با فیلترشکن هم امکان دسترسی به سایت وجود ندارد.»

این اتفاق باعث شد برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌ها این شائبه را مطرح کنند که فیلتر کسب‌وکارهای آنلاین به‌دلیل نداشتن مجوز از سمت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی است و این فیلترینگ در حالی صورت می‌گیرد که طی سال‌های گذشته این اتحادیه یکی از منتقدان اصلی فیلتر این سرویس‌ها از سمت نهادهای دولتی و قضایی بوده است.

در نظر اول این شائبه به ذهن خواهد رسید؛ ولی بر آن برآمدیم تا از عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی پاسخی برای این سوال بیابیم.

تعدادی از کسب‌وکارهای مجازی روز سه‌شنبه فیلتر شدند. کسب‌وکارهایی که دارند فعالیت صنفی می‌کنند طبق قانون باید جواز کسب بگیرند. اگر در فضای مجازی هم فعالیت می‌کنند باید از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی مجوز بگیرند. این ابزار در اختیار اتحادیه هست؛ یعنی مجوز بدهد. در حال حاضر یک‌سری کسب‌وکارهای مجازی برای دریافت مجوز مراجعه می‌کنند و یک‌سری این کار را نمی‌کنند. یک‌سری گروه‌های خاص و حساس هستند مثلاً کسب‌وکارهایی هستند که شکایت از آنها شده و آنها پاسخگوی شکایت صورت‌گرفته نیستند و به‌تبع مردم هم درگیر موضوع شده‌اند و سازمان‌های مختلف مانند اتاق اصناف، وزارت صمت و… ورود می‌‌کنند و پیگیر این موضوع می‌شوند که چرا کسب‌وکار مربوطه پاسخ نمی‌دهد. نهایتاً اخطارهای لازم و تذکر به آن کسب‌وکار داده می‌شود که پاسخ مردم را بدهید و پول مردم را برگردانید؛ اما برخی از این کسب‌وکارها در پاسخ‌دهی تعلل می‌کنند و پاسخ نمی‌دهند و تخلف می‌کنند. ما به عنوان اتحادیه این صنف اجازه نداریم که دست روی دست بگذاریم و ساکت بنشینیم. اگر آن سایت مجوز داشته باشد روی آن نظارت داریم که چه اتفاقاتی می‌افتد و اگر مجوز نداشته باشد ماده ۲۷ قانون نظام صنفی کشور را اعمال می‌کنیم که جلوی فعالیت آن به صورت موقت گرفته می‌شود تا به اتحادیه مراجعه کند و پاسخگو باشد.

به محض اینکه پاسخگو بود و جواب شکایات را بدهد و هم اینکه مجوز خود را از اتحادیه دریافت کند رفع فیلتر خواهد شد. این اتفاق نیز برای این تعداد سایت برای چند ساعت افتاد و سپس این سایت‌ها رفع فیلتر شدند. درباره این سایت‌ها دو موضوع مطرح است؛ یکی بحث شکایت است که آن اتفاق می‌افتد و بحث دیگر هم این است که یک‌سری فعالیت‌هایی هست که جزو گروه‌های حساس است و یک شائبه‌هایی مانند فروش کالای قاچاق پیش می‌آید که این گروه قوانین شفاف و روشنی ندارد و منجر می‌شود به اینکه مشکلاتی برای کسب‌وکارها ایجاد کند یا اتفاقاتی از این دست بیفتد. در این حالت هم به این کسب‌وکارها اعلام می‌شود که برای دریافت مجوز اقدام کنید تا فعالیت شما قانونی باشد و تحت نظارت بازرسی قرار بگیرید. ضمنا خودتان کمک کنید اگر کسب‌وکارتان و موضوع فعالیت‌تان نیاز به دستورالعمل یا قانون جدیدی دارد دستورالعمل آن را با همکاری اتحادیه بنویسید تا این موضوع کاملا قانونی شود و کسب‌وکارتان بتواند بدون مشکل فعالیت خود را ادامه بدهد. رویکرد اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی همیشه حل مشکلات کسب‌وکارهای مجازی بوده و ۹۸ درصد شکایات و موضوعاتی که پیش می‌آید خوشبختانه با همکاری خود سایت‌ها حل می‌شود و گرفتاری برای این موضوع به‌وجود نمی‌آید؛ ولی برخی هم همکاری لازم را ندارند یا نمی‌خواهند داشته باشند یا پاسخگو باشند. این سایت‌ها باید توجه داشته باشند که اعتماد باید از سوی مردم جلب شود. خیلی از وب‌سایت‌ها درست عمل می‌کنند و ما به عنوان یک کسب‌وکار نباید فضا را به سمتی ببریم که ایجاد مشکل کنیم و مردم دیگر مثل سابق به کسب‌وکارهای آنلاین اعتماد نکنند. اتحادیه نمی‌تواند چشم خود را بر تخلفات بپوشد. اتحادیه مسئول است هم در برابر کسب‌وکارهای عضوش و هم در برابر کاربران و هم در برابر سازمان‌های نظارتی زیرا اتحادیه تشکیل شده که این موضوعات را رفع و حل کند. ما سال گذشته نزدیک به ۲۵۰۰ نامه زدیم در حمایت از کسب‌وکارهای مجازی به سازمان‌های مختلف، چه عضو ما بودند و چه عضو ما نبودند.

چند روز پیش یک سایت گردشگری شاکی خصوصی داشت و عضو ما هم نبود و مجوز از اتحادیه نداشت. یک سازمان دولتی از آن سایت شکایت کرد و ما به عنوان اتحادیه ورود کردیم و مشخص شد این شکایت، شکایت نابه‌جایی است. ما با همکاری دادستانی آن سایت را رفع فیلتر کردیم. چنین اتحادیه‌ای که آن‌چنان در حال فعالیت برای تسهیل فضای کسب‌وکار است قطعا جزو برنامه‌اش نیست که جلوی فعالیت کسب‌وکارها را بگیرد؛ اما چنین موضوعاتی نیز پیش می‌آید. با شکایاتی که از طرف مردم داشتیم در همین چند مدت اخیر صدها میلیون تومان توانستیم پول مردم را زنده کنیم. بالاخره این کار کمی نیست و مردم هم رضایت پیدا کردند. بیش از ۳ هزار شکایت پیش آمده است. برخی از افراد نیز در این فضا اخبار کذب منتشر می‌کنند و تحلیل‌های غیرمنصفانه انجام می‌دهند؛ ولی کارنامه اتحادیه کاملا مشخص است. این رویکرد، رویکردی است که از اتحادیه انتظار می‌رود و ما هم همچنان پای کار کسب‌وکارها هستیم. امیدواریم که این اتفاقات پیش نیاید؛ ولی به کسب‌وکارهایی نیز که مجوز ندارند اعلام می‌کنیم که اگر شکایتی شد و مواردی پیش آمد خواهشا پاسخگو باشند و نگذارند که کار به جایی برسد که مردم به چندین جا شکایت کنند و دیگر نشود موضوع را جمع کرد.

یکی از شرایط فعالیت کسب‌وکارهای مجازی این است که از اتحادیه مربوطه مجوز دریافت کنند و شما هرگونه فعالیت صنفی در کشور بخواهید انجام بدهید باید مجوز دریافت کنید. این اساس و قانون یک نظام صنفی است؛ حالا اگر کسب‌وکارها آفلاین باشد از اتحادیه‌های سنتی و آفلاین می‌گیرند. ۸۲۰۰ اتحادیه در کشور داریم و اگر آنلاین باشند از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی براساس ماده ۸۷ قانون نظام صنفی دریافت می‌کنند. حتی اگر شکایت هم نشود اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی می‌تواند درخواست فیلترینگ این سایت‌ها را بدهد؛ ولی ما این کار را نکردیم و اجازه دادیم خود کسب‌وکارها بیایند. فشار از سمت اتحادیه‌های سنتی و اتاق‌های اصناف روی اتحادیه به مدت دو سال بوده و هست که شما چرا جلوی فعالیت این کسب‌وکارها که مجوز ندارند را نمی‌گیرید؟ واقعا فشار روی اتحادیه هست؛ ولی ما به این کسب‌وکارها فرصت داده‌ایم زیرا اینها کسب‌وکار و استارت‌آپ هستند، در حال حاضر خودمان نیز متهم شده‌ایم که چرا شما جلوی این کسب‌وکارها را نمی‌گیرید؟ ولی زمانی که مورد حادی مثل این موارد پیش می‌آید، شکایت می‌شود یا گروه کالایی خاص و حساسی که شائبه‌های مختلف در آن وجود دارد و سازمان‌های مختلف به موضوع ورود کرده‌اند دیگر اتحادیه نمی‌تواند بر این موارد چشم بپوشد زیرا خودمان نیز متهم خواهیم شد. آن سازمان‌ها می‌گویند شما چرا این موارد را پیگیری و رسیدگی نمی‌کنید و مگر حقوق مردم برای شما مهم نیست؟ این اتفاق اخیر نیز یک‌دهم درصد است. با اینکه همه ابزارهای قانونی در اختیار ماست؛ ولی ما هیچ‌گاه به‌دلیل نداشتن مجوز درخواست فیلتر آنها را نداده‌ایم.