حق‌شناس کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی هم‌اکنون به دنبال مهارت‌گرایی هستند، اما شاهدیم که افراد تحصیل کرده بدون مهارت کار در این بخش‌ها فعالیت می‌کنند.

هادی حق‌شناس درباره مدرک‌گرایی در کشور اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری، مسئله مدرک‌گرایی در کشور است که به تازگی مورد توجه دولت قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از میزان، وی افزود: افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد رشته‌های تحصیلی، مدرک گرایی را در جامعه گسترش داد و باعث شد تا از تعداد افرادی که جهت یادگیری حرفه و فن وارد بازار کار می‌شدند، کاسته شود.

این کارشناس اقتصادی مطرح کرد: افزایش جمعیت دانشجویان و کاهش شاغلان آزاد و کارگر باعث شد تا هم در بازار‌های آزاد با مشکل کمبود نیرو مواجه شویم و هم شغل‌های دولتی و خصوصی با حجم زیادی از تحصیل کرده‌هایی مواجه شوند که مهارت کار ندارند.

حق شناس بیان کرد: به طور میانگین درصد بیکاری در تحصیل کرده‌های بین دیپلم تا دکترا به مراتب بیشتر از افراد زیر دیپلم و فوق دکترا است، به این دلیل که افراد به جای تحصیل، وارد بازار کار شده اند و هم اکنون صاحب شغل و درآمد هستند.

وی ادامه داد: هم اکنون شرکت‌ها و سازمان‌های فنی حرفه‌ای به دنبال افراد با مهارت هستند یعنی مهارت گرایی در این بخش ها بیشتر از مدرک گرایی مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته و باعث شده است تا افراد بی سوادی که مهارت به خصوصی دارند، صاحب شغل شوند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی هم اکنون به دنبال مهارت گرایی هستند، اما شاهدیم که افراد تحصیل کرده بدون مهارت کار در این بخش‌ها فعالیت می‌کنند.
 
انتهای پیام/م/