آب و هوای خوش کردستان را به یکی از استان‌های حاصلخیز کشور تبدیل کرده و گل و گیاهان آن توانسته ، استانی سرسبز نه در شمال که درغرب ایران به وجود آورد. اقلیم مرطوب و معتدل مدیترانه‌ای و خاک حاصلخیز، کردستان را زیستگاه گیاهان و جانوران گوناگون کرده و وجود همین تنوع گیاهی باعث شده تا تاریخچه ای  کهن در گیاه درمانی داشته باشد. نقش گیاهان در درمان امراض منحصر به دوران قدیم نبوده و سینه به سینه نقل شده تا به دوران کنونی رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از ایرنا، صرف‌نظر از تأثیر طب سنتی در نگرش‌های فرهنگی و اجتماعی، نقش موثر آن در اقتصاد و ایجاد یک منابع درآمدزای پویا و بزرگ، غیرقابل اجتناب است، بطوریکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آسیای شرقی به واسطه پیشرفت در صنابع مرتبط با طب سنتی و مکمل، درآمد سرشاری را جذب کرده و سهم عمده ای در اقتصاد کشور خود ایفا می‌کنند.

گیاهان دارویی و معطر به عنوان یکی از اجزای مهم و کاربردی در طب سنتی و مکمل نقش بسیار ارزشمندی در ایجاد این تبادلات اقتصادی در جهان داشته و به عنوان پتانسیل بسیار بزرگی در این عرصه ، مطرح است.

توسعه کشت گیاهان دارویی و صنعتی کردن آن‌ در استان به صورت بسیار محدود و جزیی انجام‌گرفته و ضروری است در این راستا گام‌های اساسی توسط مسئولان کشوری و استانی برداشت شود.

اقتصادی کردن مزیت‌های کردستان در زمینه برخورداری از  تنوع گسترده در گیاهان دارویی و همچنین ریشه‌دار بودن استفاده از گیاهان دارویی و یا فراورده‌های حاصل از آن‌ها، مستلزم برداشتن گام‌های جدی در این راستا است.

کردستان با دارا بودن مراتع غنی و تنوع پوشش گیاهی در مساحتی حدود ۱.۷ درصد مساحت کشور، بیش از ۲۵ درصد انواع گونه گیاهی کشور را دارد.
وجود آب‌های سطحی و نزولات جوی فراوان، دانش بومی غنی، وجود مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی متعدد با نیروی انسانی متخصص و رغبت و تمایل فراوان و روزافزون مردم استان و سهولت برنامه‌ریزی در این حوزه از دیگر نقاط فعالیت در حوزه گیاهان دارویی در کردستان است.

فعالیت در حوزه گیاهان دارویی به عنوان یکی از موضوعات اقتصاد مقاومتی اهمیت فراوانی دارد  و موجب ایجاد ارزش افزوده بسیار بالایی نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد که چیزی معادل ۱۰۰ الی ۱۲۰ برابر است.
مصرف بسیار کم آب، توانایی رقابت با سایر استان‌ها و تمایل روز افزون مردم برای استفاده از داروهای گیاهی و پرهیز از مصرف داروهای شیمیایی دیگر مزایایی است که در اجرای این طرح می‌توان به آن توجه داشت .

همین مزیت‌ها باعث شد تا دانشگاه علمی کاربردی کردستان اولین استارت آپ گیاهان دارویی را برگزار کند، استارت آپی که با استقبال دانشجویان کردستانی مواجه شد.

حمایت تمام و کمال وزارت جهادکشاورزی از ایده های استارت آپی

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در این رویداد استارتاپی درباره بیکاری فارغ التحصیلان کشاورزی و ظرفیت ها و فرصت های کارآفرینی در حوزه استارت های کشاورزی به بازارکار گفت: اگر از اکوسیستم استارتاپ بخش کشاورزی حمایت کنیم اشتغال در این بخش تحت تاثیر قرار می گیرد.

حمیدرضا مختاری با تاکید بر اینکه باید تسهیلات و حمایت های لازم در اختیار استارت آپ‌ها قرار بگیرد، گفت: در سال‌های گذشته تسهیلات زیادی در اختیار جویندگان کار قرار گرفته است ولی اگر این تسهیلات در اختیار یک کسب و کار نوپا قرار بگیرد در مرحله اول ممکن است مثل سایر منابع به هدر برود و یا نتیجه مطلوب حاصل نشود.

وی افزود: تلاش ما این است که تیم‌های استارتاپ در ابتدا آموزش خوب ببینند و بعد از آموزش‌های لازم بتوانند استقرار خوب و مناسبی داشته باشند و بعد از آن بتوانند از سرمایه‌هایی استفاده کنند که خطرپذیر هستند.

مختاری با اشاره به اینکه ۱۷ ماه است که وزارت جهاد کشاورزی وارد فضای استارتاپی شده، افزود: استارتاپ تا کنون تنها در بخش‌های خدمات و صنعت و فناوری اطلاعات فعال بوده و بخش کشاورزی به دلیل عق ماندگی تارخی سهمی از این بخش نداشت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: امروز دولت به صورت کامل وارد این فضا شده است و فرهنگسازی مناسبی صورت گرفته تا قدم‌های مناسبی توسط جوانان برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی حمایت‌های خود را از این بخش صورت می‌دهد، اظهار داشت: باید با شبکه سازی قوی در این بخش بتوانیم کارهایی مهم انجام دهیم که اکنون و در شرایط ترحیمی با شبکه سازی انجام شده، پیشنهادهای خوبی از کشورهای دنیا داریم.

مختاری با تاکید بر پرهیز از تکرار تجربیات شکست خورده در بخش کشاورزی، افزود: باید شرکتهای استارتاپی ابتدا بازار و مشتری خود را شناسایی و از آن مطمئن شوند چرا که با نبود مشتری بهترین ایده‌ها هم بر زمین می ماند.

۱۰ تیم استارت آپی با ایده های گیاهان دارویی

رییس دانشگاه جامع علمی، کاربردی کردستان هم با اشاره به حضور ۷۰ دانشجو در قالب ۱۰ تیم در این استارتاپ، اظهار داشت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا از دل همین استارتاپ برآمده‌اند که با یک ایده توانسته‌اند به درآمدهای هنگفتی رسیده‌اند.

تیمور جوادی به سابقه چند ساله استارتاپ در کردستان اشاره کرد و افزود: این استارتاپ خروجی‌های خوبی داشته و اکنون برخی شرکت‌های استارتاپی مورد حمایت قرار دارند.

وی با اشاره به وجود هشت هزار گونه گیاهی در ایران، اظهار داشت: کردستان ۲ هزا ر و ۲۰۰ گونه گیاهی را دارد که تنوع بسیار زیادی برای این پهنه کوچک کشور به شمار می‌رود.

جوادی با بیان اینکه چند صد گونه از این گیاهان خاصیت درمانی دارند، گفت: کردستان قطب گیاهان دارویی است چرا که تنوع زیادی در این زمینه دارد و در حال حاضر تنها چند شرکت کوچک برای گیاهان دارویی فعالیت دارند و باید تعداد و اندازه این شرکتها توسعه پیدا کند.

وی ابراز امیدواری کرد این استارتاپ خروجی مناسبی داشته و منجر به تاسیس شرکت‌های کارآفرین و اشتغالزا شود.

توسعه گیاهان دارویی مصداق اقتصاد مقاومتی

گیاهان دارویی می‌تواند نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور داشته و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی باشد، چرا که سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت با تجاری سازی فناوری‌های داخل کشور صنایع متعددی را راه اندازی کرده و به طور مستقیم و غیر مستقیم در بهبود وضعیت اقتصادی کشور ایفای نقش می‌کند.

بنابراین هدایت ثروت به سمت بازار و اقتصاد با ثبات و روبه رشد گیاهان دارویی در بخش‌های مولد و حامی سلامت محیط زیست می‌تواند تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را به دنبال داشته باشد.

گیاهان دارویی ثروت مظلوم  و ارزشمند کشور ما است که در برخی جوامع علمی از آن بعنوان طلای سبز ایران نام برده می‌شود و قابلیت‌های بسیار بالایی در ایجاد اقتصادی پویا و درآمد حاصل از تولید ناخالص ملی دارد.

 بکارگیری آن در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و سایر فرآورده‌های مرتبط با آن، علاوه بر اثرهای مفیدی که در توسعه فرهنگ مصرف گیاهان دارویی و ترویج آنها دارد، می‌تواند به عنوان پتانسیل بالقوه در ایجاد درآمدهای ارزی و کاهش واردات مواد اولیه داروهای شیمیایی و به کار گرفته شود.