بر اساس برنامه‌ریزی امسال سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای اجرای ۳۱ طرح در قالب بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری، چهار میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار انجام می شود که اشتغال مستقیم بیش از ۱۱ هزار نفر را به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از خبرگزاری ایرنا،‌ این خبرگزاری در گزارش خود که ابعاد مختلف توسعه این حوزه را منعکس ساخته، آورده است: جداول آماری ایمیدرو نشان می دهد، در قالب ۳۱ طرح که امسال به بهره برداری می رسد، ۱۱ هزار و ۳۴۰ نفر به طور مستقیم و ۷۰ هزار و ۲۶۵ نفر غیر مستقیم اشتغال پیدا می کنند.

سرمایه گذاری در "آلومینیوم"

آلومینیوم جنوب (سالکو) در فاز یک با هدف تولید ۳۰۰ هزار تن شمش، اسلب، و بیلت آلومینیوم با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم ۶ هزار نفر به عنوان یکی از طرح های مهم در این ارتباط محسوب می شود.

همچنین فاز یک آلومینیوم جاجرم نیز با هدف ۴۰ هزار تن شمش آلومینیوم با سرمایه گذاری ۱۳۱ میلیون دلار و اشتغال ۶۰۰ نفر مستقیم و تعداد یکهزار و ۸۰۰ نفر غیر مستقیم به بهره برداری رسید.

توسعه صنعت فولاد

فولاد استانی بافت (کرمان) واحد احیاء با هدف تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و سرمایه گذاری ۱۳۴ میلیون دلار، اشتغال ۲۳۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم ۸۰۰ نفر از جمله این طرح هاست.

دولت یازدهم از نیمه دوم ۱۳۹۲ فعال سازی هفت طرح فولاد استانی که از سال ۱۳۸۵ به دلیل مشکلات مالی متوقف مانده بود را کلید زد و تاکنون اغلب این طرح ها در بخش احیاء فعال شده اند و فولاد سازی نیز انتظار می رود تا پایان کار دولت دوازدهم به اتمام برسد.

فولاد نی ریز(فارس)، قائنات(خراسان جنوبی)، شادگان(خوزستان)، سبزوار(خراسان رضوی)، میانه (آذربایجان شرقی)، سفید دشت(چهارمحال و بختیاری) و بافت (کرمان) با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن که قابلیت تا یک میلیون تنی را نیز دارد، به عنوان هفت طرح فولاد استانی محسوب می شوند.

فولاد استانی سفیددشت (چهارمحال و بختیاری) با هدف احداث واحد فولاد سازی تولید ۸۰۰ هزار تن اسلب با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیون دلار و اشتغال ۷۰۰ نفر مستقیم و سه هزار نفر غیر مستقیم در شمار این طرح است.

فولاد استانی قائنات(خراسان جنوبی) واحد احیاء تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی با سرمایه گذاری ۱۱۹ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۳۰۰ نفر و غیر مستقیم یکهزار نفر دربرنامه است.

فولاد سازی زرند (فولاد زرند ایرانیان- میدکو) تولید ۱.۷ میلیون تن شمش فولادی سالیانه و سرمایه گذاری ۷۶۰ میلیون دلارو اشتغال چهار هزار و ۵۰۰ نفر مستقیم و ۴۵ هزار نفر غیر مستقیم از دیگر طرح های امسال به حساب می آید.

راه اندازی کارخانه کنسانتره فولاد مبارکه (سنگان) تا پایان امسال، تولید پنج میلیون تن کنسانتره آهن با سرمایه گذاری ۲۶۵ میلیون دلار و اشتغال مستقیم یکهزار نفر و غیر مستقیم سه هزار نفر را فراهم می کند.

احداث کارخانه ذوب و فولاد سازی (خط یک) گل گهرو واحد اکسیژن (جهان فولاد) با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن با سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون دلاری و اشتغال ۷۵۰ نفر و غیر مستقیم ۲ هزار و ۲۵۰ نفر از دیگر برنامه های امسال است.

احداث کارخانه آهن اسفنجی خط ۲ طرح کوثر مربوط به توسعه آهن و فولاد گل گهر با تولید ۲ میلیون تن آهن اسفنجی با سرمایه گذاری ۱۱۶ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۲۲۰ نفر و غیر مستقیم ۸۸۰ نفر برنامه ریزی شده است.

از سوی دگیر ساخت کارخانه گندله سازی (گهرزمین) با ظرفیت پنج میلیون تن و سرمایه گذاری ۱۰۶ میلیون دلار– که مراحل پایانی را طی می کند- ، اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم ۲ هزار نفر را به دنبال دارد.

انتقال آب

همچنین انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور (قطعه اول) با هدف تامین چهار متر مکعب برثانیه با سرمایه گذاری ۲۹۵ میلیون دلاری اشتغال مستقیم ۲۰ نفر و غیر مستقیم ۸۰ نفر را به دنبال دارد.

احداث واحد بخار شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان (گهر انرژی) برای تولید ۱۶۰ مگاوات برق با سرمایه گذاری ۱۵۲ میلیون دلار، اشتغال ۳۰ نفر مستقیم و ۶۰۰ نفر غیر مستقیم را فراهم کرد.

واحد گندله توسعه ملی (سنگان) برای تولید ۲.۵ میلیون تن گندله با سرمایه گذاری ۱۹۰ میلیون دلار – که این طرح نیز مراحل پایانی ساخت را سپری می کند- اشتغال مستقیم ۲۰۰ نفز و غیر مستقیم ۵۰۰ نفر را فراهم می سازد.

راه اندازی طرح توسعه ذوب خاتون اباد - ملی مس (کرمان) تا پایان سال، با هدف توسعه ذوب و دستیابی به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن مس آند حاصل از کنسانتره در سال، احداث انبارکنسانتره به ظرفیت ۶۰ هزار تن، احداث کارخانه اکسیژن به ظرفیت ۴۴۰ تن در روز ۱۴۲ میلیون دلار اشتغال ۲۰ نفر و غیر مستقیم ۵۰ نفر را فراهم می سازد.

راه اندازی کارخانه های اسید کرمان - اسید سولفوریک خاتون اباد (ملی مس) احداث کارخانه اسید سولفوریک به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۱۰۵ میلیون دلار و اشتغال ۷۵ نفر را به همراه داشت و غیر مستقیم هم ۲۵۰ نفر را موجب خواهدشد که این مجموعه بخشی از طرح های امسال است.

66 طرح راه اندازی شده

سال گذشته آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نشان داد که در دوره ۹۷- ۱۳۹۲ تعداد ۶۶ طرح مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی با رقم بیش از ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسید که بیش از ۳۳ درصد سرمایه تخصصی مربوط به سال گذشته بود.

ایمیدرو برای اجرا و بهره برداری از ۱۹ طرح بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۰میلیون دلار اختصاص داد که از نظر تعدادی بیش از ۳۵ درصد طرح ها مربوط به بخش گندله سنگ آهن و فولادسازی بود.

فولاد استانی سبزوار (یکی از هفت طرح فولادی) واحد احیاء، با هدف تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی با اختصاص ۱۲۵ میلیون دلار سرمایه گذاری، اشتغال ۸۰۰ نفر به شکل مستقیم و سه هزار نفر غیر مستقیم به بهره برداری رسید.

هفت طرح فولاد استانی شامل سفید دشت (چهارمحال وبختیاری)، شادگان(خوزستان)، میانه (آذربایجان شرقی)، قائنات (خراسان جنوبی)، نی ریز(فارس)، بافت (کرمان) و سبزوار (خراسان رضوی) است.

گندله سازی مجتمع فولاد خراسان برای تولید ۲.۵ میلیون تن گندله سنگ آهن، با سرمایه گذاری ۱۲۵ میلیون دلار و اشتغال ۲۰۰ نفر مستقیم و یکهزار نفر غیر مستقیم افتتاح شد.

توسعه فولادسازی و نورد پیوسته مجتمع فولاد سبا(فولاد مبارکه) با هدف تولید سالیانه ۸۵۰ هزار تن ورق فولادی گرم نوردیده (کلاف نورد گرم، ورق فولادی و ورق عاج دار) با سرمایه گذاری ۲۴۱ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۳۰۰ نفر و غیر مستقیم یکهزار نفر در مدار تولید قرار گرفت.

پیشتر نیز کارخانه احیاء مستقیم طرح ثامن چادرملو با هدف یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی با سرمایه گذاری ۲۶۶ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم ۲ هزار نفر افتتاح شد.

فولاد سازی بردسیر(فولادسیرجان ایرانیان -میدکو) ظرفیت یک میلیون تن فولاد با سرمایه گذاری ۲۷۸ میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۸۰ نفر و غیر مستقیم ۲۲۰ نفر از دیگر واحدهای تکمیل شده و افتتاحی پارسال بود.

گندله سنگ آهن سیرجان (فولاد سیرجان ایرانیان - میدکو) ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی گندله سنگ آهن با صرف سرمایه گذاری ۱۹۴ میلیون دلار، اشتغال مستقیم ۶۰ نفر و غیر مستقیم ۶۰۰ نفر به بهره برداری رسید.

گندله سنگ آهن بوتیا(فولاد بوتیا ایرانیان-میدکو) ظرفیت ۲.۵ میلیون تن تولید گندله سنگ آهن در سال و حجم سرمایه گذاری ۱۹۴ میلیون دلار و اشتغال ۴۵ نفر مستقیم و ۲۵۰ نفر غیر مستقیم راه اندازی شد.

همچنین در بخش مس و مجموعه های وابسته، تولید کاتد مس (بابک مس ایرانیان- میدکو) ظرفیت ۵۰ هزارتن مس کاتد در سال با سرمایه گذاری ۳۳۳ میلیون دلار اشتغال مستقیم ۵۲ نفر تکمیل و راه اندازی شد.

توسعه سرب و روی

کارخانه کنسانتره سرب نخلک با هدف تولید ۲۰۰ تن در ماه کنسانتره ۵۵ درصدی با استفاده از ورودی خاک سرب با عیار ۳-۶ درصدی که قابلیت افزایش ظرفیت تا ۶۰۰ تن را دارد، با سرمایه گذاری یک میلیون دلاری، اشتغال مستقیم ۷۵۰ نفر و غیر مستقیم ۲ هزار و ۲۵۰ نفر را به دنبال دارد، افتتاح شد.

طرح سولفوره معدن انگوران با هدف انجام عملیات تکمیل آماده سازی، تجهیز و استخراج و تحویل سالیانه ۱۲۰ هزار تن کانسنگ استخراجی از بخش زیر زمین معدن سرب و روی انگوران با سرمایه گذاری چهار میلیون دلار و اشتغال مستقیم ۱۱۰ نفر و غیر مستقیم ۳۰۰ نفر را موجب شد که اکنون در مدار قرار دارد.

همچنین طرح تکمیلی و بهینه سازی آلومینای ایران با هدف افزایش بهره وری خطوط تولید با سه میلیون دلار سرمایه گذاری و اشتغال مستقیم ۸۰ نفر و غیر مستقیم ۵۰۰ نفر به بهره برداری رسید.

علاوه براین دیگر طرح ها در زمینه ساخت نیروگاه برای فولاد سازی، سیل بند و گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد(فارس)، احداث راه دسترسی به معادن شمال شهرستان خوی، احداث راه اصلی برای معادن باریت مریوان از جمله دیگر طرح های به بهره برداری رسیده در سال گذشته بود.