به گزارش پايگاه خبري 60 دقيقه به نقل از وبدا، دکتر سید کامل تقوی نژاد، درخصوص کمک‌های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی به وزارت بهداشت در زمان شیوع کرونا، بیان کرد: در پی اقدامات دولت برای مبارزه با کرونا، قرار بر این شد که در قالب ماده ۱۷۲ قانون مالیات‌ های مستقیم، کمک‌ های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی که در اسفند ماه و در سه ماهه ابتدایی سال 1399 برای تامین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستان ‌ها و مراکز دولتی و مراکز تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح انجام شده، به عنوان هزینه‌ های قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت، محسوب شود.
 وی ادامه داد: ماده ۱۷۲ حکمی دارد که بر اساس آن، طبق ضوابطی که چهار وزیر بهداشت و درمان، اقتصاد، آموزش عالی و آموزش و پرورش تنظیم می‌ کنند، مواردی که صرف تقویت مراکز آموزشی و درمانی کشور شود، به عنوان هزینه قابل قبول در منبعی که مودیان اعلام می کنند، قرار می‌ گیرد. از مردم و افرادی که در شهرستان‌ ها پروژه‌ ها و مجموعه‌ هایی برای کمک کردن دارند تا لوازم و تجهیزات مصرفی در اختیار بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی قرار بگیرد، خریداری کنند تا از هزینه‌ های مالیاتی آنها کاهش پیدا کرده و از درآمد مشمول مالیات آنها کسر شود. خصوصا اینکه باید توجه کنیم که بعضی از تجهیزات برای ماه های آینده موردنیاز بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی ما است و باید نسبت به تامین آنها تمهیدات لازم را بیندیشیم. 
 
نمادهای "کرونا یک" و "کرونا دو" در فرابورس
 تقوی نژاد گفت: به کمک فرابورس، دو نماد نیکوکاری کرونا یک و کرونا دو تعریف شده است. در کرونا یک، مردم سهام را خریداری کرده و رشد این سهم برای مبارزه با کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌ گیرد. در مورد کرونا دو، سهام خریداری می شود، اما منافع حاصل از آن در اختیار حوزه بهداشت و درمان قرار می ‌گیرد و تاکنون ۳۰ هزار نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی از این نماد استقبال کرده‌ اند. افراد حقیقی بیشتر کرونا یک را خریداری کرده و حقوقی‌ ها بیشتر به کرونا دو مراجعه داشته‌ اند.
 
وی افزود: تاکنون ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار از "کرونا یک" دریافت شده و ۱۵ میلیارد تومان در "کرونا" دو توسط خیّرین سرمایه گذاری شده است. این سهم در جاهایی هزینه می‌ شود که مورد نیاز و اولویت وزارت بهداشت است.
 
وی گفت: در زمینه گزارش دهی و شفافیت، هیات ۹ نفره از افراد شناخته شده در حوزه سلامت و معتمدین بازار سرمایه تعریف شده و کلیه هزینه‌ ها تحت نظر این افراد انجام می ‌شود. اگر افراد بخواهند در این نماد خرید انجام بدهند و توصیه و نظری داشته باشند که این پول یا سرمایه، در یک منطقه خاص یا کار خاص سرمایه گذاری شود هم امکان پذیر است.
 وی اظهار کرد: با توجه به آمارها، از سال ۲۰۰۷ به بعد، شاهد هستیم که جهت گیری برای پدیده تامین مالی خرد در جهان قابل توجه قرار گرفته، خصوص با توجه به تکنولوژی و اپلیکیشن هایی که در این زمینه تعریف می شود. در سال ۲۰۱۸ شاهد بودیم که در دنیا ۱۰ میلیارد دلار از این بابت توسط سرمایه گذاران بخش حقیقی و خیّرین به بخش سلامت کمک کردند. افق ۲۰۲۵ در این زمینه برای حدود ۳۰ میلیارد دلار پیش بینی شده است.
 معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: آنچه در نماد نیکوکاری به دست آوردیم، ریال به ریالش با سازوکار هیات امنای ۹ نفره در سایت ‌های مختلفی مانند بورس و فرابورس، گذاشته شده و مردم می ‌توانند مراجعه کرده و نوع اعتبار و پروژه‌ های در نظر گرفته شده را مشاهده کنند.
 وی ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، مردم حدود ۴۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت کمک کرده‌ اند و البته مردم در بسیج محلات و ادارات و مساجد و گروه‌های خودجوش و سازمان های مردم نهاد هم کمک ‌های ویژه ‌ای داشته ‌اند.
 تقوی نژاد بیان کرد: از ابتدای دولت قبل و این دولت تاکنون، حدود ۳ هزار پروژه درمانی تعریف شد و ۸۵ میلیارد تومان توسط خیّرین برای پروژه‌ ها خرج شده و حدود ۷۷ میلیارد تومان نیز توسط دولت به این پروژه‌ ها اضافه شده است. در حوزه بهداشت ۶ هزار و ۶۰۰ پروژه تعریف شد که ۷۰ میلیارد تومان به صورت نقدی توسط مردم کمک شد و ۶ هزار قطعه زمین نیز به متراژ ۵۵۰ هزار مترمربع به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان توسط مردم کمک شد. در مجموع، در بخش درمان حدود ۱۶۰ میلیارد تومان و در بخش بهداشت حدود ۲۳۰ میلیارد تومان توسط خیّرین کمک شده است. همچنین، ۳۰۸ تخت بیمارستانی در استان‌ های مختلف به کمک خیّرین در حال ساخت است. بیش از ۷۰ درصد پروژه‌ های بخش بهداشت بهره برداری شده است.