صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) گفت، واکسن ضد ویروس کرونا با نام «اسپوتنیک لایت» (Sputnik Light) با اثرگذاری 79.4٪ در روسیه ثبت شد. به گفته معاون نخست وزیر «تاتیانا گولیکووا» (Tatyana Golikova)، این واکسن برای افراد 18 تا 60 ساله استفاده می­شود. انتظار نمی­رود که هزینه آن در خارج از کشور بیشتر از 10 دلار باشد.

معاون نخست وزیر تاتیانا گولیکووا در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که از واکسن «اسپوتنیک لایت» برای افراد 18 تا 60 ساله استفاده خواهد شد. وی خاطرنشان کرد که این واکسن پس از ثبت قیمت و سایر مصوبات لازم، می­تواند مورد استفاده شهروندان قرار گیرد.

وزیر بهداشت روسیه میخائیل موراشکو گفت: استفاده از واکسن  اسپوتنیک لایت باعث افزایش سرعت ایمنی جمعیت در برابر ویروس کرونا می­شود. وی گفت ثبت چهارمین واکسن روسی، انبارهای موجود داروهای پیشگیری از کووید 19 را گسترش می­دهد و تشکیل ایمنی پایدار گله­ای را تسریع می­کند.

اسپوتنیک لایت به شرایط خاصی برای ذخیره­سازی و تدارکات نیاز ندارد و قیمت مقرون به صرفه آن کمتر از 10 دلار است. برنامه کاربردی آن با یک تزریق باعث می­شود تا در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از افراد در مقابل ویروس کرونا ایمن­ شوند و پیک اپیدمیولوژیک را پایین آورند. این دارو مجاز است از تاریخ 1 ژانویه 2022 وارد گردش بازار شود.

منبع خبر(لینک):

https://www.kommersant.ru/doc/4801792?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop