اجازه اقامت موقت چیست؟

اجازه اقامت موقت  مدرکی است که به یک فرد خارجی اجازه می دهد به مدت سه سال در روسیه زندگی و کار کند. اقامت بر اساس اجازه اقامت موقت ، به استثنای موارد خاص ، اولین مرحله اخذ تابعیت روسیه است

با داشتن حداقل یک سال ویزا در کشور بر اساس اجازه اقامت موقت ، شما می توانید اجازه اقامت و فقط پس از آن - تابعیت روسیه دریافت کنید.

پس از دریافت اجازه اقامت موقت ، می توانید:

    بدون اخذ حق ثبت اختراعات و مجوزها در روسیه کار کنید.

    ثبت نام در محل اقامت برای مدت اعتبار اجازه اقامت موقت ؛

    به عنوان یک کارآفرین فردی ثبت نام کنید و رسماً به تجارت بپردازید.

    ویزای اقامت موقت را بدست آورید که به شما امکان می دهد سه سال بدون عزیمت در روسیه (برای شهروندان کشورهایی که رژیم ویزا با روسیه دارند) در روسیه بمانید.

    مدارک لازم را برای دریافت اجازه اقامت دائم در روسیه حداکثر 4 ماه قبل از انقضا اجازه اقامت موقت ارائه دهید.

چه کسی می تواند برای اجازه اقامت موقت درخواست کند؟

دولت روسیه سالانه سهمیه صدور مجوز اقامت موقت را براساس درخواست مناطق تعیین می کند ، اما سالانه این سهمیه کاهش می یابد. در سال 2021 ، 39325 اجازه اقامت موقت در روسیه صادر می شود که فقط 2000 مورد آن در مسکو است.

در چارچوب این سهمیه ، تقریباً هر خارجی که روسی صحبت می کند ، و اعتیاد به مواد مخدر،بیماری های خاص نظیر ایدز را ندارد، اجازه اقامت موقت را می تواند دریافت کند. اما به محض اتمام سهمیه ، درخواست های مجدد زیر سهمیه تا سال آینده پذیرفته نمی شوند.

شما میتوانید برای ثبت نام بدون سهمیه بندی اقدام کنید اگر شما:

حق اخد شهروندی روسیه را بدون نیاز به اقامت موقت داشته باشید.

ازدواج با یک شهروند روس

اگر دارای معلولیت خاصی باشید،میتوانید همراه با فرزندان خود برای دریافت اجازه اقامت موقت اقدام کنید.

یا سرمایه گذاری،به شرطی که سهم سرمایه گذاری کمتر از 10 درصد در طول 3 سال نباشد،و همچنین ارزش کلی سرمایه گذاری هم باید بیشتر از 100 ملیون روبل در طول 3 سال و مقدار مالیات و هزینه های سالانه برای 3 سال باید حداقل 6 میلیون روبل باشد.

یک شهروند اوکراین یا یک فرد بدون تابعیت ، به طور دائم در خاک اوکراین اقامت داشته و به عنوان یک پناهنده شناخته شده یا پناهندگی موقت در قلمرو فدراسیون روسیه دریافت کرده است.

در این خصوص به طور همزمان می توانید برای فرزندان خود یا افرادی که توانایی قانونی محدودی دارند و یا افراد ناتوانی را که از آنها محافظت می کنید اجازه اقامت موقت بگیرید.

چه مدارکی برای اخذ اقامت موقت لازم است؟

برای درخواست اجازه اقامت موقت تحت سهمیه ، یک فرد خارجی یا فرد بی تابعیت دارای توانایی بالغ به مدارک زیر نیاز دارد:

پرکردن فرم درخواست

عکس

مدارک شناسایی شخص

گواهی عدم سوء سابقه،اعتیاد

سند و مدرکی که تابعیت شخص در در کشور خود تایید میکند

گواهی عدم ابتلا به ایدز و بیماری های پوستی وخاص

مدرکی که زبان روسی ، دانش تاریخ روسیه و اصول قانون فدراسیون روسیه را تأیید می کند. برای مردانی که به سن شصت و پنج سالگی رسیده اند و زنانی که به سن شصت سالگی رسیده اند و همچنین شرکت کنندگان در برنامه دولت برای کمک به اسکان داوطلبانه در فدراسیون روسیه و اعضای خانواده ، این مورد نیاز نیست.

پرداخت هزینه به مقدار 1600 روبل یاد انجام شود.

مدارک را به کجا باید ارائه بدهیم؟

ارائه مدارک به مرکز مهاجرت چند منظوره مسکو ضروری است. اطلاعات مربوط به شرایط و ساعات پذیرش را می توانید از طریق  تماس با اداره مهاجرت اداره اصلی اداره وزارت امور داخلی فدراسیون روسیه در مسکو: +7 (495) 587-07 -87 (روزانه از ساعت 08:00 تا 20:00) مطلع شوید.

در هنگام ارسال مدارک حتما انگشت فرد متقاضی باید در سیستم ثبت شود،پس حضور در این مرکز امری اجباری است.

مدت زمان بررسی مدارک حداگثر 4 ماه خواهد بود .

بعد از دریافت این اجازه نامه شما حتما باید تا مدت 7 روز با مراجعه به وزارت امور داخلی و پلیس روسیه آدرس خود را که قبلا در فرم درخواست وارد کرده بودید ثبت و ریجستری کنید.

برای ریجستری شما نیاز به مدارک شناسایی،سند و یا اجاره نامه ی ملک و اجازه اقامت موقت هستید،همچنین یک فرم باید پر کنید که بصورت حضوری امکان دریافت این فرم وجود دارد.