وی تصمیمات برای توسعه سیستم شرکت های دانش بنیان فناور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را یکی از محورهای سفر به استان آذربایجان غربی عنوان کرد و افزود: آنچه که باعث رونق و توسعه شرکتهای دانش بنیان و استارتاپی جوانان خلاق و تحصیلکرده می شود، محیط مساعد کسب و کار است و بخش زیرساختی برای توسعه این محیط باید توسط دولت حمایت شود.
رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به توسعه پارک های علم و فناوری گفت: پارکهای علم و فناوری باید بتواند در محیط استان فعال باشند و ارائه خدمت کنند و این موضوع یکی دیگر از محورهای گفت گو با مسوولین استانی در سفر امروز است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه مشارکت بخش خصوصی زیست بوم اقتصاد دانش بنیان را رونق می‌بخشد افزود: صندوق های سرمایه گذاری می‌تواند به تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها کمک کند و همچنین ارائه تسهیلات و حضور سرمایه گذاران خطر پذیر بخش خصوصی برای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و فناور ضروری است.
ستاری حوزه زیرساختی اقتصاد دانش بنیان را یکی دیگر از محورهای سفر امروز در آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: اگر چه برنامه های حمایتی شرکت های دانش بنیان دنبال می شود اما باید زیست بوم شرکت های دانش بنیان و استارتاپی توسعه پیدا کند.
وی ابراز امیدواری کرد.؛ حمایت‌های زیرساختی بتواند بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه دانش بنیان و استارت آپی ترغیب کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، به حمایت نهادهای مالی مانند بانک ها از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: صندوق‌های سرمایه گذاری در حوزه پژوهش و فناوری عدد های قابل توجهی را به حمایت از پژوهش‌های مرز دانش و شرکت های دانش بنیان اختصاص داده اند. بانک ها به این مسیر قدم گذاشته و سال گذشته رقمی در حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان حمایت تسهیلاتی را به این شرکت ها اختصاص داده اند.
ستاری، به نقش شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۳۶۰۰ شرکت دانش بنیان در سپهر اقتصاد کشور نقش آفرینی که می کند. حاصل فعالیت آنان بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد طی سال گذشته بوده است.
وی همچنین به ارتقای جایگاه ایران بر اساس شاخص های جهانی نوآوری اشاره کرد و گفت: رتبه کشور براساس شاخص جهانی نوآوری از 3 سال گذشته تا کنون جهش قابل توجهی داشته است. ایران با جهشی قابل توجه از رتبه 75 در سال 2017 به جایگاه 65 در سال 2018 رسیده است. این در حالی است که رتبه ایران در این شاخص در سال 2015، 106 بوده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: اگرچه ایران در برخی از معیارهای شاخص جهانی نوآوری همچون نیروی انسانی دارای جایگاه بسیار مطلوبی است اما این جایگاه در دیگر معیارها مانند سیاست فناوری و توسعه محیط کسب و کار و همچنین سرمایه گذاری ارتقا پیدا کرده است
بر اساس این گزارش، واحدهای فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با هدف حمایت از کسب و کارهای خلاق و نوپا در محل پارک علم و فناوری این استان افتتاح شد.
ستاری همچنین از شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر فعال در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با حضور استاندار و رییس پارک علم و فناوری بازدید کرد.