به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شصت دقیقه از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛ حسین زینلی در سفر به استان چهارمحال و بختیاری میزان تولید گیاهان دارویی را سالانه ۴۰۰ میلیون تن عنوان کرد و افزود: حدود ۲ میلیون نفر در بخش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی کشور مشغول بکارند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی، از حمایت دولت از توسعه طرح های کشت گیاهان دارویی در کشور خبر داد و گفت: اکنون ارزش صادرات محصولات گیاهان دارویی به ۵۷۰ میلیون دلار در سال رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان چهار محال و بختیاری، حسین زینلی در سفر به استان چهارمحال و بختیاری میزان تولید گیاهان دارویی را سالانه ۴۰۰ میلیون تن عنوان و اظهار کرد: حدود ۲ میلیون نفر در بخش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی کشور مشغول بکارند.

وی سطح زیر کشت گیاهان دارویی را ۲۰۶ هزار هکتار دانست و تصریح کرد: بیش از ۵۰ هزار هکتار در طول دولت تدبیر و امید به سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور اضافه شده است.

زینلی، عمده محصولات گیاهان دارویی کشور را زعفران، زیره سیاه، هل، زنجبیل، دارچین، موسیر و گل‌محمدی ذکر کرد و افزود: حدود ۷۰ درصد از صادرات محصول زعفران کشور از استان خراسان رضوی انجام می‌شود که معادل ۴۰۰ میلیون دلار در سال است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه محصولات زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره سیاه رتبه نخست صادرات جهان را دارند، تاکید کرد: سال گذشته بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش ۳۱۹ میلیون دلار به کشورهای افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ، هلند، آمریکا و دیگر کشورهای همسایه صادر شد.

وی، از فعال بودن ۱۱ کارخانه فرآوری محصول "شیرین‌بیان" در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه کارگاه‌های فرآوری شیرین‌بیان و وقوع خشکسالی، حدود ۱۰۰ هزار تن از این گیاه خام، از کشور آذربایجان وارد ایران و پس از فرآوری به آلمان صادر شد.

زینلی، از حمایت دولت دوازدهم از توسعه مزارع گیاهان دارویی خبر داد و افزود: با تدبیر دولت، هیچ‌گونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بهره‌برداران گیاهان دارویی وجود ندارد.

به گفته وی، قرار است به زودی سامانه جامع گیاهان دارویی به منظور توسعه تولید و صادرات این گیاهان راه‌اندازی شم/م/ود.

گفتنی است؛ مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی به منظور شرکت در جلسه اعضای نخبگان و تولید کنندگان گیاهان دارویی به چهارمحال و بختیاری سفر کرده بود، که با حضور وی از کتاب ۴۲ گیاه دارویی منحصر بفرد مرکز تحقیقات کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سالن اجتماعات برنامه و بودجه در شهرکرد رونمایی شد.

انتهای پیام/م/