معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سرمایه‌گذاری خوبی در بندر چابهار انجام شده اما بار ریلی و حمل و نقل ضعیفی دارد و باید به‌سرعت مسیر ریلی این منطقه را تکمیل کنیم تا شاهد توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصاد باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شصت دقیقه از فارس، خیرالله خادمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند- یونسی با بیان اینکه توسعه شبکه ریلی یکی از اتفاقات مهم کشور است، اظهار داشت: در دو سال گذشته چهار مرکز استانی به شبکه ریلی راه‌آهن متصل شده است.

وی با بیان اینکه 17 میلیون تن بار سالانه از این مراکز جابه‌جا خواهد شد، افزود: با راه‌اندازی کریدور جنوب شرق هزینه جابه‌جایی کالاها 35 درصد کاهش می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه عملیات اجرایی سه هزار و 410 کیلومتر مسیر ریلی در کشور در دستور کار قرار دارد، بیان داشت: هم‌اکنون 22 استان کشور به شبکه ریلی راه‌آهن متصل هستند و امسال در نظر داریم دو مرکز استان دیگر را به شبکه ریلی کشور متصل کنیم.

خادمی اعلام کرد: کریدور جنوب شرق کشور یک هزار و 500 کیلومتر طول دارد و باید سریع‌تر این کریدور را تکمیل کرده و به بهره‌برداری برسانیم زیرا با اجرای آن پنج مرز به این شبکه ریلی متصل خواهند شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی کریدور جنوب شرق، خاطرنشان کرد: ضرورت ساخت کریدور در این منطقه یک ضرورت ملی است لذا با ایجاد این کریدور یک وابستگی اقتصادی در کشور ما ایجاد و ایجاد زیرساخت ریلی در استان‌های مرزی و محروم به‌خصوص خراسان‌جنوبی یکی از ضرورت‌ها محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تأکیدات رهبری در خصوص رونق بندرهای جنوب کشور، مطرح کرد: سرمایه‌گذاری خوبی در بندر چابهار انجام شده اما بار ریلی و حمل و نقل ضعیفی دارد و باید به‌سرعت مسیر ریلی این منطقه را تکمیل کنیم تا شاهد توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصاد باشیم.

خادمی عنوان کرد: مسیر ریلی چابهار به زاهدان 620 کیلومتر است و با تصویب هیأت دولت 300 میلیون دلار به آن پروژه اختصاص داده خواهد شد تا بتوانیم در مدت‌زمان کوتاهی آن پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم گفت: این پروژه جزو مهم‌ترین پروژه‌های مطرح‌شده است که پیگیری‌های زیادی در وزارت راه و شهرسازی داشت.

وی با ابزار امیدواری از به بهره‌برداری رسیدن این قطعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مطرح کرد: امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد اتصال شهرهای خراسان‌جنوبی به شبکه ریلی باشیم.

وی با بیان اینکه با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه مهم در شرق کشور مسیر فرآیند توسعه شرق کشور سرعت بیشتری گیرد، عنوان کرد: پروژه راه‌آهن شمال و کریدور شمال به جنوب از مهم‌ترین محورهای ارتباطی اروپا با اقیانوس هند است.

انتهای پیام/م/