مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: در شش ماهه نخست سال جاری 5948 مورد نظارت بر حسن اجرای قانون کار و آئین نامه حفاظت فنی و بهداشت کار از طریق بازرسان کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه انجام گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شصت دقیقه از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، حسن عزیزی در خصوص اهمیت انجام بازرسی ها در سطح کارگاه های مشمول قانون کار، عنوان کرد: ایمنی محیط کارگاه از نظر فنی و رعایت مصوبات شورای عالی حفاظت فنی کار یکی از مهم ترین مواردی که در قانون کار به آن اشاره شده است.
وی همچنین افزود: مواد 85 تا 106 فصل چهارم قانون کار با عنوان حفاظت فنی و بهداشت کار، به طور جدی به تشریح وظایف کارفرمایان، بازرسان کار و نیز دستگاه های مسئول در نظارت بر مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار پرداخته است.

حسن عزیزی ادامه داد: در صورتی که کارفرمایان نسبت به رفع نقص ابلاغی کارگاه ها اقدام نکنند، بازرسان کار این اداره کل در اجرای ماده 105 قانون کار نسبت به معرفی کارفرمایان متخلف به مراجع قضایی اقدام خواهند کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه این بازرسان از اختیار کامل در بازرسی از محیط کار برخوردارند، ادامه داد: با توجه به تصویب آئین نامه بکارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه ها در شورای عالی حفاظت فنی، مسئولین تائید صلاحیت از طرف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه بررسی ایمنی کارگاه ها و شناسایی خطر و ارزیابی ریسک در کارگاه های سطح استان فعالیت می کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه افزود: 11 هزار و 881  نفرساعت دوره های آموزشی عمومی و تخصصی مرتبط با ایمنی و بهداشت کار ویژه کارگران و کارفرمایان از طرف اداره کل در شش ماهه اول سال جاری برگزار شده است.

گفتنی است: از ابتدای سال جاری 1218 مورد بازرسی هدف دار توسط بازرسان کار استان انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 65 درصد افزایش یافته و 165 مورد حادثه ناشی از کار گزارش و بررسی شده توسط بازرسان کار قرار گرفته است و خوشبختانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش را نشان می دهد.

انتهای پیام/م/