سخنگوی دولت: از سال‌های گذشته میانگین سهم اشتغال روستائیان ۳ دهم درصد بوده که امسال این رقم به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

علی ربیعی در همایش ملی صندوق‌های خرد محلی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در روستا‌ها ۱/۱ درصد کاهش یافته است افزود: نرخ بیکاری در روستا‌ها ۷/۷ درصد بوده است که با برنامه‌های اجرا شده این رقم امسال به ۶/۶ دهم درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شصت دقیقه از خبرگزاری صداوسیما، وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۹۰ هزار شغل در روستا‌ها ایجاد شده است گفت: ۴۰ درصد از این رقم سهم زنان روستایی است که این نشان دهنده افزایش سرمایه زنان روستایی است.

سخنگوی دولت با تاکید بر ضرورت آموزش در روستا‌ها ادامه داد: صندوق‌های خرد کمک شایانی در ایجاد اشتغال در روستا‌ها کرده اند که ۴۰ درصد سرمایه این صندوق‌ها را روستائیان و مابقی را دولت تامین می‌کند.

ربیعی با اشاره به اینکه مهاجرت از روستا‌ها بسیار کاهش یافته افزود: میزان عدم برگشت وام‌های اعطا شده از سوی صندوق‌های خرد در رقم‌های ۱۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان صفر درصد است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هم اکنون ده هزار صندوق اعتباری خرد گروه‌های خودیار در کشور تشکیل شده است گفت: هم اکنون ۱۸۰۰ صندوق در روستا‌ها شکل گرفته که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها اختصاص یافته است که از این رقم ۲۰ میلیارد تومان متعلق به صندوق و ۴۰ میلیارد تومان از سرمایه ترکیبی بوده است.

وی با اشاره به روز جهانی زن روستایی ادامه داد: در دوران رشد و فشار اقتصادی، فقرا سختی و زحمت بیشتری را متحمل می‌شوند و از رشد کمتری برخوردارند بنابراین سیاستگذاری برای آن‌ها باید دائمی باشد.

ربیعی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های روستا‌ها از دغدغه‌های مهم دولت بوده است گفت: تا پایان دولت بیش از ۹۰ درصد روستا‌ها، گازرسانی و همه روستا‌های بالای ده خانوار هم برق رسانی خواهند شد.

سخنگوی دولت فقر زیرساختی را از مهمترین انواع فقر دانست و گفت: رساندن آب آشامیدنی و احداث جاده و گسترش فناوری و شبکه‌های ارتباطی در کنار ایجاد اشتغال از جمله فعالیت‌های انجام شده در بحث مشکلات زیرساختی روستاهاست.

وی فقر سلامت را نیز یکی دیگر از مشکلات مهم در روستا‌ها دانست و گفت: یکی از سیاست‌های مهم دولت افزایش ارزش دفترچه بیمه روستائیان بوده است که در مرحله اول این ارزش را تا ۴ برابر افزایش داده ایم.

ربیعی مبارزه با بازماندگان از تحصیل را در روستا‌ها از دیگر سیاست‌های دولت دانست و گفت: فقر آموزش در روستا‌ها وجود دارد که طبق برنامه ریزی‌های انجام شده در روستا‌ها طرح یک دانش آموز یک مدرسه اجرایی خواهد شد.

وی افزود: تا سال ۱۴۰۰ همه مدرسه‌های دارای سازه‌های گلی و بخاری نفتی از سیستم آموزش حذف خواهد شد.

سخنگوی دولت از دیگر سیاست‌های دنبال شده در دولت را درآمدسازی مبتنی بر اشتغال در روستا‌ها دانست و گفت: یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای این طرح زیرساخت مالی خرد است که در گذشته وجود نداشت، اما هم اکنون با تاسیس صندوق‌های خرد در روستا‌ها اجرایی شده است.

انتهای پیام/م/