مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اعلام خبر آغاز فعالیت اولین کاریابی بین المللی در این استان گفت: با توجه به افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیاز آنها به کسب فرصت های شغلی در داخل و خارج از کشور، اعزام نیروی کار به خارج کشور یکی از راهکارهای نوین ایجاد شرایط شغلی است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، احمد توصیفیان گفت: علاوه بر اقدامات و برنامه های دولت در حمایت از اعزام نیروی کار داخلی به کشورهای هدف که عموماً از طریق شناسایی فرصت های بالقوه و انعقاد تفاهم نامه همکاری با سایر کشورها صورت می گیرد، دفاتر کاریابی نیز با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به عقد قرارداد می کنند که در این زمینه موفقیت هایی را هم داشته اند.
وی اعزام نیروی کار را یک ظرفیت در زمینه اشتغال در کشور خواند بطوری که می تواند موجب انتقال تکنولوژی از کشورهای پیشرفته به داخل شود.

توصیفیان با اشاره به این که این مراکز علاوه بر شناسایی فرصت های شغلی در بازار کار بین الملل در این حوزه مشاوره شغلی ارائه می‌کنند، تصریح کرد: اما ضروری است مراکز کاریابی فعالیت های خود را حرفه‌ای کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان خاطرنشان کرد: امروز بحث صادرات غیرنفتی امری حائز اهمیت است و اعزام نیروی کار به خارج از کشور در قالب خدمات فنی و مهندسی می‌تواند یکی از وجوه قابل‌توجه صادرات غیرنفتی باشد.

توصیفیان در ادامه گفت: اگر فرایند اعزام نیروی کار با برنامه دقیق صورت گیرد یک راهکار موثر برای جلوگیری از فرار مغزها محسوب می‌شود به این معنا که افراد متخصص که زمینه کار در داخل ندارند می توانند به خارج اعزام شوند و با کسب مهارت و دانش لازم به کشور بازگشته و حتی کسب و کار جدیدی را ایجاد کنند. لذا این مهم ضمن اینکه باعث افزایش مهارت نیروی کار اعزامی می‌شود، می‌تواند منجر به انتقال دانش و فناوری به داخل کشور شود.

وی در پایان ارتقای مهارت نیروی کار را یک مولفه اساسی در اعزام نیروی کار دانست و گفت: فراهم آوردن زمینه های لازم برای آموزش های پیش از سفر و تکمیل زبان های خارجی و مهارت های مختلف جهت انطباق مهارت ها و توانایی هایی شغلی متقاضیان کار در خارج از کشور با توانایی ها و مهارت های شغلی مورد نیاز بازار کار بین المللی و همچنین شناسایی فرصت های شغلی موجود در کشورهای جهان، ایجاد تسهیلات لازم برای اخذ روادید کار و زمینه های لازم برای به کارگماری آنها در کشور مقصد از جمله اقداماتی است که توسط کاریابی های بین المللی صورت می گیرد.

انتهای پیام/م/