شماری از مردم موضوعی با عنوان «بیکاری در شهرستان شاهرود جولان می‌دهد» مطرح کرده‌اند. آن‌ها با انتشار مطالبه‌ای در سامانه «فارس من» تصریح کردند که «اگر یک شرکت آماری از میزان بیکاری در شهرستان شاهرود تهیه کند، وخامت موضوع و اجحاف در خصوص ایجاد شغل در این شهرستان نمایان می‌شود».

گل‌چهره محمدمحمدی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار شهرستان شاهرود در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان اظهار کرد: هر ماه بر اساس علم و دانش و خرد برای بیان وضع موجود در شاهرود آمارهایی را ارائه می‌کنیم؛ اما اتفاق خوبی که در شاهرود افتاده، در باب تسهیلات است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، وی تصریح کرد: اشتغال روستایی و مشاغل خانگی تأثیرات زیادی در شرایط اقتصادی جامعه دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار شهرستان شاهرود با اشاره به اینکه وقتی آمارهای بیکاری را در جامعه مشاهده می‌کنیم، بیش از ۵۰ درصد بیکاران را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: این آمار، قابل‌توجه است و مشاغل خانگی درواقع به درآمد خانوارهای شاغل اضافه می‌کند.

محمدمحمدی تصریح کرد: برخی زنان به دلایل مختلف سرپرست خانوار هستند و زندگی‌ را اداره می‌کنند و باید بتواند درآمدی داشته باشد؛ برخی هم با مشاغل خانگی، سطح درآمد خانواده را افزایش می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه هر چقدر در روستاها شغل بیشتری ایجاد شود، مهاجرت از روستا به شهر کمتر صورت می‌گیرد، اضافه کرد: گاهی اوقات مهاجرت معکوس هم صورت می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار شهرستان شاهرود با اشاره به اینکه اتفاق خوب سال ۹۷ در شاهرود در بخش تسهیلات اشتغال روستایی افتاده است، تصریح کرد: در بحث اشتغال روستایی، رتبه یک استان سمنان را به دست آوردیم و تا آذرماه ۹۷ سطح تسهیلات در شهرهای مختلف استان مشخص بود.

محمدمحمدی ادامه داد: از آذرماه به بعد، اتفاق‌ خوب این بود که تسهیلات اشتغال روستایی شناور شد؛ یعنی هر شهری که توانست بیشتر تسهیلات جذب کند، این کار را انجام داد و ما در شاهرود رتبه اول را با فاصله بسیار زیاد نسبت به شهرهای دیگر استان سمنان کسب کردیم.

وی با بیان اینکه شاهرود تسهیلات خوبی در بحث اشتغال پایدار جذب کرد، اضافه کرد: تسهیلات مشاغل خانگی خوبی جذب کردیم و این موارد راستی‌آزمایی هم می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار شهرستان شاهرود با تأکید بر اینکه هر هفته هیأت نظارتی روند مصرف این وام‌ها را بررسی می‌کند، تصریح کرد: تسهیلاتی که توسط دستگاه‌های عادی مانند ادارات صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی یا وام‌هایی که توسط دستگاه‌های حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی داده شده است، بررسی می‌شود.

محمدمحمدی افزود: حتی اگر راستی‌آزمایی‌ها را هم کنار بگذاریم، مردم خود به کار خانگی علاقه دارند. در یکی از مناطق خارتوران در جشنواره‌هایی که برگزار می‌شود، بالغ بر سه هزار نفر بازدیدکننده دارد و در بحث بوم‌گردی بالای ۱۲۰ میهمان از تهران داشتیم و این می‌طلبد اقتصاد روستا را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه فعالیت مراکز بوم‌گردی در سال گذشته به‌ویژه در بخش بیارجمند بسیار عالی بوده است، تصریح کرد: افرادی از رضاآباد در این منطقه کار می‌کنند و مهاجرت معکوس در این نقطه از خارتوران داریم که دورترین مناطق شاهرود محسوب می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار شهرستان شاهرود با تأکید بر اینکه ارائه این تسهیلات از سال ۹۴ شروع شده است، اضافه کرد: دولت به روستاییان وام‌هایی پرداخته است و کارکردهای خوبی  هم دارد.

محمدمحمدی با اشاره به اینکه این اقدامات در ارتقای سطح معیشت مردم شاهرود بسیار تأثیرگذار بوده است، اظهار کرد: تأثیرگذاری این تلاش‌ها امروز قابل مشاهده است.

انتهای پیام/م/