خوزستان یکی از استان‌هایی است که کارآفرینان و کسانی که در پی راه اندازی کسب و کار در آن هستند مشکلات طاقت فرسای را در طول گرفتن مجوزها تجربه می‌کنند همین عامل سبب عدم رونق بازار کسب و کار و اشتغال در استان شده است.

سالهاست ایجادکارآفرینی و راه اندازی کسب و کار در خوزستان مشکلات طاقت فرسای بسیاری سر راه کسانی قرار داده  که می خواهند کالایی تولید کنند و به اشتغالزایی و کاهش بیکاری در استان کمک کنند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، علاوه بر این پس از صدور مجوز اولیه، مشکلات فراوان دیگری از تهیه سرمایه و تامین مواد اولیه گرفته تا بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های سفت و سخت و بازاریابی برای فروش محصول نهایی آن‌ها وجود دارد که باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

علی فتحی یکی از کارآفرینان و تولیدکنندگان اهوازی است که مشکلات بسیاری را تا گرفتن برخی مجوزها تجربه کرده است تا آنجایی که زمانی که با کم لطفی برخی مسؤولان مواجه می‌شد بارها  تصمیم گرفت که  مجوز تولید «گازهای خنک کننده صنعتی» را در استان‌های دیگر عملیاتی کند این در حالی است که راه‌اندازی این کارخانه اشتغال بسیاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌کرد؛ آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرگزاری فارس با این کارآفرین است.

خبرگزاری فارس:کدام مجوزها را برای فعالیت خود اخذ کردید؟

فتحی: جواز  تاسیس کارخانه تولید گازهای خنک کننده صنعتی برای اولین بار در کشور

خبرگزاری فارس: برای کسب مجوز چگونه اقدام کردید؟ به کجا مراجعه کردید؟

فتحی: ابتدا با نماینده مجلس مکاتبه کردم و بعد از آن موافقت رئیس سازمان صمت خوزستان که این پروسه از زمان نامه دادن به  نماینده مجلس تا گرفتن موافقت رئیس سازمان صمت 23 روز به طول کشید.

خبرگزاری فارس: چه مدت زمان طول کشید تا به شما مجوز بدهند؟

فتحی: کل زمان پیگیری و گرفتن موافقت های لازم برای تاُسیس این کارخانه حدود 9 ماه طول کشید.

خبرگزاری فارس: در مراحل کسب مجوز به چه مشکلاتی برخوردید؟

فتحی: عدم همکاری و هماهنگی ادارات استان و مدیران  دستگاه‌های اجرایی، نداشتن اطلاعات کافی کارمندان از برخی کسب وکارهای موجود در استان از مشکلات عدیده بود.

خبرگزاری فارس: مشکلات اصلی در صدور مجوزها را چه می‌دانید؟

فتحی: در زمان پیگیری عدم هماهنگی بین ادارات مشخص بود به عنوان مثال در یکی  از مراحل گرفتن مجوز به گرفتن مجوز از اداره محیط زیست نیاز داشتیم که اداره محیط زیست پس از 8 روز پاسخ نامه را به شرکت‌ شهرک‌های صنعتی داد  اما جواب نامه شرکت شهرک‌ها به صمت 6 ماه طول کشید که صمت پس از تشکیل جلسه با کارگروه مربوطه مجوز را صادر کرد

خبرگزاری فارس: با پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار آشنا هستید؟

فتحی:  خیر

خبرگزاری فارس: آیا قبل از مراجعه به مراجع صادر کننده مجوز کسب و کار خود می‌دانستید چه مدارکی مورد نیاز است و چه مدت زمان طول می‌کشد تا مجوز صادر شود؟

فتحی:  خیر


خبرگزاری فارس: خاطره‌ای از روزهای اخذ مجوز کسب و کار دارید؟(در صورت امکان تبدیل به یک تجربه بشود)

فتحی: علیرغم سختگیری‌هایی که برای گرفتن مجوز تحمل کردم و بارها به دلیل تعداد مجوزهایی که باید می‌گرفتم و عدم هماهنگی دستگاه‌هایی اجرایی در روان کردن مراحل کار،  اما هرگز از هدف خودم کنارگیری نکردم و زمانی که برخی ناملایمات را از سوی برخی مسؤولان دیدم یکی از خبرنگاران را به عنوان رسانه در جریان گذاشتم که پس از تماس وی با شرکت شهرکها مبنی بر اینکه چرا در صدور مجوز تعلل می‌شود پس از چند روز موفق به گرفتن مجوز شدم.

خبرگزاری فارس:  دوستانتان کسی هست که به دلیل عدم جواز کسب و کار از فعالیت اقتصادی باز مانده باشد؟

فتحی: پاسخ این سال را باید به صورت نامحسوس با حضور در  معاونت صمت به دست بیاورید چرا که متوجه خواهید شد روزانه چه تعداد  نارضایتی از سوی کارآفرینان در دریافت مجوزها وجود دارد که به این دلیل به این معاونت مراجعه می‌کنند.

سخن پایانی:

فتحی: این کارخانه برای اولین بار در کشور و اهواز راه‌اندازی می‌شود که در صورت ساخت و تکمیل در دنیا پنجمین کشور  تولید کننده گازهای خنک خواهیم بود؛ در حال حاضر در کل دنیا فقط کشورهای هند، چین، انگلستان و آمریکا این نوع گازها تولید می‌شود، برای خرید گازهای خنک کننده ارز بسیار بالایی از کشور خارج می شود که با توجه به بعد مسافت کشورهای تولید کننده با ایران،  قیمت هر مخزن گاز حدود یک میلیون و 800 هزار تومان است ضمن اینکه اکثر مخزن های وارداتی سفارشی بوده و صدرصد خالص نیستند.

انتهای پیام/م/