معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه گردش مالی قابل توجهی در زمینه فعالیت دام و طیور و زنبور عسل در استان وجود دارد گفت: برای 70 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم در حوزه فعالیت‌های دام و طیورایجاد شده است.

محمد نظرپور با بیان اینکه ارزش ریالی دام، تولیدات و اماکن پرورش دام صنعتی استان حدود ۸۷ هزار میلیارد ریال تعیین شده است اظهار کرد: گردش مالی قابل توجهی در زمینه فعالیت دام و طیور و زنبور عسل وجود دارد که باعث پویایی زیربخش‌ها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، وی با تاکید بر اینکه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم قابل توجهی نیز در این زمینه ایجاد شده است بیان کرد: برای حدود ۷۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم در حوزه فعالیت‌های دام و طیور در استان ایجاد شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه جمعیت دامی استان حدود ۵ میلیون واحد دامی است تصریح کرد: ۳۷۹ هزار راس گاو و گوساله معادل ۴/۵ درصد از دام سنگین و رتبه هفت کشوری در استان وجود دارد.

وی تأکید کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار گوسفند و بره معادل ۲/۸ درصد از دام سبک کشور و ۱۱۰ هزار راس بز و بزغاله معادل ۰/۷ درصد و رتبه ۲۵ کشور در استان موجود است.

نظرپور با بیان اینکه یک‌هزار و ۴۴۵ واحد صنعتی پرورش دام، طیور و سایر ماکیان در استان فعال است افزود: از این تعداد ۷۹۳ واحد پرورش دام سبک و سنگین صنعتی با ظرفیت ۱۲۲ هزار و ۳۹۲ راس فعال است.

وی گفت: ۶۴۰ احد پرورش طیور و سایر ماکیان در استان با ظرفیت پرورش بالغ بر ۱۲ میلیون قطعه در حال فعالیت است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه در هشت ماه گذشته تولید شیرخام ۲۶۲ هزار و ۵۰۷ تن است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد رشد داشته است عنوان کرد: تولید گوشت قرمز در این بازه زمانی ۲۲ هزار و ۲۸۴ تن بوده که نسبت به مدت مشابه هشت درصد رشد داشته است.

وی در ادامه به تولید ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ از ابتدایی سال تاکنون اشاره کرد و گفت: این میزان نسبت به هشت ماهه سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

نظرپور با بیان اینکه میزان تولید تخم مرغ نیز در این مدت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است خاطرنشان کرد: تولید تخم مرغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲۵ درصدی روبرو بوده است.

وی با اشاره به اینکه گوشت بوقلمون به میزان ۶۰۰ تن و گوشت شترمرغ ۲۷ تن در استان تولید شده است ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۴ میلیون ۹۵۸ هزار و ۵۲۵ تن جوجه یک روزه نیز تولید شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه تاکنون ۶۷ درصد تعهدات استان در زمینه تولید مواد پروتئینی انجام شده است افزود: تهعدات تولید مواد پروتئینی در سال ۹۸ بر اساس برنامه ششم توسعه ۵۰۱ هزار و ۱۶ تن در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/م/