طرح‌های گردشگری در استان از ابتدای سال جاری تاکنون به اندازه ۷۰ میلیارد ریال افتتاح شده که نقش موثری در رونق اقتصادی و اشتغالزایی قزوین ایفا کرده است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری قزوین روز شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون مجوز تاسیس و سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به اندازه ۲۹۳ میلیارد ریال صادر شده که از این میان ۷۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از ایرنا، مرتضی علیخانی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری سال جاری در حوزه گردشگری به نسبت مدت مشابه گذشته کاهش داشته است، اظهار داشت: در سال ۹۷ مجوز تاسیس و سرمایه گذاری در حوزه گردشگری به اندازه یک هزار و ۲۳ میلیارد ریال صادر شده و ۸۱ میلیارد آن نیز به بهره‌برداری رسیده بود که نشان می‌دهد از نظر تعداد ۷۵ درصد افت کرده است.

وی به کاهش ۲۵ درصدی تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در حوزه گردشگری استان اشاره کرد و گفت: علت اصلی این موضوع، فقدان همکاری و تعامل اداره کل میراث فرهنگی استان در سال‌های گذشته با دستگاه‌های اجرایی بوده که خوشبختانه این مشکل هم اکنون برطرف شده است.

علیخانی به طرح‌های گردشگری و اقامتی در آوج، یل گنبد، دریاچه اوان و خانه‌های قدیمی استان اشاره کرد و گفت: رفع اختلافات مالی و حقوقی در طرح الماس غرب یل گنبد، واگذاری دریاچه اوان به یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی و شناسایی و واگذاری چند خانه قدیمی برای رونق گردشگری از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری قزوین خاطرنشان کرد: با همکاری دستگاه‌هایی نظیر شهرداری، میراث فرهنگی و اداره کل راه و شهرسازی استان در نظر داریم که با رفع رکودهای موجود در حوزه گردشگری، تا پایان سال جاری آمار سرمایه‌گذاری را در این حوزه مثبت کنیم.

علیخانی یادآور شد: مهمترین اولویت استان در حوزه گردشگری تاسیس هتل سه تا پنج ستاره است تا مدت زمان اقامتی گردشگران در قزوین افزایش یابد.

۹۹ فرصت سرمایه‌گذاری در استان قزوین شناسایی شده است.