رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: ۳۰ درصد از اشتغال استان و نیز حدود یک‌ پنجم از GDP استان در بخش کشاورزی تولید می‌شود.

شهرام طهماسبی اظهار کرد: برای پیشبرد برنامه‌های توسعه در شهرستان‌ها، مهم‌ترین کار تحول در اقتصاد این شهرستان‌ها با رفع موانع و بهبود عملکردها است تا سرمایه‌گذاری‌های اشتغال روستایی و توزیع تسهیلات شهرستان‌ها موثرتر و هدف‌مندتر شود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از ایسنا، این مسئول با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در چارچوب اسناد توسعه‌ای و اسناد بالادستی، ادامه داد: این مهم می‌بایست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا این منابع به شدت محدود و کمیاب به صورت موثرتر و در جای خود به هزینه گرفته شود.

وی افزود: حدود یک‌سوم از جمعیت استان روستایی است و ۳۰ درصد از اشتغال استان و نیز حدود یک‌پنجم از GDP استان در بخش کشاورزی تولید می‌شود، اراده نظام برنامه‌ریزی استان این است که در فرآیند توسعه استان توسعه نقاط روستایی در اولویت قرار گیرد. البته این به معنی بی‌توجهی به مراکز شهری نیست، بلکه بخش‌های مرتبط با حوزه‌های شهری هم برنامه‌های خود را پیاده‌سازی می‌کنند و پیش می‌برند.

طهماسبی از تهیه طرح آمایش شهرستانی برای اولین‌بار در کشور برای شهرستان‌های استان زنجان خبر داد و تصریح کرد:  برای اثربخشی بیشتر تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه در اجرای طرح منظومه‌های روستایی که متوقف شده بود، این طرح در دستور کار قرار گرفت. همچنین تلکیف قانون برنامه ششم توسعه در اشتغال روستایی هم به عنوان طرح مکمل منظومه‌ها آغاز شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: به عبارتی استان زنجان هم‌زمان سه طرح تحول‌آفرین و اساسی را برای بررسی و نگاه دقیق‌تر و عمیق‌تر به مراکز روستایی استان به اجرا در آورد که در نوع خود در سطح کشور بی‌نظیر است. این اسناد برای رفع محرومیت از چهره شهرستان‌ها با رویکرد آمایشی تهیه شده که سند بسیار ارزشمندی است و حرکتی که از شاهد آغاز آن در سطح شهرستان‌ها خواهیم بود، اجرای اقتصاد مقاومتی به شیوه عملیاتی و اجرایی متاثر از اسناد بالادستی و البته متکی بر دانش و علم روز است.

وی خاطرنشان کرد: اگر تا پیش از این رویکردها برای توسعه تدارک زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های عمرانی بود، باید امروز نگاه متفاوتی داشته باشیم؛ چراکه توسعه با تغییر باورها، آموزش، توانمندسازی و همکاری و مشارکت بین همه ذی‌نفعان امکان‌پذیر خواهد بود هرچند که توجه به زیربناها در جای خود قابل انکار نیست و دولت هم در نظر دارد زیربناها را تا حد امکان توسعه دهد اما اگر می‌خواهیم روستاهای ما آباد باشد و ظرفیت نگه‌داشت ساکنان خود را داشته باشد، بیش از هر چیز می‌بایست به ساختار اقتصاد آن و به نظام تولید آن که در طی سالیان دراز که در اثر بی‌توجهی به این امر مهم لطمه دیده، توجه کنیم. چنانچه نظام تولید احیا و اصلاح شود سایر مسائل نیز در اولویت‌های بعدی با سهولت حل می‌شود.