مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان گفت: صنعت نساجی آلودگی زیست محیطی که سایر صنایع امروزه در شهر آلودگی ایجاد می‌کنند را ندارد و اشتغال فراوانی ایجاد می‌کند.

علی یارمحمدیان در افتتاحیه دومین نمایشگاه مداکس و سیزدهمین نمایشگاه نساجی اصفهان اظهار کرد: نمایشگاه نساجی یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های استان است که 26 سال قدمت دارد و همزمان با دومین نمایشگاه مداکس برگزار می‌‎شود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان تصریح کرد: نساجی یکی از صنایعی است که اصفهان را به سمت صنعتی برد و مزیت‌های بسیار خوبی این صنعت داشته ولی بی‌مهری‌ها باعث شد که این صنعت از رونق بیافتد.

وی عنوان کرد: این صنعت آلودگی زیست محیطی که سایر صنایع امروزه در شهر آلودگی ایجاد می‌کنند را ندارد و اشتغال فراوانی ایجاد می‌کند و روزی اصفهان، منچستر شرق شناخته می‌شده و به همین دلایل برگزاری نمایشگاه نساجی از اهمیت خاصی برخوردار است و شرکت نمایشگاه این وظیفه را بر خود می‌داند که این نمایشگاه را هرسال بهتر برگزار کند.

یارمحمدیان افزود: با همه مشکلات و تحریم‌هایی که وجود دارد این نمایشگاه برگزار شد همانند 40 نمایشگاهی که در سال جاری برگزار شد؛ هدف این نمایشگاه نیز ارتقا و رونق صنعت نساجی در اصفهان است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان ادامه داد: زمان برگزاری این نمایشگاه 4 روز است و 58 مشارکت کننده در آن هستند که آخرین دست‌آوردهای خود را عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه از اصفهان، آذربایجان غربی، تهران و یزد در نمایشگاه صنعت نساجی حضور دارند، گفت: علاوه بر این استان‌ها نمایندگانی هم از کشور ترکیه در این نمایشگاه حضور دارند.

یارمحمدیان مطرح کرد: در کنار نمایشگاه نساجی، نمایشگاه مد، لباس و کفش نیز برگزار می‌شود و امیدواریم با افتتاح پروژه بزرگ نمایشگاه این نمایشگاه را بهتر داشته باشیم؛ همچنین 63 شرکت در نمایشگاه مداکس ار اصفهان، گیلان و تهران حضور دارند و امیدواریم این دو نمایشگاه رونق اقتصادی را برای ای صنایع به ارمغان بیاورد.

24 درصد از صنایع استان نساجی هستند

حبیب‌اله شاه‌کرمی اظهار کرد: 9200 واحد صنعتی در استان داریم که 2300 واحد نساجی است و 24 درصد را از صنایع استان را تشکیل می‌دهد؛ 53 هزار اشتغال رسمی ثبت شده در سازمان صمت داریم و تعداد 6 هزار واحد بافندگی با 24 هزار شاغل داریم و مجموعا 117 هزار نفر در این شغل در استان اصفهان اشتغال دارند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی نساجی استان اصفهان افزود: مجموعه‌ نساجی 25 درصد از اشتغال استان را به خود اختصاص می‌دهد و 75 درصد از فرش ماشینی کشور، 50 درصد الیاف، 60 درصد نخ پنبه‌ای، 60 درصد پارچه‌ چاپی و 90 درصد روسری و باند و گاز کشور را تولید می‌کنیم.

وی عنوان کرد: باتوجه به بومی بودن نساجی در اصفهان تصمیم بر این شد که میز کشوری نساجی در این استان ایجاد شود و با کار کارشناسی که انجام گرفت، در جلسه‌ای که وزیر به اصفهان آمد این میز به اصفهان داده شد.

شاه‌کرمی بیان داشت: در جلسه ای که با وزیر برگزار شد مقرر شد مواد اولیه پتروشیمی را با قیمت مصوب در اختیار صنایع نساجی قرار گیرد؛ بعد از کاهش سطح کشت پنبه مشکلاتی مواجه بودیم و از وزیر کشاورزی درخواست دادیم که به کشاورزان یارانه بدهند تا رغبت به کاشت این محصول داشته باشند زیرا که پنبه یک کالای استراتژیک است.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی نساجی استان اصفهان افزود: با جلساتی که با استانداردی داشتیم ایجاد شهرک دوخت تصویب شد و جانمایی آن انجام شده و باتوجه به اینکه اکثر دوزندگان بانوان هستند، جایی تعبیه شده که بتوانند به راحتی به آن تردد داشته باشند که با احداث آن 120 هزار اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: یکی از مشتریان اصلی صادرات پوشاک ترکیه، کشور ایران است و ما باید برای حفظ اشتغال در این حوزه برنامه‌ریزی کنیم؛ در همین راستا با ایجاد کارگروهی سیر تولید نساجی را کامل کرده‌ایم و قرار نیست دیگر کسی برای تولید منتظر صنایع پائین‌دستی خود باشد؛

شاه‌کرمی بیان کردک صنعت نساجی استان در حال رونق است و بازار 30 میلیارد دلاری ایران یک بازار جذاب است و مصرف پوشاک ما از آمریکا تنها 5 درصد کمتر است؛ از وزارت فرهنگ و ارشاد می‌خواهیم در مد لباس کار جدی انجام دهد و باید ذائقه مشتری را تامین یا تغییر دهیم و شهرک پوشاک قرار است سالانه 4 و نیم میلیون دلار صادرات داشته باشد.