استان ایلام به لطف شرایط جغرافیایی، اقلیم متنوع، حاصلخیزی خاک و آب شیرین همواره در زمینه کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دامپروری، پرورش مرغ، زنبورداری و ... در زمره استان‌های موفق و تا حدودی خودکفا بوده است و جمعیت زیادی از ساکنان استان بهره‌بردار و فعال در حوزه کشاورزی هستند اما چند سالی است معبر جدیدی در حوزه اشتغال این استان در بخش صنعت ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری شصت  دقیقه از ایرنا، حوزه کشاورزی در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی و مهاجرت مردم از روستا به شهر دستخوش تغییر شده و جمعیت استان نیز نسبت به دهه‌های گذشته افزایش و سبک الگوی زندگی تغییر پیدا کرده است و افراد جویای کار و قشر تحصیل‌کرده نسبت به گذشته بیشتر شده‌اند و به همین نسبت سطح توقع و انتظار آنها از جامعه و مسوؤلان نیز بیشتر شده است.

هرچند باز هم حجم زیادی از خانوارها و جمعیت ساکن در استان ایلام را قشر کشاورز تشکیل می‌دهند اما هر سال به تعداد جمعیت جویای شغل استان افزوده می‌شود که عمده این افراد علاقه و رغبتی به اشتغال در حوزه کشاورزی ندارند و بعضا جذب مشاغل کاذب یا شغل‌هایی با درآمد ناپایدار می‌شوند.

در دهه‌های اخیر با گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت به ویژه اقشار تحصیل‌کرده، مهاجرت مردم از روستا یا شهرهای کوچک به مرکز استان توازن درصد اشتغال، سطح سواد و بیکاری در استان را بر هم زده و نیاز به ایجاد اشتغال جدید در حوزه‌های دیگر را افزایش داده است.

با توجه به گسترش روزافزون شهرنشینی و افزایش جمعیت بیکار می‌طلبد که در استان ایلام مشاغل متعدد و جدیدی بر پایه صنعت و کارخانه‌های تولیدی در ایلام شکل بگیرد تا بخشی از جوانان جویای کار در این صنایع مشغول به کار شوند و حیات شغلی در ایلام جان تازه‌ای به خود بگیرد.

در حال حاضر صنایع بزرگی در زمینه تولید محصولات مختلف صنعتی، نفت و پتروشیمی در دست ساخت است که با راه‌اندازی آنها در سال‌های آینده می‌توان چشم‌انداز و افق روشن و امیدوار کننده‌ای را برای آینده شغلی جوانان و افراد جویای کار ترسیم کرد.

اشتغال، کاهش بیکاری، افزایش تولید و صادرات، رونق تولید داخلی و تکیه بر توان داخلی در نقاط مختلف کشور همواره از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری بوده و در بیش از یک دهه اخیر شعارهای هر سال ایشان مستقیم یا غیرمستقیم به مقوله اقتصاد و اشتغال اشاره داشته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام در راستای توجه به دغدغه‌های رهبری و بررسی اجمالی وضعیت تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری و اقدام‌های انجام شده در راستای رونق تولید و ایجاد فرصت های شغلی جدید در استان و همچنین چالش های پیش روی این حوزه را در میزگردی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام، روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بررسی کرد.

در این میزگرد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام مواردی چون صدور مجوزهای بی‌نام، توسعه ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی، توسعه صادرات از مرز مهران، شناسایی و معرفی موانع فراروی توسعه صنعتی و اقتصادی ایلام و تدوین نقشه راه اقتصادی استان را از جمله اقدام‌های انجام شده در راستای رونق تولید در این استان عنوان کرد.

احیای واحدهای نیمه‌تعطیل و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، مشکل در ورود ماشین‌آلات مدرن، مشکل تامین نقدینگی و سرمایه اولیه و سرمایه در گردش، وجود معارضان و تلاش برای بهره‌برداری از چندین طرح کلان صنعتی نیز از اجمله اقدامات و چالش‌های حوزه صنعت استان ایلام است که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام به آن اشاره کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز وجود معارضان محلی و نبود مشوق‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی را از جمله موانع توسعه بخش کشاورزی عنوان کرد و به تلاش برای مکانیزاسیون کردن طرح‌های آب و خاک و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری با هدف افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی و رونق تولید در این بخش اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام هم به استفاده از ظرفیت اربعین در حوزه گردشگری، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و معرفی ظرفیت‌های استان به دیگر نقاط کشور، توسعه بوم‌گردی و تبدیل ظرفیت‌های طبیعی استان همچون دریاچه پشت سدها به مناطق گردشگری و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای واگذاری برخی آثار تاریخی در راستای توسعه گردشگری این استان به عنوان یکی از ظرفیت‌ها و پتانسل‌های موجود اشاره کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرهنگ غلط اشتغال و علاقه‌مندی مردم به مشاغل دولتی و کارمندی را به عنوان یکی از موانع توسعه اشتغال و کارآفرینی در این استان عنوان کرد.

سامانه معرفی توانمندی‌های اقتصادی استان، نقشه راه برای رسیدن به رونق تولید

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: حوزه اقتصادی، یک حوزه متنوع و وسیع است که می‌تواند محور سرمایه‌گذاری، رونق تولید، سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی، توسعه صادرات، حرکت چرخ‌های صنعت، خودکفایی در تولیدکشاورزی و ارتقای صنایع‌دستی و ترویج و معرفی گردشگری استان باشد.

حیدر نعمتی اظهار داشت: همه این تلاش‌ها و عملکردهای تیم اقتصادی در راستای تحقق شعار سال، لبیک به فرمان مقام معظم رهبری برای رونق تولید ملی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی اضافه کرد: در زمینه تحریم‌ها و خنثی کردن آنها استفاده از ظرفیت انسانی ماهر و توانمند، ظرفیت سرمایه‌های موجود و منابع‌طبیعی می‌تواند در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، خنثی کردن تحریم‌ها، تاکیدات رهبری می تواند موثر و کارساز باشد.

وی افزود: به خاطر داشتن نقشه راه سامانه معرفی توانمندی‌های اقتصادی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تهیه شده است.

نعمتی گفت: اقدماتی در زمینه معرفی ظرفیت‌ها، شناسایی قوانین مزاحم و اصلاح موارد استانی و انعکاس قوانین ملی انجام شده است.

وی اظهار داشت: صدور ۱۷۳ مجوز بی‌نام برای طرح‌های اقتصادی، تهیه کتابچه و بروشور اقتصادی و توزیع بین فعالان اقتصادی، نشست فعالان اقتصادی، ۵۲ طرح متوسط و بزرگ در راستای تکمیل زنجیره ارزش، به صورت کتابچه به سرمایه‌گذاران معرفی شده است.

وی افزود: سفر تیم اقتصادی به استان و نشستی در مرکز برای تهیه نقشه راه در زمینه طرح‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مذاکره با شرکت‌های سرمایه‌گذاری، استارتاپ حوزه گردشگری و کشاورزی تبدیل ایده به ثروت، کمک به صاحبان تولید، رونق صادرات پس از برگزاری نشست‌های متعدد با مسوؤلان دولت عراق در راستای رونق اقتصادی، از دیگر اقدامات تیم اقتصادی استان است.

چندین طرح بزرگ در حوزه نفت و گاز با رقم سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در دست اجراست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: با توجه به اینکه این استان ظرفیت‌های فراوانی در زمینه مرز بین‌المللی مهران، صنایع پایین دست پتروشیمی، معادن غنی و فرصت‌های گردشگری دارد بنابراین هماهنگی بین دستگاه‌های اقتصادی به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی استان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های صاحبنظران و اندیشمندان این حوزه و تقویت بخش خصوصی از جمله برنامه‌های مهم است.

نعمتی اظهار داشت: اکنون چندین طرح بزرگ در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در شهرستان‌های مختلف استان در حال اجراست که رقم سرمایه‌گذاری آن بسیار قابل ملاحظه است.

وی افزود: با توجه به وضعیت سرمایه‌گذاری اقتصادی در سال‌های آینده شاهد شکوفایی صنعت در استان خواهیم بود زیرا به صورت اساسی در این حوزه با جذب تسهیلات اشتغال روستایی، فراگیر، تبصره ۱۸ و ...تلاش شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در بخش کشاورزی نیز با اجرای سامانه گرمسیری برای آبیاری ۱۸ هزار هکتار با اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومان (باپیشرفت ۹۹درصدی) اقدام شده است که علاوه بر آن اجرای ایستگاه های کوچک تامین آب(پمپاژ آب) به تعداد ۱۸ مورد با هدف تامین آب ۲۲ هزار هکتار(برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری کامل آنها در دو سال) و اجرای فاز دوم احیای دشت‌های استان ایلام در سطح ۹ هزار هکتار که در مرحله تامین اعتبار است(در فاز اول ۴۱ هزار هکتار با اعتبار بالغ بر ۸۲۰ میلیارد تومان) می‌تواند در توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی استان موفق عمل کند.

نعمتی گفت: آب‌های مرزی(اراضی پایین دست سدهای دویرج، میمه و کنگیر) با مساحت ۱۲ هزار هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۳۰ میلیارد تومان با پیشرفت ۹۹ درصد در دست اقدام است.

وی افزود: سطح زیر کشت اراضی آب در حال حاضر ۹۰ هزار هکتار است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها و سایر پروژه‌های کوچک افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی پیگیری به منظور احداث مجتع ­های گلخانه­ای مهران(۱۰۰هکتار)، آبدانان(۱۷هکتار) و صالح­آباد(۱۰ هکتار) ایوان(۱۰ هکتار)، طرح مزرعه مرغ مادر به میزان سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد تومان با اشتغال ۳۰ نفر توسط شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثرف طرح جوجه یک روزه با سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۲ نفر توسط شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر، پرورش ماهی در قفس با سرمایه گذاری ۵ میلیارد تومان با اشتغال ۲۰ نفر توسط شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر و گاوداری شیری ۲ هزار راسی به میزان سرمایه گذاری ۱۰۰میلیارد تومان و اشتغالزایی ۳۰ نفر توسط شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر نیز از دیگر اقدامات حوزه اقتصادی در بخش دامپروری بوده است.

طرح های مهم و استراتژیک بخش صنعت و معدن

نعمتی گفت: اکنون چندین طرح مهم از جمله پتروشیمی ایلام شامل فاز دوم الفین سیمان دهلران شرکت توسعه صنایع پایین دستی پترو ایرانیان، پتروشیمی دهلران، شرکت پتروشیمی مهران (پتروسامان زاگرس)، شرکت آرد نگین زاگرس، شایسته تندیس ژیوان و شرکت غشاگستر دالاهو در دست اقدام است که برخی از آنها بزودی به بهره‌برداری می‌رسند.

وی اظهار داشت: علاوه بر این توسعه میدان نفتی دانان و دهلران با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و با اشتغالزایی ۴۰۰ نفر، اجرای طرح ان‌جی‌ال دهلران با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۵۰ میلیون دلار و اشتغالزایی یک هزار و ۲۵۰ نفر با ۳۶.۳ پیشرفت فیزیکی، لرزه‌نگاری و ژئوفیزیک در ایوان و چرداول با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۵۰ نفر، پتروشیمی دره‌شهر با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون یورو، نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون یورو، پتروشیمی هلیلان با یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان با اشتغال ۲۰۰ نفر از دیگر اقدامات زیرساختی استان در بخش صنعت است.

استفاده بهینه از ظرفیت‌های کشاورزی محور توسعه استان قرار گیرد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با بیان اینکه ظرفیت‌های متعدد در زمینه کشاورزی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین محورهای توسعه استان ایلام باشد، گفت: مهمترین چالش و مشکل توسعه نیافتگی استان ایلام در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی وجود معارضان محلی است که مانع مهمی در جذب سرمایه‌گذاران در اجرای پروژه‌های زیرساختی و عمرانی می‌شود.

سیدمحمدتراب میری افزود: وجود معارضان محلی و ممانعت آنها در فرایند توسعه، چالش و مانعی بزرگ در راه سرمایه‌گذاری در استان است که این معضل مهم باید به صورت ریشه‌ای و اساسی مورد تحلیل قرار بگیرد.

وی یادآور شد: با وجود مشکلات فراروی حوزه کشاورزی استان ایلام، اما در طول سال‌های اخیر فعالیت دولت تدبیر و امید روند تحول و توسعه زیربخش‌های کشاورزی استان شتاب و رونق محسوس و چشمگیری داشته است.

میری اضافه کرد: ۲ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در سال‌های اخیر برای زیربخش‌های کشاورزی استان ایلام هزینه شده است که این رقم در تاریخ استان بی‌سابقه بوده و بعد از استان خوزستان، ایلام رتبه دوم کشور در تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی را دارد.

وی اظهار داشت: به عنوان مثال سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان استان ایلام در زیربخش های مختلف کشاورزی تسهیلات پرداخت شد و ۶۰ درصد متقاضیان سامانه کارا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را افراد حوزه کشاورزی تشکیل داده‌اند که از طریق این سامانه تسهیلات دریافت کرده‌اند.

رشد بی‌سابقه کشاورزی ایلام در سایه نگاه ویژه دولت تدبیر و امید

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: طرح احیای اراضی پایین دست سد کرخه که در فاز اول ۴۱ هزار هکتار به شبکه آبیاری نوین استان اضافه شد و در دوم ۹ هزار هکتار آن در دست اقدام است، سامانه گرمسیری با وسعت ۱۸ هزار هکتار و ۱۸ هزار انشعاب فرعی و مهار آب‌های مرزی نیز  با ایجاد ۱۲ هزار هکتار شبکه مدرن آبیاری از مهمترین طرح‌های ملی استان ایلام در زمینه آب، خاک و کشاورزی نوین است.

میری به اجرای طرح‌های توسعه گلخانه‌های استان ایلام اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه توسعه محصولات گلخانه‌ای یک شهرک پایلوت گلخانه‌ای به وسعت ۱۰ هکتار در منطقه هلیلان در حال انجام است که تا بهمن ماه به اتمام می‌رسد و زیرساخت‌های احداث یک گلخانه هفت هکتاری در منطقه صالح‌آباد و ۱۰ هکتاری در ایوان نیز در دست مطالعه است.

وی تاکید کرد: ایجاد یک گلخانه بزرگ ۱۰۰ هکتاری در شهرستان مهران با صنایع تبدیلی و تکمیلی در دستور کار جهادکشاورزی استان قرار دارد که ایجاد این شهرک گلخانه‌ای روند تولید داخل و صادرات و مراوده‌های تجاری در زمینه کشاورزی با کشور عراق را رونق می‌دهد.

وی در مورد تولید گوشت نیز توضیح داد: استان ایلام سه برابر مصرف داخلی خود گوشت قرمز و سفید تولید می‌کند و از مجموع نزدیک به ۴۰۰ واحد مرغداری استان ۳۲۰ واحد آن فعال است و همچنین از مجموع ۲۲۰ هزار تن شیر تولیدی میزان مصرف استان ۹۰ هزار تن است و ایلام یکی از قطب‌های اصلی تولید دام و فرآورده‌های دامی است.

میری گفت: استان ایلام در زمینه تولید گیاهان دارویی و گل نرگس در جایگاه برتری در کشور قرار دارد و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درصدد برگزاری جشنواره گل نرگس در شهرستان دره‌شهر هستیم.

وی در مورد توسعه باغی استان ایلام هم اظهار داشت: ۵۰۰ هکتار باغ در منطقه سرچم هلیلان با همکاری بنیاد مستضعفان در حال اجراست که در فاز اول این طرح ۲۵۰ هکتار آن در حال اتمام است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام با بیان اینکه ۵۵ هزار بهره‌بردار مستقیم در حوزه کشاورزی در استان ایلام فعالیت دارند، گفت: ۵۰ درصد خانوارهای استان ایلام به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بهره‌بردار و فعال در حوزه زیربخش‌های کشاورزی هستند.