مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با تأکید بر حمایت از کسب و کارهای نو و دانش بنیان گفت: مهم ترین اتفاق این است که نهادسازی و سازماندهی اکوسیستم کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل ویژه‌ای به خود گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، کامران اصغری در اولین کنفرانس وب موبایل که در سالن همایش‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابلسر برگزار شد اظهار کرد: ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حمایت کننده از ایده‌های نو و کارآفرینانی همچون استارت آپ‌های وب موبایل در زمینه‌های مختلف خواهیم بود.

وی افزود: علم دانش‌آموختگان باید برای کشور مفید باشید پس در این راه باید بین علم و عمل پل ارتباطی بزنیم، ما از کسانی که می‌خواهند ایده را به عمل تبدیل کنند و ابزارش را ندارد، با اعطای تسهیلات و مشاوره تخصصی حمایت می‌کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: امروز باید عرصه برای فعالیت‌های علمی با توجه به نیاز روز کشور فراهم کنیم تا جوانان به پیشرفت در کشورهای دیگر فکر نکنند، از این‌ رو بحث ایجاد اشتغال در کشور برای ما در اولویت است.

این‌ مسؤول با اشاره به اینکه اجرای ایده‌های علمی، قوانین شرایط، فضا و ضوابط درست می‌طلبد، ادامه داد: شاخص‌های جهانی برای بهبود بخشیدن اکوسیستم کارآفرینی باید در نظر گرفته شوند، تعصب اداری و قوانین قدیمی را هم باید کنار بگذاریم.

اصغری یادآور شد: بین کارآفرینان و کارفرمایان تفاوت زیادی وجود دارد، کارآفرینان ایده جدید خلق می‌کنند ولی کارفرمایان در راه عمل به وظایف خود به جلو حرکت می‌کنند و از ایده های کارآفرینان استفاده می کنند.

وی با اشاره به استارت اپ اسنپ گفت: اگر امروز اسنپ مورد توجه مردم قرار گرفته است دلیلش این است که  یک ایده توسط یک کارآفرین صورت گرفته است، اینجا وظیفه ما در دستگاه دولتی حمایت از جوانان برای ساخت و خلق ایده‌های مختلف است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران بیان کرد: پیشنهاد برداشتن موانع قدیمی در بخشنامه‌ها و گنجاندن موارد مخصوص برای شرایط خاص در آیین‌نامه‌ها توسط مسؤولان مربوط در نهادهایی که با مجوز و صدور پروانه مرتبط هستند، می‌تواند باعث ایجاد هزاران شغل شود.

این مسؤول اظهار کرد: برای مقابله با نگرانی‌های کارآفرین نسبت به آینده، ارتقاء فرهنگ و سطح کارآفرینی و حذف قوانین مزاحم می‌تواند کارساز باشد، ما باید اطلاعات درست در این مسیر را به مجلس و هیأت وزیران بدهیم تا مشکلات حل شود، تا بهبود زیرساخت‌های استان را در همه زمینه‌ها داشته باشیم.

اصغری گفت: در استان مازندران در حوزه بازار داخلی و تولید مشکلی نداریم، اما در بحث بازار عرضه و فروش مشکلاتی داریم که علل مختلفی دارد، بازار داخلی  و خارجی برای کارآفرینان باید فراهم باشد.

وی با اشاره به اینکه مشاغل ما جدید شده است گفت: مشاغلی که در گذشته شاید خنده دار بود الان سودآور و دارای عزت شده است، خلق مشاغل نو برای حال استان ما با اهمیت است، در این راه نیروی انسانی توانمند از سرمایه‌های بزرگ ما در بحث تولید است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اظهار کرد: در یک دهه گذشته و به ویژه در پنج سال اخیر اتفاقات بسیار خوب و شتابنده‌ای در حوزه کارآفرینی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: مهم ترین اتفاق این است که نهادسازی و سازماندهی اکوسیستم کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل ویژه‌ای به خود گرفته است که می‌توان به صدور مجوزهای موسسات مشاوره کارآفرینی اشاره کرد.

این مسؤول افزود: اتفاق خوب و شایسته دیگر این است که مجموعه وزارت تعاون برای مراکز شتاب‌دهی مجوز صادر می‌کند که کار بسیار مهمی می باشد و از بخش‌های جدی است که چگونه می‌توان سرمایه‌گذاران صاحب‌نظر و مجرب را در حوزه فناوری و نوآوری جذب کرد.

اصغری از اعطای مجوز به کارآفرینانی که توانایی مشاوره به جوانان بیکار را دارند خبر داد و گفت: در پی طرحی کشوری مراکز مشاوره ای را در کل کشور طراحی کردیم و تا از قدرت مشاوره‌ای کارآفرینان در همه حوزه‌ها استفاده کرده و مجوز کار در این مراکز مشاوره را برایشان صادر کنیم.

وی در پایان گفت: هدف ما از ایجاد مراکز مشاوره در ۲۲ شهرستان مازندران بدون محدودیت این است که کارآفرینان دست بیکاران و دانش‌آموختگان را در این فضای کسب و کار بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه بگیرند تا بیکار و سردرگم نباشند و راه خودشان را پیدا کنند.