فرماندار شهرستان لاهیجان گفت : سهمیه امسال لاهیجان از تسهیلات اشتغال در سامانه کارآ شامل طرح های تکاپو، اشتغال روستایی و فراگیر ۲۱۲ میلیارد ریال بود که این شهرستان تا کنون توانسته با استفاده از اعتبارات شناور دیگر شهرستان ها به میزان ۱۴۳ درصد جذب اعتبار داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از قطره؛ سید اسماعیل میرغضنفری عصر یکشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال شهرستان لاهیجان افزود : بوم گردی یکی از اهداف نوع جدید اشتغال است که بانک های عامل تاکنون توانسته اند در بخش بوم گردی این شهرستان ۱۶میلیارد و ۷۶۰میلیون ریال پرداخت کنند که ۱۶ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد : از بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه هم بانک ها در مجموع ۲۶میلیارد و۱۷۶میلیون ریال توانستند به جامعه هدف اعتبار پرداخت کنند که ۱۲۴ فقره نیز جهت امهال تسهیلات در حال حاضر در دست بررسی است.

وی تصریح کرد: بحث مکانیزاسیون کشاورزی در شهرستان لاهیجان هم از جمله موارد مهم اشتغال در شهرستان لاهیجان است که از ۶۱میلیارد و ۷۰۰میلیون ریال سهم شهرستان تاکنون ۵۳ میلیارد ریال تسهیلات به افراد متقاضی پرداخت شده است که رقم قابل توجهی است و ۱۲۹نفر از این تسهیلات برخوردار شدند.

فرماندار لاهیجان اظهار داشت: از تسهیلات بند ب تبصره ۱۶بودجه نیز که بیشتر تکلیفی برای جامعه هدف بهزیستی و کمیته امداد است که بهزیستی تا کنون از رقم  ۱۱میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال با جذب ۴۵درصد و کمیته امداد امام (ره) ۳۳میلیارد ریال با جذب ۴۹درصد از تسهیلات این حوزه بهره گرفته اند.

وی یکی از اهداف مهم در شهرستان لاهیجان را ارتقای ارقام و درصد جذب دانست و یادآورشد : در این زمینه نیاز به کمک بانک ها داریم.

میرغضنفری با اشاره به مشکلات پرداخت تسهیلات برای جامعه هدف از بانک ها خواست در پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خیلی سخت گیری نکنند و از اختیارات مدیریتی خود در پرداخت آسان تر این وام ها استفاده کنند و یا حداقل از تعداد کمتر ضامن استفاده شود تا بتوان برای جوانان اشتغال ایجاد کرد.

مدیرکل کمیته امداد استان گیلان نیز در این مراسم گفت: در سال گذشته ۸۶میلیارد تومان اعتبار داشتیم و توانستیم سه هزارو۷۰۰شغل در سطح استان ایجاد کنیم.

 عباس اهرابی افزود : سقف وام سال گذشته ۲۰۰ میلیون ریال بود اما امسال این وام به دو میلیارد و ۲۶۰میلیون ریال افزایش یافته است وچون رقم بالا رفته است باید هفت هزار شغل ایجاد شود.

وی تصریح کرد: بعضی بانک ها در پرداخت تسیهلات خیلی سخت می گیرند درحالی که مددجویان کمیته امداد کمترین معوقه را دارند و اگر معوقه هم وجود داشته باشد اعلام نموده و اقدام می شود.

وی ادامه داد : توسعه صنعت فرش دستی در شهرستان لاهیجان توسط کمیته امداد در حال توسعه است و این شهرستان نقش مهمی و کلیدی در آن دارد.

جلسه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال شهرستان لاهیجان عصر یکشنبه به ریاست فرماندارشهرستان لاهیجان و با حضور مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان گیلان،  مدیران بانک های عامل و مدیران شهرستان برگزار و دراین جلسه مشکلات اشتغال ونحوه پرداخت تسهیلات این شهرستان بررسی شد.