بدون شک در عصر کنونی، اشتغال جوانان یکی از مسائل ضروری کشور محسوب می‌شود؛ امری که فقدان آن می‌تواند پیامدهای زیادی در عرصه‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به بار آورد.

ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در چند سال اخیر از جانب مقام معظم رهبری به‌عنوان نقشه راه جامع و استراتژیک اقتصاد کشور بر همگان روشن است و صیانت از کشور در جنگ اقتصادی مانند ابزاری دفاعی در مواجهه با دشمنان عمل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، «مصطفی کاشی»، جوان پرتلاش سمنانی که برای نخستین بار به‌صورت اتفاقی از طریق برنامه‌های تلویزیونی با نحوه کاشت زعفران گلخانه‌ای در استان خراسان شمالی آشنا شده، این روزها دستان همت را برای ادامه مسیر بالا زده است.

او با عضویت در گروه «تکنو زعفران» و شرکت در کلاس‌های آموزشی خصوصی در شهرستان‌های ساری و مشهد، سختی‌های مسیر را به جان خریده تا نشان دهد «خواستن توانستن است».

این جوان پرتلاش سمنانی برای نخستین بار در استان سمنان با طبقه‌بندی زیرزمین کوچک منزل مسکونی‌اش و کشت «طلای سرخ» در آن، راه رسیدن به موفقیت‌های بزرگ را هموار کرده است.

این جوان تلاشگر دیار کویر، با اندیشه‌ای عالی و سبدی از آگاهی و مهارت، توانایی خود را با کمترین سرمایه در مسیر تولید و اشتغال قرار داده است؛ او ثابت کرده که اراده‌های قوی می‌توانند کارهای بزرگ را به ثمر برساند.

این جوان کارآفرین سمنانی در خصوص میزان سرمایه لازم برای آغاز کارش می‌گوید: با فراهم کردن 10 میلیون تومان سرمایه اولیه توانستم مواد لازم برای کشت زعفران گلخانه‌ای از قبیل تخته، پالت، قوطی، دستگاه فوکر، کولر و تهویه را از استان‌های مختلف خریداری کنم.

کاشی ادامه داد: با تجهیز زیرزمین کوچک منزل مسکونی‌ام، کار کشت زعفران را آغاز کردم و امروز به موفقیت خوبی رسیده‌ام.

او در خصوص شرایط موردنیاز برای کشت زعفران گلخانه‌ای می‌گوید: این نوع کشت به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و در هر مکانی که بتوان نور، رطوبت و دمای مناسب را تأمین کرد، می‌توان این نوع کشت را راه‌اندازی کرد.

این جوان کارآفرین سمنانی که با خرید 200 کیلوگرم پیاز زعفران از استان خراسان شمالی و کشت آن در 10 مترمربع از فضای طبقه‌بندی‌شده زیرزمین منزل مسکونی‌اش کار خود را آغاز کرده است، می‌گوید: میزان برداشت ایده‌آل از این مقدار باید 200 گرم باشد و با توجه به اینکه این نخستین تجربه من از این کار بود و درواقع نوعی آزمون و خطا به شمار می‌آمد، توانستم به میزان استاندارد یعنی 200 گرم زعفران خشک را از این مقدار پیاز برداشت کنم.

این جوان کارآفرین سمنانی در خصوص مزایای این نوع کشت می‌گوید: در روش کشت گلخانه‌ای به روش آیروپونیک (هواکشت) نیازی به خاک نیست و صرفاً با کنار هم چیدن پیازهای زعفران در اوایل شهریورماه بر روی طبقات چوبی و رطوبت‌دهی به محیط، برای گل‌گیری از پیاز اقدام می‌شود.

کاشی گفت: در مهرماه، پیازها شروع به جوانه زدن کرده و در اواخر آبان یا اوایل آذر شروع به گل‌دهی می‌کنند؛ یکی از بزرگ‌ترین مزایای کشت گلخانه‌ای، بهره‌برداری حداکثری از حداقل فضای موجود و صرفه‌جویی 90 درصدی در منابع آبی است.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن، در این نوع کشت چون گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی‌گیرد، هم دانه‌های زعفران درشت‌تر هستند و هم از عطر و بوی بهتری برخوردارند.

سختی‌ها را به جان بخرید

این جوان کارآفرین سمنانی که تحصیل‌کرده رشته مدیریت در مقطع کارشناسی‌ارشد است، کارآفرینی و تولید را به انتظار پشت‌میزنشینی و ارتزاق از پول نفت ترجیح داده و می‌گوید: هم‌اکنون بازار کار در کشور ما برای بسیاری از رشته‌ها اشباع شده است و جوان‌های تحصیل‌کرده به جای در انتظار ماندن برای پیدا کردن شغل دولتی و هدر دادن وقت و جوانی خود، ابتدا باید توانایی‌های خود را باور کنند.

کاشی می‌گوید: جوانان باید سختی‌های راه را به جان بخرند و با امید به آینده و عملی کردن ایده‌های کوچک در فعالیت‌های تولیدی، چرخ زندگی خود را بچرخانند.

او هم‌اکنون هدف‌های زیادی در سر می‌پروراند و امیدوار است که در آینده بتواند یک قطعه زمین برای انتقال و تکثیر پیازها در زمستان تهیه و با راه‌اندازی یک گلخانه بزرگ، هم برای خود و هم برای تعدادی دیگر از جوانان این مرزوبوم، اشتغال پایدار ایجاد کند.

این جوان کارآفرین سمنانی که به‌تازگی مجوز مشاغل خانگی تولید زعفران را گرفته است، در ادامه می‌دهد: به‌صورت حضوری و با مراجعه به جهاد کشاورزی سمنان برای اخذ مجوز اقدام کردم.

کاشی با بیان اینکه زمانی که برای مجوز اقدام کرده، هنوز زیرساخت مکان گلخانه‌اش آماده نبوده است، افزود: یک ماه طول کشید تا موفق به گرفتن مجوز شدم.

او با اشاره به اینکه طرحش اقدام نو و جدیدی بوده است و هنوز مسؤولان مربوطه به‌خوبی با این طرح آشنا نبودند، اظهار کرد: برای گرفتن مجوز با مشکل خاصی مواجه نبودم و مسؤولان مربوطه همکاری خوبی داشتد.

این تولیدکننده زعفران اظهار کرد: برخی مواقع بروکراسی اداری، کارها را به تعویق می‌اندازد و اگر با جدیت همراه نباشیم، در بعضی موارد ناامید و از ادامه کار منصرف می‌شویم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با پایگاه اطلاع‌رسانی کسب‌وکار آشنایی دارید یا خیر، اظهار کرد: قبل از اقدام برای گرفتن مجوز تا حدودی با این پایگاه آشنا بودم؛ ولی از مدارک موردنیاز و مدت زمان صدور مجوز اطلاعی نداشتم.

این جوان کارآفرین سمنانی در خصوص میزان شناخت از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: تا جایی که اطلاع دارم، ستاد تسهیل برای واحدهای مشکل‌دار است؛ من یک واحد مشکل‌دار نیستم که با ستاد تسهیل در ارتباط باشم، بلکه به‌تازگی کاری را شروع کرده‌ام و برای توسعه به پشتیبانی نیاز دارم.

وی با بیان اینکه تاکنون تسهیلاتی از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نگرفته است، اظهار کرد: بحث ضمانت‌های بانکی و نداشتن تنفس وام، یکی از مشکلات اساسی تولیدکننده‌ها در بخش کشاورزی و اکثر بنگاه‌هاست.

او از مسؤولان می‌خواهد در این بخش یاریگر تولیدکنندگان به‌ویژه در مشاغل خانگی باشند.

کاشی ادامه داد: وقتی تولیدکننده‌ای کاری را آغاز می‌کند، تا رسیدن به سوددهی مدتی طول می‌کشد و نبود تنفس برای بازپرداخت وام می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

اما برای بررسی شرایط، با «لطف‌الله رضایی»، معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان هم گفت‌وگو نشستیم. او در خصوص وضع کشت زعفران گلخانه‌ای در استان سمنان می‌گوید: این کشت به‌عنوان یک روش روز مطرح است و چون کشت در فضای طبقه‌بندی‌شده انجام می‌شود، به لحاظ سطح بالای زیر کشت، افزایش عملکرد بسیار بالاست.

رضایی با بیان اینکه کشت زعفران گلخانه‌ای در استان سمنان هنوز در مرحله تجاری قرار نگرفته و یک کار نو به حساب می‌آید، افزود: این کار نیازمند انجام تحقیقات مختلف در زمینه میزان کیفیت، خاصیت ماده مؤثر و آیتم‌های دیگر به لحاظ کیفیت دارویی است و چنانچه تحقیقات به نتیجه برسد، در آینده نزدیک آموزش این حرفه در استان سمنان آغاز خواهد شد.

وی در خصوص میزان تسهیلات و نحوه گرفتن جواز برای راه‌اندازی کشت‌های گلخانه‌ای، با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی یکی از اولویت‌های سیاست‌گذاری جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: طبق بند (الف) تبصره 18 هر فردی که آب و زمین به‌اندازه کافی داشته باشد، می‌تواند برای گرفتن تسهیلات ارزان‌قیمت به جهاد کشاورزی مراجعه کند و میزان تسهیلات هم به طرح ارائه‌شده توسط هر فرد بستگی دارد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: هم‌اکنون با حذف بسیاری از استعلام‌ها، مسیر اداری برای گرفتن جواز بسیار کوتاه و طی 24 ساعت امکان‌پذیر است و افرادی که شرایط لازم را دارند، می‌توانند با گرفتن مشاوره فنی، پروانه تأسیس و شرکت در دوره‌های آموزشی نظام مهندسی، نسبت به گرفتن جواز فعالیت اقدام کنند.

به هر تقدیر، تولید را امروز نباید تنها به واحدهای بزرگ صنعتی، معدنی و کشاورزی محول کرد و مشاغل خانگی و واحدهای خرد تولیدی نیز می‌توانند به‌خوبی در کشور نقش‌آفرینی کنند.

به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی، مشکل اصلی تولید در کشور در زمان حاضر، تأمین مالی است و یکی از اصلی‌ترین مراجع صدور مجوز تأمین مالی تولیدکننده‌ها نیز ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است.

تسهیل تأمین مالی از طریق این ستاد می‌تواند کمک شایانی به رفع مشکلات تولید در کشور کند و باید در استان سمنان در این بخش تلاش‌های جدی‌تری صورت گیرد.