زهره جعفرخوانی روز شنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان در سالن پیامبر اکرم (ص) استانداری ضمن تبریک و تسلیت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و با بیان اینکه سه خصوصیت اصلی که سردار شهید سلیمانی داشتند خدامحوری، ولایتمداری و مردم داری بود که باید آن را سرلوحه کار خود قرار دهیم افزود: مراجعان به کاریابی به دلیل مقرری بیمه امسال با تفاوت محسوسی نسبت به ۹ ماه سال گذشته افزایش پیدا کرده که ۲۶ درصد از مراجعات مربوط به خانم ها و ۷۳ درصد مربوط به آقایان است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از جماران، رئیس انجمن صنفی کاریابی های استان کرمان با توجه به اینکه بیشترین تعداد مراجعه کنندگان با مدرک تحصیلی دیپلم بوده اند و گروه سنی مراجعه کننده نسبت به سال قبل تغییر نکرده است اظهار داشت: به دلیل ارتباط با اداره فنی و حرفه ای تفاوت زیادی نسبت به سال های گذشته در افراد مراجعه کننده دارای مهارت و فاقد مهارت وجود دارد و افراد مراجعه کننده بیشتر دارای مهارت هستند تا فاقد مهارت.

 وی ورود برخی رشته های مورد نیاز جامعه و افرادی که مهارتی در این زمینه ندارند را به فنی و حرفه ای لازم دانست و گفت: اگر برخی رشته های درآمدزا توسط اداره فنی و حرفه ای رایگان آموزش داده شوند می تواند در ارتقا سطح مهارت ها و جذب نیروی کار بسیار موثر باشد.

جعفرخوانی تعداد افراد جذب شده به کار از طریق کاریابی را ۲ هزار و ۹۴۴ نفر عنوان کرد و گفت: خیلی از کارفرمایان از مزیت های کاریابی ها اطلاعی نداشته و خود اقدام به جذب نیرو می کنند در صورتی که می توانند با استخدام برخی نیروها از جمله جذب افراد تحت پوشش کمیته امداد و یا بنیاد شهید تا دو سال از حق بیمه معاف شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه تعدادی کاریابی در زمینه بین الملل و مجازی داریم اظهار داشت: برخی از ارگان ها مصاحبه و گرفتن نیروی کار را به کاریابی ها می سپارند و بسیار به صورت شفاف هم کارجو و هم کارفرما در جریان قانون و مقررات قرار گرفته و می توانند کار خود را پیش ببرند.

رئیس انجمن صنفی کاریابی های استان کرمان همچنین افزود: شرکت های کوچک به صورت معمول کارهای خود را در زمینه معرفی نیرو و استخدام آن به ما می سپارند اما شرکت های بزرگ چون مس، گلگهر و میدکو از طریق آزمون نیروهای خود را انتخاب می کنند که اگر این کار در چرخه کاریابی صورت پذیرد به دلیل اینکه هم تخصص و هم اطلاعات در زمینه گرفتن نیرو و حقوق و مزایا داریم کمتر در زمینه اشتغال دچار تنش و مشکل می شوند و حتی می توانند از مزایا و بیمه بیکاری نیز استفاده کنند.

وی همچنین با تاکید بر عمیق تر شدن نقش کاریابی ها به دلیل ضابطه مند بودن آن ها گفت: تنها بخش های استان کرمان هستند که کاریابی ندارند که قرار شده است با کاریابی های کرمان در ارتباط باشند.