استاندار زنجان، گفت: طرح‌هایی که در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهیم خوب است اما در مرحله اجرا به درستی عمل نمی‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از آمدخبر، فتح‌الله حقیقی شامگاه سه شنبه در سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که در سالن پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، با بیان اینکه موضوع آب و نحوه مصرف آن مربوط به این دوره نبوده و از گذشته این دغدغه وجود داشته است، گفت: به دلیل رعایت نکردن این موضوع در گذشته و تداوم آن در شرایط کنونی، شاهد اجرای طرح‌های مختلف در این زمینه هستیم.

وی یکی از طرح‌های مورد بحث در خصوص آب را طرح سازگاری با کم‌آبی عنوان کرد و گفت: طرح چنین موضوعی حاکی از آن است که نباید به سادگی از کنار موضوع مهمی چون آب بگذریم، به همین خاطر معتقدیم برای تحقق برنامه‌های تدوین شده در این عرصه، باید همه جوانب را در نظر گرفته و یک‌جانبه به میدان نرویم؛ چرا که خروجی مطلوبی نخواهد داشت.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه وقتی طرحی ارائه می‌شود، باید توجه داشته باشیم که این طرح باید به مرحله اجرا نیز درآید، تصریح کرد: اگر امروز شاهد تداوم مشکلات و دغدغه‌ها در زمینه مصرف آب هستیم، این بدان معنی است که در حوزه اجرا ضعیف عمل کرده‌ایم و تا زمانی که نتوانیم طرح‌های علمی و عملی ارائه دهیم، این مشکلات کماکان پا بر جا خواهد بود.

حقیقی با بیان اینکه سال‌ها است که اقدام به بستن چاه‌های غیرمجاز می‌کنیم، غافل این اینکه این تنها راه برون‌رفت از مشکلات حوزه آب نیست، اظهار کرد: وقتی آمار حاکی از آن است که در حوزه پژوهش رتبه ۳۰ دنیا و جایگاه نخست را در منطقه داریم، این بدان معنی است که باید از تجربیات و نظرات اساتید دانشگاهی نیز در ارائه طرح‌های مختلف استفاده کنیم.

وی ابراز کرد: اگر بعد از اجرای طرح‌های نوین کشاورزی، هنوز هم به نقطه مطلوب در زمینه مصرف بهینه آب در این بخش دست نیافته‌ایم، حاکی از اجرا نشدن طرح‌های ارائه شده در این زمینه است.

استاندار زنجان، با بیان اینکه ۹۰ درصد آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی است، افزود: با وجود طرح‌های بسیاری که اجرا می‌شود این مصرف کاهشی نداشته است.