بر اساس آمارهای موجود هم اکنون ۲۵۱ مزرعه پرورش ماهی دراستان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که سالیانه ۱۸ هزار تن محصول تولید و زمینه ایجاد پنج هزار فرصت شغلی را فراهم کرده است اما سهم شهرستان گچساران از این فرصت کم نظیر تولید و اشتغال بسیار اندک است.

کهگیلویه و بویراحمد یکی از قطب‌های تولید ماهی قزل آلا در کشور است به‌طوری که حدود ۱.۶ درصد تولید ماهیان سردآبی جهان و ۱۰ درصد تولید ماهیان سردآبی کشور را تأمین می‌کند.

 به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از جماران، تأمین امنیت غذایی، پیشگیری از صید بی رویه، اشتغال پایدار، توسعه صادرات غیرنفتی، ارزآوری و استفاده ارزان اقتصادی از آب مزایایی است که اهمیت رونق پرورش ماهی را نشان می دهد.

کارشناسان حوزه شیلات می گویند:پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی فرصتی برای استفاده بهینه از تاسیسات کشاورزی است.

آنان می گویند: پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب میزان استفاده از کود شیمیایی در کشت را کاهش می‌دهد که این امر سبب پایین آوردن هزینه‌های کشاورزی و آلودگی های زیست‌محیطی می‌شود.

کارشناسان می گویند:با توجه به ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری توسط سازمان حمایت از گونه‌های در حال انقراض cittes (سایتس) برای اینکه بتوانیم فشار بر ذخایر دریا را کاهش بدهیم و برند جهانی خاویار ایرانی را حفظ کنیم چاره ای جز پرورش ماهیان خاویاری نداریم.

این صاحب نظران معتقدند:اقلیم استان‌های جنوبی از جمله مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد و گچساران نسبت به استان‌های شمالی کشور به گونه‌ای است که تولید ماهیان خاویاری را دو تا سه برابر افزایش می‌دهد.

اکنون ظرفیت اسمی تولید مزارع پرورش ماهی دارای پروانه کشور ۶ هزار و ۵۰۰ تن گوشت و ۱۰۰ تن خاویار پرورشی است.

ماهیان خاویاری به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می شوند.
خاویار ماهیان خاویاری از گران ترین غذاهای موجود در جهان است.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می گوید:شهرستان گچساران ظرفیت های خوبی در زمینه پرورش ماهیان گرم آبی و ماهی در قفس دارد.

حمزه جانبازی افزود: هم اکنون چهار واحد تولیدی در حال بهره برداری پرورش ماهی در گچساران فعالیت دارد که با توجه به ظرفیت های موجود اندک است.

وی بیان کرد: سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی طرح های پرورش ماهی در گچساران را دارند با پرداخت تسهیلات بانکی برای احداث، سرمایه در گردش جهت خرید غذا و بچه ماهی و تامین تجهیزات حمایت می شوند.

جانبازی عنوان کرد: چهار سرمایه گذار برای ایجاد طرح های پرورش ماهی اعلام آمادگی کرده اند.

وی بیان کرد: کارشناسان برای بازدید از مکان های پیشنهادی و میزان دبی آب به مناطق پیش بینی شده اعزام و در صورت تایید به آنان مجوز احداث اعطا خواهد شد

جانبازی تصریح کرد: ۲۱۶  مزرعه فعال و ۳۵ مزرعه غیرفعال پرورش ماهی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سالیانه ۱۸هزار تن ماهی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شودابراز داشت: این استان یکی از قطب های ماهیان سردآبی در کشور محسوب می شود.

مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: ۲ سایت پرورش ماهی گرمابی با ظرفیت ۳۰و  ۵۰ تنی از نوع کپور و خاویار در این شهرستان وجود دارد.

سید عبدالوهاب پورالحسینی افزود:۴۰ هزار قطعه بچه ماهی گرمابی از نوع  کپور و خاویار در استخرهای پرورش ماهی این شهرستان رهاسازی شده است.

وی بیان کرد:این میزان ماهی آبی با وزن بالای ۵۰ گرم از سوی بهره برداران رهاسازی شده که در عید امسال وارد بازار مصرف خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: هدف از این رهاسازی، افزایش تولید گوشت سفید، افزایش مصرف سرانه ماهی، اشتغال‌زایی، بارورکردن آب کشاورزی از موادمغذی و استفاده بهینه و دومنظوره از استخرهای موجود است.

وی عنوان کرد: همچنین ۲ باب استخر ماهی سه هزار تنی کپور و ۲ هزار تنی ماهی قزل آلا در منطقه خان احمد و پشت کوه باشت وجود دارد.

وی اظهار داشت: شهرستان گچساران قابلیت تولید ماهی های گرمابی به ویژه ماهی کپور، ماهی های خاویاری، میگو و زینتی را دارد.

 پورالحسینی تصریح کرد: عواملی از قبیل آموزش‌های فنی و موثر در ارتقای مهارت آبزی پروری، ترویج موفق مکانیزاسیون بویژه دستگاه‌های هواده و نقش آنها در کاهش تلفات و افزایش تراکم در واحد سطح ازاولویت های جهاد کشاورزی برای ترویج تولید این محصول با ارزش است.

وی افزایش تولیدات و سود قابل توجه بویژه نظر به کوتاه بودن دوره پرورش این گونه و تاثیر بسیار مطلوب پساب پرورش ماهی در افزایش محصولات زراعی از دیگر مزایای پرورش ماهی است.

یکهزارو۴۴۷ تن گوشت سفید سال گذشته در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.

سالانه ۱۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در گچساران تولید و روانه بازار مصرف می شود.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.