مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه عملیات عمرانی پروژه‌ها کمک بزرگی در افزایش نرخ اشتغال در سال جاری داشته است، گفت: طی امسال پروژه‌های عمرانی بسیاری آغاز شده به‌گونه‌ای که اکنون در برخی پروژه‌ها با کمبود نیروی کار مواجهیم.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از ایسنا، عباس جرجانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه خراسان جنوبی پایین‌ترین نرخ بیکاری کشور طی پاییز امسال داشته است، اظهار کرد: مولفه‌هایی در پاییز امسال در کاهش این نرخ تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: در سال جاری پروژه‌های جدیدی چون مسکن محرومان را در استان آغاز کردیم و طی آن ساخت 10 هزار واحد مسکن محرومان تعهد شده که تاکنون دو هزار واحد به بهره‌برداری رسیده و مابقی در حال اجراست.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اکنون به حدی این پروژه وسیع است که نیروی کاری در سطح استان پیدا نمی‌شود، تصریح کرد: اگر آمار امسال را با سال گذشته بررسی کنیم، نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز نرخ بیکاری کاهش داشته است.

جرجانی با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی جدیدی در استان شکل گرفته است، تصریح کرد: پروژه راه‌آهن نیز کلید خورده و افراد زیادی در این پروژه مشغول به کار شدند که تاثیر بسزایی در اشتغالزایی داشت.

وی با اشاره به تخصیص‌های اعتباری پروژه‌های عمرانی شکل بهتری به خود گرفت، افزود: از ابتدای سال تعداد واحدهای بوم‌گردی سه برابر افزایش پیدا کرده و هر واحد بوم‌گردی حداقل بین سه تا چهار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت محصولات استراتژیک در استان، اظهار کرد: کشت‌های گلخانه‌ای و ایجاد بارگاه‌های زرشک باعث ایجاد اشتغال شد.

جرجانی ادامه داد: از طریق تبصره 18 به واحدهای صنعتی که دچار بحران اقتصادی شده‌اند، کمک کردیم و در این راستا ظرفیت برخی واحدها افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تسهیلات روستایی عشایری به استان ابلاغ شد، تصریح کرد: 300 میلیارد تسهیلات اشتغال پایدار ایجاد کردیم و استان به معنای واقعی در حال فعالیت است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه ساخت و ساز مدارس 35 تا 40 درصد افزایش یافته است، افزود: تاسیسات گرمایشی 1086 کلاس درس را اصلاح شده است.

جرجانی با بیان اینکه عملیات عمرانی پروژه‌ها کمک بزرگی در افزایش نرخ اشتغال داشته، اظهار کرد: فعالیت چند واحد معدنی باعث ایجاد اتفاق بزرگی در اشتغالزایی شد.

وی با اشاره به رونق صنایع‌دستی در استان، افزود: باتوجه به پیگیری‌ها، ورود گردشگران به استان باعث شده گروه‌هایی برای تامین خدمات این افراد ایجاد شوند.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: هرچه بتوانیم ظرفیت واحدها را افزایش دهیم و از حداکثر توان دستگاه‌ها بهره ببریم، اشتغال پایدارتری ایجاد کرده‌ایم.

جرجانی با اشاره به شرکت صنعتگران در نمایشگاه صنعت گردشگری، میراث فرهنگی و گردشگری کشور و معرفی این هنرها، تصریح کرد: قرار است روستای دهسلم به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شود که تاثیر بسزایی در رونق گردشگری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ظرفیت خالی کارخانجات را پر می‌کنیم، یادآور شد: با بهره‌گیری از تسهیلات سعی می‌کنیم طرح‌های نیمه تمام را به بهره‌برداری برسانیم.