رئیس اداره بهزیستی تویسرکان با بیان اینکه در راستای توانمندسازی و اشتغال معلولان در سال جاری ۳ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است گفت: تاکنون ۱۰۱ نفر به بانک‌های عامل معرفی شدند و 57 نفر تسهیلات دریافت کردند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، سعید موسیوند اظهار کرد: ۲ هزار و ۵۲۹ معلول در شهرستان تویسرکان شناسایی شده که یک‌هزار و ۱۶۳ معلول شهری و یک‌هزار و ۳۶۶ معلول روستایی در اداره بهزیستی شهرستان دارای پرونده هستند.

وی با اشاره به اینکه از تعداد معلولان دارای پرونده یک‌هزار و ۳۷ نفر مستمری ماهانه، افزایش یارانه و کمک هزینه معیشت دریافت می‌کنند افزود: از این تعداد 84 نفر معلولیت بالایی دارند که از مراقبت در منزل بهره می‌برند.

رئیس اداره بهزیستی تویسرکان با اشاره به فعالیت ۲۳ مراقب از معلول آموزش‌دیده در بهزیستی گفت: این مراقبان یک روز در میان در منازل معلولان حاضر شده و روزانه میانگین به چهار نفر خدمات‌دهی دارند.

وی پرداخت هزینه تحصیل معلولان پذیرش شده در دانشگاه آزاد را از دیگر اقدامات بهزیستی دانست و بیان کرد: هم‌اکنون هشت نفر با توجه به نوع معلولیت از کمک مالی این نهاد برای تحصیل در شهرستان استفاده می‌کنند.

موسیوند با بیان اینکه در راستای توانمندی و اشتغال معلولان در سال جاری ۳ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان تسهیلات داده شده است افزود: تاکنون ۱۰۱ نفر در راستای اشتغال‌زایی به بانک‌های عامل معرفی شدند که ۵۷ نفر تسهیلات دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه جذب تسهیلات باقی‌مانده اشتغال در حال پیگیری است خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۴۰ یا ۵۰ نفر از معلولان زیر پوشش بهزیستی با پرداخت تسهیلات اشتغال  توانمند شدند.

رئیس اداره بهزیستی تویسرکان از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم بین کودکان سه تا ۶ سال از ابتدای آبان تا پایان بهمن خبر داد و افزود: تاکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از کودکان این رده سنی معاینه شدند در صورت نیاز به عینک و عمل جراحی هزینه آن را بهزیستی پرداخت می‌کند.

وی تعداد مهدهای کودک‌ را ۱۶ مهد کودک شهری و روستایی دانست و گفت: حدود ۳ هزار و ۷۴۰ تومان بابت غذای گرم به هر کودک در ۱۰ مهد کودک شهری و ۶ مهد کودک روستایی پرداخت می‌کنیم.

موسیوند ادامه داد: در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، دادگستری زوج‌های متقاضی طلاق قبل از گرفتن طلاق به بهزیستی ارجاع داده می‌دهد که با ارائه مشاوره کارشناسان اورژانس اجتماعی ما حدود ۳۰ درصد از پرونده‌ها به سازش ختم می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت اورژانس اجتماعی تویسرکان با ۶ مشاور و ارائه خدمات تنها در ساعات اداری،از کسب رتبه اول استان توسط اورژانس اجتماعی بهزیستی تویسرکان در دو سال اخیر خبر داد و گفت: شهروندان می‌توانند با تماس با خط مشاوره ۱۴۸۰ مشکلات خود با اورژانس اجتماعی در میان بگذارند.