مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان با بیان اینکه مأموریت صندوق کارآفرینی امید حمایت از کسب و کارهای کوچک است، گفت: عمده وجه تمایز این صندوق با بانک‌ها، تأمین مالی برای افراد غیر بانک پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از قطره، ، احسان مهدوی هزاوه با اشاره به خدمات صندوق کارآفرینی امید به جامعه هدف خود در نشستی خبری، اظهار کرد: این صندوق در حوزه حمایت از کسب و کارها و ارائه تسهیلات قرض الحسنه فعالیت می‌کرد، در سال ۱۳۸۵ صندوق‌های فرصت‌های شغلی، توسعه اشتغال روستایی و ازدواج جوانان با هم ادغام و صندوق مهر امام رضا (ع) تشکیل شد.

وی افزود: این صندوق در سال ۱۳۸۵ با سه مأموریت اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان به کار خود ادامه داد.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم بانک مرکزی دو ایراد دیگر بر فعالیت این صندوق گرفت، افزود: یکی از ایرادها این بود که نام ائمه اطهار (ع) نمی‌تواند بر مؤسسات مالی باشد و باید نام امام رضا (ع) از پسوند صندوق جدا شود. ایراد دوم این بود که صندوق باید الزامات بانک مرکزی را پذیرفته و تغییر اساسنامه دهد تا همگام با بانک مرکزی عملکردها ادامه یابد.

مهدوی هزاوه اظهار کرد: تغییرات اساسنامه در سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ انجام و صندوق کارآفرینی امید استان با مأموریت حمایت از کسب و کارهای کوچک و خرد متولد شد.

وی در خصوص مأموریت‌های صندوق کارآفرینی امید، اظهار کرد: در نقشه راه اقتصاد مقاومتی ساماندهی به کسب و کارهای کوچک و متوسط به وسیله مقام معظم رهبری اعلام شد. از سویی صنایع بزرگ برای تأمین مالی مشکلی ندارد و سازو کار آنها مشخص و از طریق بورس است. شرکت‌های متوسط هم از طریق بانک‌ها تأمین مالی می‌شوند.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان، گفت: نکته حائز اهمیت اینکه در زمینه مشاغل خرد و کوچک، همواره مشکلات وجود داشته و مکانی متولی حمایت از این کسب و کارها نبوده است.

وی با بیان اینکه مأموریت صندوق کارآفرینی حمایت از کسب و کارهای کوچک بود، افزود: صندوق‌ها حمایتی بوده و محدودیت‌های خاص خود را دارند. صندوق‌ها می‌خواهند به عنوان تأمین کننده مالی و حامی کسب و کار شناخته شوند. برای شناسایی کسب و کارهای کوچک صندوق مدل‌های مختلفی را آزموده است.

مهدوی هزاوه ادامه داد: توسط انعقاد تفاهم نامه با سازمان جهاد کشاورزی بررسی هر طرحی در حوزه جهاد کشاوررزی در کمیته مشترک با کارشناسان جهاد انجام می‌شد. همچنین در حوزه‌های صنعت، گردشگری، فرهنگ و هنر با نهادهای متفاوتی بررسی‌ها انجام می‌گرفت. برای شناسایی فرصت‌ها از ظرفیت‌های کارشناسی دستگاه‌های مختلف در انعقاد تفاهم نامه استفاده شد

وی با بیان اینکه در واقع صندوق کارآفرینی می‌خواهد یک معضل اجتماعی را در بخشی از شهر و یا روستایی مرتفع شده و از ظرفیت‌های موجود استفاده کند، خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت یازدهم حدود ۵۵ هزار و ۳۹۲ فرصت شغلی را در استان اصفهان فراهم کردیم. همچنین در شش سال گذشته ۴۴۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ای به متقاضیان پرداخت شده است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان با بیان اینکه این رقم پرداخت شده برای اشتغال بوده است، گفت: ارائه تسهیلات با چهار درصد کارمزد بوده است. علاوه بر این مورد انعقاد تفاهم نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف در روند کار بوده و انعقاد تفاهم نامه با توسعه مناطق روستایی و محروم ریاست جمهوری بسته شده است، تمرکز دولت از سال ۱۳۹۷ بر روستاها بوده است.

مهدوی هزاوه تصریح کرد: در استان اصفهان ۹ فقره تسهیلات مشارکتی پرداخت شده است. شرکت‌های تعاونی با عضویت یکهزار و ۳۲۰ نفر فعالیت داشتند و ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات نیز پرداخت شده است. عمده این شرکت‌ها با عضویت ۲۰۰ نفر سرپرست خانوار فعال هستند و ارائه تسهیلات به آنها باعث شده که نیازهای اولیه را بتوانند تهیه کنند.

وی گفت: ایجاد تفاهم نامه با سازمان ورزش و جوانان نیز انجام شد و در این تفاهم نامه پنج میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال جوانان با همکاری مشترک صندوق کارآفرینی و اداره ورزش و جوانان بوده و پرداخت ۷۲ فقره طرح انجام شده است. همچنین تفاهم نامه‌ای با شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان داشتیم و ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در این شهرک مورد حمایت صندوق قرار گرفتند. علاوه بر این، صندوق پایه گذار برنامه حرف حساب در تلویزیون شد و برای ایده‌های اول پرداخت تسهیلات داشت.

به گفته مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان؛ ۹۱ فقره پرداخت تسهیلات برای زندانیان، ارائه تسهیلات برای مددجویان کمیته امداد با پرداخت ۷۷ میلیارد ریال و ۲۸۱ فقره تسهیلات به مددجویان نیز در روند کار بوده است ضمن اینکه جامعه هدف صندوق کارآفرینی افرادی هستند که بانک پذیر نیستند. همچنین تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی و چهار میلیارد تومان برای صنایع دستی پرداخت داشتیم.

وی اظهار کرد: کسب و کارها در عرصه بازار مشکلاتی دارند و صندوق با ارائه تسهیلات امکان حضور در نمایشگاه‌ها را برای این کسب و کارها را فراهم می‌کند. ایجاد تفاهم نامه با بنیاد کارآفرینی زنان و ارائه دو هزار و ۵۰۸ فقره تسهیلات به مبلغ دو میلیون تومانی به زنان سرپرست خانوار پرداخت شده است. علاوه بر این ارائه تسهیلات به بهبود یافتگان مواد مخدر با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز پرداخت شد.