آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در دیدار با جامعه کارگری که به مناسبت دهه فجر در دفتر امام جمعه برگزار شد با بیان اینکه نباید در کشور ثروتمند و قدرتمند مطرح و در ایران بیکار داشته باشیم، اشتغال برای جوانان را یک تکلیف همگانی اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از آریا، امام جمعه کرمانشاه جوانان بیکار را برای خانواده ها یک غم و غصه بزرگ دانست و افزود: کشور دارای معادن فراوان نایاب، نفت و گاز است که می توانیم با اتکا به همین جوانان و با نگاه به داخل مانند دانش های هسته ای که بدون کمک هیچ کشوری صاحب فناوری آن شدیم بیکاری را از بین ببریم.

وی با اشاره به بازسازی کشورهای ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم و همچنین مدیریت یک میلیارد و 300 میلیون نفری توسط مسوولان کشور چین گفت: کشور ما نیز می تواند با اتکا به توانایی های داخلی و با علم و دانش بومی کشوری توسعه یافته و پیشرفته ای بسازیم.

آیت الله علما با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر نگاه و توجه به داخل برای پیشرفت اظهار داشت: با توسعه کارهای خرد کارگاه هایی در داخل منازل مانند کشور چین می توانیم اشتغال و درآمد زیادی ایجاد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود در بحث تحریم ها گفت: تحریم ها را باید به فرصت تبدیل کنیم و کشور را از وابستگی به خارجی ها نجات دهیم.

آیت الله علما اضافه کرد در بحث تحریم ها دیدیم که کشورهای اروپایی ها چطور بازی کردند پس همیشه این را باید مدنظر داشته باشیم که هیچ وقت به خارجی ها وابسته نشویم و روی پای خودمان بایستیم.

امام جمعه کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: مقام معظم رهبری این بیانیه را براساس نظارت کارشناسی شده و براساس اهداف و ظرفیت های واقعی کشور مطرح کردند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در این بیانیه چهل مرتبه به جایگاه، اهمیت، نقش و توجه به جوانان اشاره فرموده اند که مسوولان باید به آن توجه کنند.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های کشاورزی، آب و خاک کرمانشاه، نرخ بالای بیکاری استان را قابل قبول نداست و گفت: مسوولان در راستای افزایش اشتغال و کم کردن نرخ بیکاری باید قوانین و بروکراسی اداری که باعث فرار سرمایه گذاران از استان می شود را حذف کنند.

بگزارش خبرنگار ما در ادامه این دیدار دکتر حسین عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه گفت: این استان از نظر نرخ بیکاری جزء بیکارترین استانها کشور است ولی باهم افزایی و اتحاد مسوولان استانی در این 2 سال، پارسال 2/9 درصد و امسال به امید خدا سه درصد کاهش نرخ بیکاری خواهیم داشت.

وی  در ادامه نرخ بیکاری استان در فصل پاییز امسال را 16/3 درصد اعلام کرد. و افزود: اگر دیگر شاخص های اقتصادی مانند تورم، بهبود فضای کسب و کار کنترل شود نرخ بیکاری استان ظرف 2 سال آینده به میانگین کشور می رسد.

وی با بیان اینکه سه هزار و 100 تعاونی در استان فعال است، اظهار داشت: یک میلیون و 650 نفر از جمعیت 2 میلیون نفری کرمانشاه عضور این تعاونی ها هستند.

عزیزی همچنین از وجود 26 هیات حل اختلاف کار و کارآفرینی در استان خبر داد و افزود: یک هیات حل اختلاف کارگری و کارآفرینی ویژه بانون تشکیل شده تا راحت تر به وضعیت آنها رسیدگی شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های گسترده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی اشاره کرد.