استاندار استان مرکزی گفت: در سومین روز از دهه مبارک فجر در شهرستان شازند، ۱۵۴ طرح اقتصادی و عمرانی با ۱۳ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید که زمینه اشتغال ۴۵۰ نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند.

سید علی آقازاده در دیدار مردمی روستای علی‌آباد شهرستان شازند اظهار کرد: از سال ۵۷ با مصرف بی‌رویه منابع آبی تمام آب‌های زیرزمینی به‌شدت کاهش یافته که نیاز است در راستای اصلاح الگوی مصرف تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از فارس، وی با اشاره به استقرار صنایع بزرگ در شهرستان شازند افزود: چنانچه طرح مطالعاتی دقیق طی پنجاه سال گذشته انجام شده بود، واحدهای تولیدی بزرگ شهرستان در این مکان جانمایی نشده بود چراکه کریدور هوایی استان از غرب به شرق است.

استاندار استان مرکزی با بیان اینکه استقرار صنایع علاوه بر کاهش آب‌های زیرزمینی، آلودگی زیست‌محیطی را نیز به همراه دارد اضافه کرد: پالایشگاه شازند روزانه ۲۴۰ هزار بشکه نفت تصفیه می‌کند و میزان تولیدی محصولات پتروشیمی هم بیش از یک‌میلیون تن و نیروگاه هم شبانه‌روزی ۲۴ هزار مگاوات برق تولید می‌کند.

آقازاده با بیان اینکه طی 10 سال گذشته میزان آلودگی‌ها کاهش یافته است تأکید کرد: صحبت‌های مسؤولان کشوری و استانی باید به جای جنبه شعاری بیشتر جنبه عملیاتی داشته باشد که می‌طلبد با اعمال مدیریت صحیح، این شرایط را با موفقیت پشت سر گذاشت.

وی با اشاره به نرخ بیکاری شهرستان شازند نیز گفت: به‌رغم استقرار صنایع بزرگ در این شهرستان نرخ بیکاری بالا است و با توجه به اینکه فعالیت این سه واحد تولیدی منجر به آلودگی خاک و هوا شده است می‌طلبد جذب نیروها بومی و به‌ویژه از روستاهای شهرستان شازند باشد.

استاندار استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر روستاها مرکز و مولد تولید هستند و در این راستا نیز دولت باید اقدامات ویژه‌ای انجام دهد با توجه به محدودیت‌های پیش رو نباید اجازه دهیم دشمن انسجام و اتحاد ملت بزرگ ایران را خدشه‌دار کند.

آقازاده اضافه کرد: امروز جنگ اقتصادی و فرهنگی بر کشور حاکم است و مردم کشور به‌ویژه روستاییان در این جبهه اقتصادی، تولیدات را افزایش می‌دهند و با توجه به اینکه در بخش زیادی از کود شیمیایی و نهاده‌های دام و طیور وابسته به کشورهای خارجی هستیم اما این تولیدات ما را از هرگونه وابستگی به خارج از کشور بی‌نیاز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تحریم‌های آمریکا به‌طور مستقیم متوجه مردم است گفت: دشمن مستقیم مردم را هدف قرار داده، چنانچه مردم با اتحاد و منسجم مقابل این تحریم‌ها ایستادگی کنند دشمن در نیل به اهداف خود علیه کشور ناکام می‌ماند و همانند چهار دهه گذشته نیز‌ این مقطع دشوار نیز عبور می‌کند.

استاندار استان مرکزی با اشاره به افتتاح طرح‌های عمرانی گفت: در شهرستان شازند، ۱۵۴ طرح اقتصادی و عمرانی با ۱۳ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید که زمینه اشتغال ۴۵۰ نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند.

کلنگ‌زنی عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح خنداب

به گزارش فارس در ادامه برنامه‌های سفر استاندار عملیات اجرایی تقاطع غیر هم سطح محور اراک- خنداب - شازند آغاز شد.

این تقاطع ساخت دو پل به دهانه ۲۴ و ۱۸ متر به عرض ۱۵.۵ متر با بر آورد اولیه تأمین اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال انجام خواهد شد.

در ادامه پروژه مرکز کنترل تله متری تاسیسات آب شهر مهاجران نیز توسط استاندار مرکزی مورد بهره‌برداری قرار گرفت؛ هزینه راه‌اندازی این سامانه ۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی تأمین شده است.

همچنین مخزن یک میلیون لیتری برای انتقال آب فضای سبز شهری مهاجران که با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال احداث شده است به بهره برداری رسید.

سرکشی از خانواده قربانعلی غدیری متولد سال ۴۷ که در سرپل ذهاب سال ۶۶ به شهادت رسید با حضور استاندار مرکزی در شهرستان شازند انجام شد.