تدوین برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد مشارکتی و اخذ دیدگاه گروه های مختلف شهروندان؛ رویکردی که برای اولین بار در کشور، در اصفهان اجرا و برنامه ریزی شد، وارد فاز گفت و گو با شهروندان شد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این نشست های همفکری به صورت مجازی و از طریق ثبت نام شهروندان برگزار می شود.
احسان مالکی پور، نماینده مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در کمیته اجرایی برنامه جامع شهري گفت: برنامه جامع شهر اصفهان براي اولين بار در کشور بصورت پايلوت در شهر اصفهان با رویکرد مشاركتي تدوين خواهد شد. به اين معنا كه در تدوين اين برنامه، سهم‌داران (ذی‌نفعان و ذی‌ضرران)، یعنی همه افراد و گروه هایی که چه مثبت و چه منفی به طور مستقیم یا غیرمستقیم از برنامه تاثیرپذیرفته یا بر آن تاثیر می‌گذارند، دخيل و سهيم خواهند بود.
وی ادامه داد: در همین زمینه، سال گذشته جلسات و نشست های مشورتی با گروه ها، اصناف و اقشار مختلف مردمی در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برگزار شد و مرحله شناسایی مشکلات و ریشه های آنها در قالب جلسات تخصصی ادامه پیدا کرد.
مالکی پور افزود: امسال در ادامه فرآیند تدوین برنامه جامع شهر اصفهان و همزمان با برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در ابتدای اردیبهشت ‌ماه، پویش «یک شهر، گفت ‌و گو» با محوریت جلسات گفت و گوی مجازی میان شهروندان اصفهانی برگزار خواهد شد.
به گفته وی، در این جلسات اصفهانیها به بیان دیدگاه‌های خود درباره شهر مطلوبشان میپردازند تا از برآیند صحبت ‌های شهروندان در تدوین سیاست ‌های کلان توسعه شهر در عرصه‌های مختلف و به ویژه بیانیه چشم انداز آن استفاده شود.
برگزاری نزدیک به 100 جلسه با بیش از 600 نفر از متخصصان و شهروندان
کارشناس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: این برنامه به عنوان اولین نمونه برنامه جامع با رویکرد مشارکتی در کشور مطرح است. در مراحل قبلی برنامه که به شناسایی مشکلات شهر اصفهان و ریشهیابی آن‌ها اختصاص داشت نزدیک به ۱۰۰ جلسه برگزار شده که بیش از ۶۰۰ نفر از متخصصان و شهروندان به نمایندگی از گروه های هدف مختلف از جمله هنرمندان، دانشگاهیان، ورزشکاران، اصحاب رسانه، بانوان، سالمندان، مهاجران و ...در آن مشارکت داشته ‌اند.
پویش «یک شهر، گفتوگو» به همت شورای شهر و شهرداری اصفهان برگزار شده و مجری جلسات آن جهاد دانشگاهی اصفهان است. علاقمندان میتوانند از طریق لینک http://isfahanplan.ir/participation برای حضور در این پویش ثبت نام کنند.