site address ir

پایگاه خبری شصت دقیقه

اخبار حوزه کسب و کار و کارآفرینی

شنبه 2 مرداد 1400, Saturday 24 July 2021

سرخط خبرها:

کد خبر: 15238
منتشر شده در دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 - 08:25
تعداد ديدگاه: 0
رئیس اتاق کرمانشاه در نشست بازاریان با استاندار تشریح کرد

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه درباره احتمال افزایش تورم به‌دنبال شیوع بیماری کرونا هشدار داد و گفت: برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا نیازمند تصمیم‌های قاطع و ویژه هستیم.  

 
ضامن مهار بحران کرونا

کیوان کاشفی در جلسه اصناف و بازاریان با استاندار کرمانشاه، بحران ناشی از شیوع بیماری کرونا را در صد سال اخیر جهان بی‌سابقه دانست و افزود: این بحران پیامدهای متعددی به‌ویژه در حوزه سلامت و اقتصاد داشت که ایران را نیز مانند بسیار دیگری از کشورهای جهان درگیر کرده است.

وی ادامه داد: در این شرایط نمی‌توانیم با روش‌هایی که چندماه پیش در کشور وجود داشت با کرونا مقابله کنیم، بلکه نیازمند سازوکارهای ویژه، سریع، قاطع و جامع هستیم.

کاشفی در ادامه با بیان اینکه مقابله با بیماری کرونا دارای دو اولویت مهم است، حوزه نظام سلامت و بهداشت و درمان که فشار اصلی را به دوش می‌کشند را اولویت اصلی برشمرد و یادآوری کرد: یکی از مهم‌ترین موارد تامین تجهیزاتی بود که حوزه سلامت را برای مقابله با کرونا در تنگنا قرار داده بود که بخش‌خصوصی در این حوزه پای کار آمد و رسالت خود را انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: اولویت مهم دیگر حوزه اقتصاد است که بخش‌خدمات شامل اصناف، مراکز فرهنگی و گردشگری را بیش از سایر بخش‌ها تحت‌تاثیر قرار داده و این درحالی است که حوزه خدمات نزدیک به 50 تا 60 درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه پیامدهای اقتصادی کرونا در برخی حوزه‌های اقتصادی همچون کشاورزی و برخی صنایع خود را نشان نداده، افزود: البته این نگرانی وجود دارد با تداوم بسته‌شدن مرزها و کاهش تقاضا، بحران کرونا این حوزه‌ها را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد. کاشفی از دیگر پیامدهای اقتصادی کرونا نیز یاد کرد و با اشاره به افزایش سطوح قیمتی 30 تا 35 درصدی که اکنون در برخی از کالاها شاهدیم، اظهار کرد: با نمایان شدن پیامدهای افزایش نرخ ارز به حدود 16 هزار تومان، احتمالا تورم زیاد و سخت را در آینده شاهد خواهیم بود.

وی سپس به بیان راهکارهایی که می‌تواند بخشی از پیامدهای اقتصادی کرونا را تعدیل کند پرداخت و اظهار کرد: در درجه اول نیازمند همدلی و همراهی بخش‌خصوصی هستیم که باید در این شرایط سخت به‌عنوان کاتالیزور بین مردم و بخش حاکمیت عمل کند تا از بحران عبور کنیم. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه تداوم همکاری بازاریان را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: با وجود همه مشکلاتی که از آن آگاهیم، اگر نیاز شد که بازاریان برای حفظ سلامت مردم دو هفته دیگر هم مغازه‌های خود را ببندند، چاره‌ای جز همراهی نیست.

کاشفی از عملکرد چندوجهی برخی دستگاه‌ها ازهمچون بانک‌ها و حوزه مالیات نیز گلایه کرد.

وی ضمن قدردانی از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای جبران مشکلات اقتصادی، گفت: بهتر بود این رقم تا سقف پنج میلیارد یورو افزایش می‌یافت.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه تاکید کرد: به‌علاوه این کمک‌ها و حمایت‌هایی که در نظر گرفته شده نباید صرفا معطوف به واحدهای بزرگ صنعتی شود بلکه واحدهای کوچک و اصناف خصوصا اصناف تولیدی نیز باید از آن بهره‌مند شوند. کاشفی پیشنهادی هم برای توجه بیشتر به فروش مجازی فروشگاه‌ها در کرمانشاه داشت و با بیان اینکه در شرایط کنونی فروشگاه‌های آنلاین بیشترین فروش را دارند، افزود: متاسفانه این شیوه فروش در کرمانشاه در پایین سطح خود قرار دارد.

وی همچنین از اقدامات اتاق بازرگانی برای مقابله با کرونا یاد کرد و گفت: برای این منظور اعتبار کارت‌های بازرگانی تا خرداد تمدید شد تا نیاز به مراجعه حضور فعالان اقتصادی نباشد.

وی کمک به تامین برخی تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی استان از سوی اتاق کرمانشاه را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پذیرش آگهی در پایگاه خبری 60 دقیقه
آرمین افق
هلدینگ آرمین افق

آخرین اخبار

گزارش تصویری