درهشتاد و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان كه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، بر ضرورت تفویض اختیار به استان ها برای حل مشکلات، تاکید شد.

عباس رضايي، استانداراصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا نه تنها اقتصاد جهان را دچار تحول کرده بلکه ابعاد مختلف روحی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را نیز تغییر داده است. وی افزود: در شرایطی که کسب و کارهای مختلف تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند و اثرات کرونا شرایط سختی برای مردم ایجاد نموده، نیازمند تعامل و همکاری بیش از پیش دستگاه های مختلف اجرایی هستیم. رضایی، کرونا را به مثابه یک واکسن یادآوری دانست و افزود: این ویروس توجه و اهمیت شفافیت، مشارکت، اعتماد، امید و سرمایه اجتماعی را پررنگ نموده است و با گرفتن درس عبرت از این ویروس، ناچاریم تمهیدات لازم برای زندگی در شرایط کرونا را آموخته و اتخاذ نماییم. وی با قدردانی از اقدامات کمیته پیشگیری از شیوع کرونا اتاق بازرگانی اصفهان، گفت: با وجودی که دولت اقدامات زیادی برای مقابله با این ویروس منحوس انجام داده، ولی از پارلمان بخش خصوصی انتظار داریم در شرایط حساس کنونی منتظر دولت نبوده و به عنوان اتاق فکر استانداری به ارائه تمهیدات لازم برای زندگی در شرایط کرونا بپردازد. رضایی با تاکید بر مقابله با کرونا در سال جدید، ایجاد تمهیدات لازم برای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید را مسئولیت اجتماعی، دینی و اخلاقی دست اندرکاران اجرایی استان دانست. وي با اشاره به تحریم های ناعادلانه از سوی آمریکا بر ایران، تحقق جهش تولید را نیازمند مدیریت جهادی و ارزشی دانست و بر ضرورت وجود اندیشه نو در سال جدید تاکید کرد. رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان خواستار یکپارچه سازی کمک های صورت گرفته برای طی این دوران شد و تاکید کرد: لازم است در اسرع وقت پیشنهاد مشخص و کارشناسی شده با محوریت استانداری و تعامل و همراهی اتاق بازرگانی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای کمک به رونق تولید و حمایت از بنگاه های اقتصادی مشکل دار به تهران ارائه شود. وی ضمن اشاره به ارائه راهکارهای اجرایی پیشگیری از تشدید پیامدهای کرونا در دوران پساکرونا از سوی اتاق بازرگانی اصفهان، خواستار توجه ویژه به بخش خدمات بویژه گردشگری شد و بر ارائه برنامه ای مشخص و پیشنهادات هر بخش تاکید کرد.

مسعود گلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در اشاره به اقداماتی که در قالب کمپین خشت به خشت از سوی اتاق اصفهان انجام گرفت، گفت: پارادایم کرونا حاکی است که دیگر به دوران پیش از این ویروس بازنخواهیم گشت و لازم است در سطح جامعه و حاکمیت، اقدامات شایسته ای برای طی این دوران انجام شود. دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، ایجاد کمپین «بیداری اقتصادی» با هدف تهیه گزارشات اقتصادی کاربردی را از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی اصفهان به منظور کاهش تبعات منفی دوران پساکرونا عنوان کرد و افزود: با تغییرات ناشی از این ویروس، اگر فعالان اقتصادی ساختارهای خود را متناسب با این دوران تغییر ندهند، با بحران مواجه خواهند شد و بر این اساس، اتاق بازرگانی به طراحی 20 دوره آموزشی برای فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف مالی، بازاریابی شبکه ای، زنجیره تامین و تحولات منابع انسانی به عنوان چهار محور در قالب 8 کارگروه پرداخته است. وی تصريح کرد: با توجه به وابستگي بخش قابل توجهی از اقتصاد استان به خدمات و کشاورزی؛ وضعیت اقتصادی اصفهان 50 درصد نسبت به معدل کشوری وخیم تر بوده و زمان آن رسیده که برای اقتصاد استان بصورت مستقل در خود استان تصمیم گیری شود و نمی توان با انتظار، زمان را از دست داد.

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تقدیم ارایه گزارش آثار اقتصادی کرونا در هفته آینده به مجلس با محوریت بحث جهش تولید، خواستار ارائه پیشنهادات دستگاه های مختلف در خصوص اقدامات دولت در مقابله با کرونا در بخش های مختلف بانکی، اصناف، بیمه، مالیات و خانوار به مجلس شد. وی با بیان اینکه کرونا در حالت خوشبینانه 10 تا 12 درصد و در حالت بدبینانه تا 20 درصد در GDP استان و کشور تاثیرمنفی می گذارد، افزود: سیاست کنونی دولت در مقابله با این ویروس، توجه به عوامل بهداشت و درمان و اقتصاد کشور است. وی تاکید کرد: کرونا در کنار آسیب های وارده، امتحان و فرصتی برای تفویض اختیار به استان ها و کاهش بروکراسی اداری است.

محمدرضا حبیبی، رئیس کل دادگستری استان اصفهان، مطرح شدن بحث جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری در شرایطی که کرونا نظم جهانی را بر هم زده است را، به معنای لزوم ایجاد تحرک در تمامی اقشار جامعه به ویژه تولید کنندگان دانست و افزود: این شعار در شرایط کنونی مسئولیت تمامی دستگاه های اداری و اجرایی را چندین برابر کرده و تحقق آن نیازمند تلاش مجاهدانه در عرصه تولید است. وی با تاکید برلزوم بررسی اجرای قانون رفع موانع تولید توسط دستگاه های اجرایی استان در جلسات شورای گفتگو، از اعلام آمادگی هر چه بیشتر ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی شورای گفتگو خبرداد.

محمود تولایی، رئیس اتاق بازرگانی کاشان نیز با اشاره به حاد بودن شرایط بنگاه های اقتصادی در زمان کرونا بر ضرورت جدی گرفتن بحران اقتصادی ایجاد شده این ویروس از سوی دستگاه های حاکمیتی تاکید کرد. وی ملغی شدن مصوبات ستاد تسهیل و اقتصاد مقاومتی به منظور تقسیط و امهال بنگاه ها و عدم دریافت لیست بیمه پرسنل توسط شعب تامین اجتماعی را موجب تشدید وضعیت بحرانی فعالان اقتصادی دانست و خواستارپیگیری هر چه سریعتر این موضوع شد. وی ضمن اشاره به مشکل تعدد واحدهای ریسندگی و بافندگی فرش ماشینی در کاشان، آران و بیدگل و نطنز، و عدم وجود تقاضای موثر در داخل کشور برای تولیدات این واحدها، همراهی نکردن مسئولین دستگاه های اجرایی را موجب تعطیلی کارخانه ها و تحمیل هزینه سنگین ناشی از آن بر دولت دانست و خواستار اتخاذ تدابیر لازم در این خصوص شد. وی همچنین وضعیت بخش گلاب و عرقیجات کاشان را نامناسب دانست و بر ایجاد ساز و کارحمایتی از آنها تاکید کرد.

بهروز مهدلو، مدیر کل امور مالیاتی استان، تمدید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و امکان بخشودگی جرایم را از جمله مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد و گفت: این مصوبات فرصت خوبی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است. وی استمهال چک های سررسید اداره مالیاتی برای فعالان اقتصادی را از جمله اقدامات مثبت این سازمان برای حمایت از تولید دانست و از ارائه بسته حمایتی سال 99 اداره کل امور مالیاتی استان براي فعالان اقتصادي با توجه به جهش تولید و بحران کرونا تا اواسط اردیبهشت ماه خبرداد. مهدلو تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا، سازمان امور مالیاتی در زمان رسیدگی به دفاترمالیاتی کاهش تولید را مدنظر قرار داده و از فعالان اقتصادی حمایت خواهد کرد.

محمد نورآزادی، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان نیز گفت: با بروز و ظهور ویروس کرونا نگاه شبکه بانکی نمی تواند بخشی بوده و باید سایر مولفه های اقتصادی را نیز مد نظر قرار داد. وی همکاری و تعامل دستگاه های مختلف برای احیاء مواد معطل مانده قانون رفع موانع تولید را در سالجاری ضروری دانست و افزود: ماده 62 قانون، ظرفیت های مناسبی برای همراهی بانک ها با واحدهای تولیدی و کمک به رفع مشکلات آنها ایجاد کرده است. نورآزادی تاکید کرد: بانکی که نتواند اقتصاد یک استان و جامعه را احیا کند، بانک مطلوب نظام نخواهد بود.

در پایان استاندار اصفهان تاکید نمود: در شرایط کنونی بخشنامه های صادره از سوی دستگاه های اجرایی استان قبل از ابلاغ، در کمیته ای به سرپرستی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری با حضور رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و دستگاههای صادرکننده، بررسی و سپس ابلاغ و اجرا مي شود.