به گزارش پايگاه خبري 60 دقيقه، رسول کوهستانی پزوه مدیرکل گمرکات استان اصفهان اظهار داشت: در سال 1398 صادرات گمرک کاشان 496 هزار تن و به ارزش بالغ بر 301 میلیون دلار بوده است. وی در مقايسه میزان صادرات گمرک کاشان در سال 98 با سال 97 گفت: از لحاظ وزنی 241 درصد رشد و از حیث ارزش، 11 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان بیان داشت: 28 درصد از سهم ارزش و 24 درصد از سهم وزن صادرات گمرکات استان مربوط به گمرک کاشان بوده است.

وی با اشاره اینکه در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت و ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان اصفهان با حضور وزيراقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در مورد ارتقاء سطح گمرک کاشان از رئیس به مدیریت و همچنین تصویب اختصاص بودجه لازم از محل اعتبارات استانی جهت احداث، توسعه و تجهیز گمرک کاشان مصوبات مهمی داشته ایم که امیدواریم در سال جاری اجرایی شود، بیان داشت: جای تشکر دارد که با هماهنگی و موافقت فرمانداری ویژه کاشان و مصوبه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی چهار واحد منزل مسکونی سازمانی جهت کارکنان گمرک کاشان تخصیص یافته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با اشاره به تهیه نقشه طرح جامع گمرک کاشان تاکید کرد: درحال حاضر فعالیت گمرک کاشان در یک فضای بسیار کوچک و نامناسب استیجاری در شهرک صنعتی راوند در حال انجام است اما همکاران خدوم و زحمتکش و دلسوز این گمرک موفق شده اند با ارائه خدمات در محل واحدهای تولیدی صادراتی و خارج از وقت اداری بالاتر از بسیاری از استانهای کشور صادرات داشته باشند.

رسول کوهستانی پزوه در مورد عمده محصولات صادراتی گمرک کاشان اظهار داشت: آهن و فولاد با 185 میلیون دلار و 437 هزارتن ، فرش ماشینی با 77 میلیون دلار و 14 هزارتن، مصنوعات آهن و چدن با 13 میلیون دلار و 19 هزار تن، محصولات لبنی با 9 میلیون دلار و 5 هزار تن و روغنهای اسانسی و گلاب با 4 میلیون دلار و 3 هزارتن عمده محصولات صادراتی گمرک کاشان بوده اند.

وی در تحلیل آمار صادرات گمرک کاشان در سال 98 اذعان داشت: مهمترین دلیل رشد صادرات گمرک کاشان به خصوص از لحاظ وزنی صادرات محصولات فولادی بوده است به طوریکه میزان صادرات آهن و فولاد از لحاظ وزنی 313 درصد و حیث ارزشی 194 درصد رشد نسبت به سال97 را تجربه کرده است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با بیان این موضوع که تشریفات صادرات شرکتهای تولیدی شهرستانهای اطراف کاشان و حتی گلپایگان با ارزیابی در محل یا حمل یکسره توسط کارکنان گمرک کاشان انجام می شود بیان داشت: صادرات محصولات لبنی درسال 98 نسبت به سال قبل از نظر وزنی 348 درصد و لحاظ ارزشی 111 درصد افزایش داشته است.

وی کشورهای عمده مقصد صادراتی گمرک کاشان را، عراق با 119 میلیون دلار ، افغانستان با 45 میلیون دلار ، پاکستان با 14 میلیون دلار، عمان با 14 میلیون دلار و میانمار با 13 میلیون دلار، بعنوان عمده خریداران از صادرکنندگان کاشان اعلام كرد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان رشد صادرات گمرک کاشان به کشورهای عمان و میانمار درسال 98 را قابل توجه دانست و گفت: صادرات به عمان از لحاظ وزنی حدود 7 برابر سال 97 و صادرات به میانمار برای اولین بار اتفاق افتاده است.