به گزارش 60 دقیقه به نقا از ورج، آلن به لنفوم غیر هوچکین (یک گروه از سرطان خون) مبتلا بود و در ماه جاری میلادی خبر از تحت درمان بودن خود داده بود. این میلیاردر اهل سیاتل به عنوان یک فرد فعال در حوزه تکنولوژی و فعالیت های خیرخواهانه شناخته می شد. وی از دوران کودکی از دوستان گیتس بود و این دو با هم در سال 1975 مایکروسافت را تأسیس کردند.


پل آلن در سال 1983 شرکت را ترک کرد و تحت درمان لنفوم هوچکین قرار گرفت البته همچنان تا سال 2000 عضو هیات مدیره باقی ماند. اولین بار در سال 2009 تحت درمان بیماری که اخیراً هم به آن مبتلا بود قرار گرفت. بیل گیتس درباره درگذشت او اظهار تأسف کرد:
با درگذشت یکی از قدیمی ترین و عزیزترین دوستانم قلبم شکست.
از همان روزهای اول که با هم به مدرسه لِیک ساید رفتیم تا مشارکت مان برای ساخت مایکروسافت و تا برخی پروژه های بشردوستانه مشترک مان در طول سال ها، پل یک شریک واقعی و دوست عزیز بود. کامپیوتر شخصی بدون او وجود خارجی نداشت.
گیتس در ادامه در مورد پل آلن گفته که موضوع فقط شروع ساخت یک شرکت نبوده و او خرد و دلسوزی خود را روی فعالیت دیگری برای بهبود زندگی انسان ها و تقویت جوامع در سیاتل و سراسر جهان صرف کرد.
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت هم درباره او گفته که مشارکت او هم برای مایکروسافت و هم برای صنعت ضروری بود:
به عنوان هم موسس مایکروسافت، در راه آرام و پایدار خود محصولات جادویی، تجربیات و موسساتی را ایجاد کرد و با این کارها جهان را تغییر داد. من از او بسیار آموختم.
آلن در خاطرات خود که در سال 2011 منتشر شده بود گفته بود که مسئول نام «مایکروسافت» و نیز تولید ماوس دو کلیده بوده است. پل آلن در بعد از ظهر دوشنبه 15 اکتبر 2018 (23 مهر 1397) در سیاتل درگذشت.