به گزارش 60 دقیقه، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به صعود ۲ پله‌ای ایران و قرار گرفتن در رتبه ۴۷ نوآورترین کشور‌های جهان اظهار کرد: جایگاه ایران از نظر توسعه فناوری رشد خارق العاده‌ای را در هفت سال گذشته تجربه کرده است، به گونه‌ای که در میان یکه تازان و برترین‌های دنیا جای گرفتیم، گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ گواه این ادعا است.
ایران در میان اقتصاد‌های نوآور دنیا

کرمی گفت: شاخص نوآوری بلومبرگ در هفتمین سال رتبه بندی خود از اقتصاد‌های نوآور دنیا را که در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد و بر اساس آن ایران با ۲ پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه ۴۷ اقتصاد‌های نوآور دنیا قرار گرفت، این رتبه بندی با در نظر گرفتن مجموع ۵۲.۸۱ امتیاز ایران انجام شده است که ایران را در جایگاهی بالاتر از کشورهایی همچون آرژانتین، هند، قطر، عربستان، مکزیک، قبرس و صربستان، قرار داد.
۷ شاخص مد نظر در رتبه بندی و انتخاب نوآورترین‌ها

مشاور رئیس بنیادملی نخبگان با بیان اینکه در این رتبه بندی هفت شاخص اصلی مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در رتبه بندی نوآورترین کشور‌های جهان توسط بلومبرگ به هر کشور با توجه به این شاخص‌ها امتیازی از ۰ تا ۱۰۰ ارائه می‌شود، "شدت تحقیق و توسعه"، "ارزش افزوده حاصل از بخش تولید"، "بهره‌وری"، "شدت بهره گیری فناوری‌های پیشرفته"، "کارایی آموزش عالی"، "تمرکز پژوهشگران" و فعالیت‌های مربوط به "ثبت پتنت و حق اختراع" از جمله شاخص هاست که بر اساس آن‌ها بررسی صورت می‌گیرد.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در ادامه سخنان خود به امتیاز ایران در هر یک از شاخص‌های مطرح شده اشاره کرد و گفت: رتبه ایران در شاخص‌های "تحقیق و توسعه ۶۰"، "ارزش افزوده بر تولید ۴۸"، در شاخص "بهره‌وری ۴۸" و "فناوری پیشرفته ۴۰"، ساخص ما در "کارایی آموزش عالی ۲۳" و در شاخص "تمرکز بر تحقیقات ۵۳ "و "حق ثبت اختراع ۱۳ " عنوان شده است.
آمریکا ۷ پله پایین‌تر از ایران در شاخص کارایی آموزش عالی

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: کره جنوبی که در ۶ سال متوالی در جایگاه نخست شاخص نوآوری بلومبرگ را از آن خود کرده است، در حوزه پتنت با کسب رتبه ۲۰ از نظر این شاخص ۷ پله پایین‌تر از ایران قرار دارد، همچنین آمریکا که جایگاه پنج جهان را از نظر شاخص کلی به دست آورده است، در رتبه کارایی آموزش عالی با کسب جایگاه ۴۳، ۲۰ پله پایین‌تر از ایران جای گرفته است.

کرمی با اشاره به درخشش ایران در میان کشور‌های جهان رتبه‌های اول تا دهم را به این شرح اعلام کرد: امسال نیز همچون سال گذشته، کره جنوبی با ۸۷.۳۸ امتیاز در صدر قرار گرفت و آلمان، فنلاند، سوئیس، رژیم اشغالگر قدس، سنگاپور، سوئد، آمریکا، ژاپن و فرانسه به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم نوآورترین کشور‌های جهان قرار گرفتند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین عنوان کرد: در بین کشور‌های جهان، رتبه نخست هر شاخص بدین گونه بوده که شاخص ارزش افزوده بر تولید مربوط به ایرلند، بهره‌وری مربوط به ایرلند، فناوری پیشرفته مربوط به آمریکا، تحقیق و توسعه مربوط به رژیم اشغالگر قدس، کارایی آموزش عالی مربوط به سنگاپور، تمرکز پژوهشگران مربوط به دانمارک و فعالیت­های حق ثبت اختراع مربوط به آمریکا بوده است.

در این شاخص آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در جایگاه دوم کشور‌های نوآور جهان ایستاده است. در شاخص بلومبرگ، آلمان در معیار‌های فناوری‌های پیشرفته و شدت پژوهش که بسیاری از این فعالیت‌ها حول محور غول‌های صنعتی مانند فولکس واگن، بوش، و دایملر می‌چرخد دارای ارزش افزوده است و نسبت به کره جنوبی برتری دارد

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان