به اعتقاد معاون علمی و فناوری شتابدهنده ها و استارتاپ ها باید به سراغ ایده‌های جدید در حوزه‌های مختلف روند تا موفقیت‌های بیشتری را کسب کنند. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شتابدهنده‌ها که درپارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد، اظهار کرد : شتابدهنده‌ها و استارتاپ‌ها باید ایده‌های تکراری و کپی شده را کنار بگذارند و سراغ ایده‌های جدید در حوزه‌های مختلف روند تا موفقیت‌های بیشتری را کسب کنند.

به گزارش 60 دقیقه، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت : در سال جاری با انجام پیگیری های لازم بودجه‌ای را برای حمایت از شتابدهنده ها تامین کردیم تا به رونق کسب و کار فعالیت های دانش بنیان آنها کمک کنیم.

وی درادامه گفت: سال آینده نیز برنامه جدی‌تری برای حمایت از شتابدهنده‌ها داریم و چندبرابر سال جاری بر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

ستاری همچنین به همکاری معاونت علمی با صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: در برنامه‌ریزی‌های انجام شده صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با همسو شدن با اهداف معاونت علمی از فعالیت استارتاپ‌ها و شتابدهنده‌های فعال حمایت می‌کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این موضوع که سرفصل هر موفقیتی دشواری‌ها و موانع و مشکلاتی است گفت : برای رسیدن به موفقیت همیشه مشکلات و موانعی هست که باید با امید و تلاش آنها را پشت سرگذاشت و پیش به سوی جلو رفت.
ستاری با تاکید بر این موضوع دولتی‌ها نباید در ساختار فعالیت شتابدهنده‌ها ورود کنند گفت: ما نمیتوانیم به یک استارتاپ یا شتابدهنده بگوییم که باید چه کار کند چون ساختار نوآوری با ساختار دولت متفاوت است و ما فقط می‌توانیم نشانگر الگوهای موفق به آنها باشیم.

وی با اشاره به این موضوع که درحال حاضر یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه استارتاپ‌ها و شتابدهنده‌ها این است که همه دنبال یک ایده هستند گفت: باید حوزه‌های مختلفی برای فعالیت استارتاپ‌ها و شتابدهنده‌ها ایجاد شود در حال حاضر ما حوزه‌های موفقی از جمله حوزه پسماند‌، محیط زیست وسلامت دیجیتال را معرفی کرده‌ایم که جا برای کار و طرح و ایده بسیار دارند‌.

ستاری اظهار کرد: توصیه می‌کنم از حوزه های خدماتی صرف دوری کنید و در حوزه‌های تکنولوژی و فناوری از جمله شتابدهنده‌های هوافضا، مالی و بیمه‌ای و سلامت الکترونیک فعالیت کنید.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ضمن اشاره به ایجاد یک اکو سیستم جدید گفت: هدف از برگزاری این نشست‌ها این است که با همکاری و همراهی و ایجاد این اکوسیستم جدید با سیستم سنتی مبارزه کنیم و با امید به دستاوردها و موفقیت‌های بسیاری در حوزه فناوری و نوآوری برسیم.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما میتوانیم فقط الگو‌سازی و نمونه‌سازی کنیم مانند ایجاد یک کارخانه نوآوری که فقط الگو است ولی اصلا نباید وارد فرآیند نوآوری و ساختار آن شویم.

وی به مشکلات استارتاپ‌های حوزه بیمه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته استارتاپ‌های بیمه تهدید می‌شدند و مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشتند اما درحال حاضر خود شرکت‌های بیمه سنتی بسترهای سرمایه‌گذاری را برای آنها فراهم می‌کنند و خود به سمت آنلاین شدن حرکت کرده اند‌.

ستاری درادامه تاکید کرد: تمامی فعالیت‌های سنتی باید بدانند که اگر با استارتاپ‌ها در جهت حرکت به سمت فناور و نوآور شدن حرکت نکنند و آنها را حمایت نکنند بازنده هستند.
وی ضمن امیدواری برای پیشرفت فعالیت‌های دانش بنیان بیان کرد: با همراهمی و همکاری نهادهایی از جمله معاونت علمی، پارک علم و فناوری و این اکوسیستم جدیدی که ایجاد شده امیدواریم که فعالیت شتابنده‌ها رونق گیرد و با شتاب بیشتری در حرکت باشد.

نخستین نشست شتابدهنده‌های کشور با هدف هم‌افزایی، انتقال تجربه و بررسی دستاوردهای شتابدهنده‌ها، با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از مدیران شتابدهنده‌های نوآوری و حدود ۵۰ شرکت سرمایه‌گذاری و مقامات دولتی و مجلس شورای اسلامی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری