به گزارش 60 دقیقه، عیسی منصوری در حاشیه برگزاری ستاد حمایت از مشاغل خرد و خانگی اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد تحریم‌ها و چالش‌های اقتصادی پس از تغییر فاز میتواند منجر به ایجاد رونق در کسب و کار شود و هم اکنون 22 رشته فعالیت اقتصادی در ایران به این موقعیت دست یافته است.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس آمار مرکز آمار ایران ظرف یک سال منتهی به پاییز 97 نرخ بیکاری در کشور 11.7 درصد بوده است، ادامه داد: اکنون سه میلیون و 200 هزار بیکار در کشور داریم.

به گفته منصوری، شاخص بیکاری از نرخ مشارکت تأثیر می‌پذیرد و این مؤلفه می‌تواند شاخص بیکاری را تغییر دهد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: امسال 30 هزار نفر به تعداد بیکاران جامعه اضافه شده است.

این مسؤول درباره میزان اشتغالزایی در سال 98 تصریح کرد: بر اساس هدف‌گذاری‌ها، باید بیش از یک میلیون شغل در سال آینده ایجاد شود که با توجه به وضع اقتصادی کشور، می‌توانیم بخشی از این آمار را به شرط هماهنگی بین دستگاهی و تخصیص منابع محقق کنیم.

وی درباره میزان اشتغالزایی در سال جاری گفت: تا پایان پاییز 601 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده‌ایم؛ البته با میزان هدف‌گذاری فاصله دارد اما این میزان از اشتغالزایی با توجه به وضع اقتصادی موجود و تجربه رکود، مثبت ارزیابی می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایتالیا در دوره رکود اقتصادی نرخ بیکاری 42 درصد را تجربه کرد؛ در حالی که این رقم در ایران 27 درصد است.
وی با اشاره به لوکس بودن پدیده بیکاری اظهار کرد: بیشترین نرخ بیکاری در جامعه فارغ التحصیلان تا سن 24 سالگی است که پس از این سن، افراد برای دست یافتن به استقلال وارد عرصه کار می‌شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر ضرورت مهارت آموزی به نیروی کار منطبق بر وضع و نیازهای بازار خاطرنشان ساخت: متأسفانه بسیاری از نیروی کار داخل کشور با توجه به لوکس بودن پدیده بیکاری، حاضر به ورود به دنیای کار نیستند تا جایی که می‌توان در این زمینه به نیاز یک شرکت سرمایه‌گذار خارجی برای جذب نیرو در زمینه خیاطی اشاره کرد که افراد معرفی شده در دوران دو هفته آموزشی و آزمایشی، با اشاره به سختی کار اقدام به ترک محیط میکنند.

منبع: تی نیوز