رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه چه اشکالی دارد که بچه پولدارها شب به دانشگاه بروند و درس بخوانند، گفت: در دنیا دانشگاه‌هایی هستند که روی پای خودشان ایستاده‌اند و از دولت‌ها کمک نمی‌خواهند؛بنابراین دانشگاه را باید به بخش خصوصی متصل کنیم.

مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دانشگاه تهران برگزار شد و رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه اهمیت فوق‌العاده‌ای برای کشور دارد، اظهار کرد: خودم را فرزند حوزه و دانشگاه می‌دانم و به هر دو  افتخار می‌کنم.

وی افزود: مجموعه حوزه و دانشگاه اداره آینده جامعه را برعهده دارد و دولت برابر دانشگاه مسئول است و اینکه به لحاظ سلامت، تغذیه، رفاه، ورزش، خوابگاه، و .. به اندازه کافی امکانات برایشان فراهم کردیم یا خیر اعتراف می‌کنم که نقائص وجود دارد اما تلاشمان این است که مشکلات را رفع کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شصت دقیقه از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی با تأکید به وزرا و مسئولان برای توجه به دانشجویان گفت: برای تغذیه، رفاه، ورزش دانشجویان وقت بگذارید چرا که دانشجوی متحرک، سالم و شیفته به مملکت نیاز داریم.

گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت مطلوب نیست

رئیس جمهور تصریح کرد: گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت مطلوب نیست این فضا باید به لحاظ کیفی هم ارتقا یابد.

وی گفت: بعد از جنگ دانشگاه در رشته‌های مختلف بعد از انقلاب به وظایف خودش عمل کرده است. ما نسبت به دنیا خیلی عقب نیستیم و حرکت‌های خوب علمی داشته‌ایم. خوشبختانه در این چند ماه دیده‌ام فردی که خودش متخصص است و در کشوری مانند آلمان بخشی از مسئولیت مرکز پزشکی را برعهده دارد،‌ وقتی یکی از اقوامش نیاز به عمل جراحی دارد او را به تهران می‌آورد تا درمان شود.

دانشگاه باید مهارت محور شود

روحانی افزود: ایران در حوزه‌های مختلف علمی کشور پیشرفته‌ای است، دانشگاه ما باید تبدیل به دانشگاه مهارت محور شود و علم پایه پیشرفت و توسعه علم است اما باید دانشجو برای پذیرش مسئولیت در جامعه آماده شود. چرا دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی شغلی ندارند. شاید برخی بگویند مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری است، اما یک فارغ التحصیل، با مهارتی که بتواند بلافاصله مسئولیت اجتماعی را برعهده بگیرد، زودتر به جامعه وارد می‌شود تا دانشجویی که فقط علم آموزی کرده و در ذهنش مطالب علمی انباشته شده، اما نمی‌تواند وارد کار شود.

رئیس قوه مجریه با تأکید براینکه دانشجویان باید مهارت آموزی داشته باشند، خاطرنشان کرد: سرعت پیشرفت علمی بسیار زیاد است و پیشرفت دانشگاه ما هم باید با پیشرفت علم منطبق شود.

وی با بیان اینکه دانشجویان ما برای آینده تربیت می‌شوند، تصریح کرد: چگونه به دانشجو مهارتی بیاموزیم که چند سال بعد بتواند همراستا با علم در یک بخشی مدیر باشد و با تکنولوژی روز همراه باشد. لذا دانشجویان را برای فردایی آماده کنیم که با امروز بسیار متفاوت است.

روحانی با تأکید براینکه کارخانجات امروز به جای انسان با ربات اداره می‌شوند، گفت: داده‌ها و ابرداده‌ها امروز پیش‌بینی‌هایی می‌کنند که صدها دانشمند نمی‌توانند کار یکساعت آنها را انجام دهند، بنابراین دنیا در حال تحول است و این بار مسئولیت ما را سنگین می‌کند که دانشجو را چگونه برای دنیای فردا آماده کنیم.

رئیس جمهور با تصریح اینکه باید برای دانشجویانمان وسایلی فراهم کنیم که همواره در حال آموزش باشد، اظهار کرد: این انتظاری است که ما از دانشگاه داریم که البته دولت هم باید کمک کند. درآمد دانشگاه اگر نخواهیم بگوییم از طریق علم باشد، می‌تواند از طریق پژوهش باشد. لذا باید کاری کنید که با آن، پژوهش شما با ارزش بسیار بالا متقاضی زیادی در دنیا داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه  چه اشکالی دارد که بچه پولدارها شب به دانشگاه بروند و درس بخوانند، گفت: در دنیا دانشگاه‌هایی هستند که روی پای خودشان ایستاده‌اند و از دولت‌ها کمک نمی‌خواهند؛بنابراین دانشگاه را باید به بخش خصوصی متصل کنیم.

نقش دانشگاه در انتخابات مجلس

روحانی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری گفت: دانشگاه‌ها در انتخابات‌ها همواره نقش بسیار ارزشمندی داشتند. باید خود رابرای انتخابات آماده کنیم.

وی تصریح کرد: سرنوشت و آینده کشور را انتخابات‌ها تعیین می‌کنند. برای شکستن افراط، اصلاح جامعه، ایجاد شایسته سالاری و اینکه افکار به حق مردم حاکم شود، صندوق رأی تعیین کننده است و غیر از آن راه دیگری نداریم.

رئیس قوه مجریه افزود: باید تلاش کنیم هر کس فکر و دانش لازم را دارد و از افراطگری فاصله دارد در کشور انتخاب شود و هر کس در خود این صفات را دارد و خود را لایق می‌داند خود را کاندیدا کند، چه انتخاب شود و چه نشود خود را نامزد کند.

روحانی گفت: اگر یک انتخابات پرشکوه و بانشاط پرونق با حضور اکثریت مردم را شاهد باشیم، قدرت سیاسی ما در دنیا بالا می‌رود و دشمنان از ما هراس خواهند داشت و متوجه می‌شوند که تحریم و تهدید اثرگذار نیست. لذا امید اولین شعار انتخابات است.

وی با بیان اینکه در کشور مسائلی داریم که حل و فصل آن مشکل نیست، خاطرنشان کرد: دانشگاه در قبال استراتژی حرکت کشور نقش مؤثر دارد.

۴۱ سال تقابل در کشور بر سر چگونگی تعامل با دنیا

رئیس جمهور با طرح این سؤال که آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل، گفت: ۴۱ سال است ما هنوز در این مورد در کشور به یک پاسخ نرسیده‌ایم، یک عده می‌گویند باید دشمن را بشکنیم و با آن مقابله کنیم، اینجا دوئل است! عده‌ دیگری هم می‌گویند می توان مشکل را با دنیا حل کرد.

روحانی اضافه کرد: یک عده معتقدند که مشکلات موجود جز با قدرت‌نمایی و شکستن دشمن میسر نیست و یک عده نیز معتقدند می‌توان بسیاری از مشکلات را با گفتگو حل و فصل کرد. لذا مسأله اصلی این است که استراتژی ما باید تعامل سازنده و یا تقابل مستمر باشد و حل و فصل این موضوع با تنش و جر و بحث به نتیجه مطلوب نمی‌رسد و راه آن این است که همه همدیگر را برای رسیدن به استراتژی مناسب قانع کنیم.

رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌ها وظیفه دارند اینگونه موضوعات را به جامعه توضیح دهند و رسانه ملی هم وظیفه ویژه‌ای در این خصوص دارد، چنانچه به طور مساوی در اختیار همه جناح‌ها و گروه‌ها قرار داشته باشد و بزرگترین وظیفه رسانه ملی آزادی است.

دعوا بر سر برجام نیست

رئیس قوه مجریه با طرح این سؤال که ریشه همه دعواهای سیاسی در کشور چیست؟، اظهار کرد: ممکن است یک عده موضوعی را خوب و عده‌ای آن را بد معرفی کنند و یا عده‌ای برجام را موفق و عده‌ای ناموفق توصیف کنند، اما دعوا سر برجام نیست، بلکه در مورد موضوع بزرگتری است.

رئیس جمهور گفت: عده‌ای عنوان می‌کنند که مذاکره با خارجی‌ها وقت تلف کردن است و باید با آنها تقابل کنیم و در این صورت است که روزی در مقابل ما کوتاه خواهند آمد و در مقابل یک عده هم معتقدند که با جنگ و تقابل به جایی نمی‌رسید، البته بدیهی است که وقتی تجاوز و یا حمله‌ای صورت می‌گیرد، دیگر نمی‌توان از تعامل سازنده سخن گفت و پاسخ آن نیز روشن است، اما سوال این است که در شرایط موجود چه راهی باید انتخاب کنید.

روحانی خاطر نشان کرد: یک عده به ما می‌گویند، شما در گفتگو با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وقت تلف کردید، آژانس در اختیار آمریکا و ابرقدرت‌هاست و گفتگو با آن هیچ فایده‌ای ندارد و بیهوده است و یک عده نیز می‌گویند می‌شود سال‌ها مذاکره کرد و به نتیجه رسید، همچنان که با همین آژانس بین‌المللی اتمی، توانستیم PMD را حل و آژانس اعلام کرد که این پرونده تمام شده است و این موضوع برای بعضی‌ها بسیار سنگین است و مانند بمبی است که بر سر عده‌ای کوبیده می‌شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: وقتی با ۶ قدرت بزرگ جهانی بحث و مذاکره می‌کردیم یک عده می‌گفتند این مذاکرات خاصیت و فایده‌ای ندارد و باید ایستادگی کنیم و یک عده هم بر مذاکره تأکید داشتند و دولت مذاکره کرد و با سختی توانستیم به توافقی برسیم و این توافق برای عده‌ای به مثابه کوهی بود که بر سرشان ریخت.

سازمان ملل فقط فعالیت هسته‌ای ایران را قبول دارد

روحانی خاطر نشان کرد: اینکه با ۶ قدرت بزرگ جهانی مذاکره کنیم و آنها حاضر شوند ۶ قطعنامه فصل هفتی را فسخ کرده و پس بگیرند کار آسانی نیست، ضمن اینکه برای هیچ کشور دنیا در قطعنامه سازمان ملل، فعالیت هسته‌ای مورد قبول قرار نگرفته است و این موضوع تنها برای ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ گنجانده شده است.

وی گفت: وقتی توافق برجام انجام شد، یکی از رهبران دنیا از اینکه شرکت‌های بزرگ جهان برای انعقاد قرارداد با ایران صف بستند، دچار حیرت شده بود و هنگامی که این توافق در سال ۹۴ به امضا رسید، در سال ۹۵ رشد اقتصادی کشورمان در دنیا اول شد.

روحانی خاطر نشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم زمانی که تورم را کاهش دادیم بعضی از اقتصاددانان اشکال گرفتند که این کار اشتباه است و باید از رکود شروع می‌کردید، اما وقتی که تورم یک رقمی شد و همزمان رشد اقتصادی نیز در سال ۹۵ به رقم ۱۲,۵ درصد رسید، دنیا را به شگفتی وا داشتیم.

رئیس جمهور افزود: این مدیریت همان مدیریتی است که بالاترین رشد اقتصادی را در سطح جهانی به‌وجود آورد و تورم برای ۳ سال مستمر تک رقمی شد و در بخش‌های مختلف از جمله بنزین، گازوئیل و گندم خودکفا شدیم.

روحانی گفت: رژیم صهیونیستی، عربستان و تندروهای آمریکا با فشارهای خود دولت جدید آمریکا را وادار کردند که از برجام خارج شود و کسانی که در کارآمدی برجام تردید دارند، می‌توانند زمانی که برجام منعقد شد را با امروز که صدمه دیده است، مقایسه کنند.

ایفای نقش دانشگاه در مسائل استراتژیک کشور

رئیس جمهور تصریح کرد: دانشگاه باید در مسایل مهم استراتژیکی ایفای نقش کند.

رئیس جمهور سخنان خود با اشاره به موفقیت‌های بدست آمده برای کشور در پرونده های حقوقی دادگاه لاهه، گفت: پیروزی در دادگاه لاهه کار آسانی نیست اما با تلاش حقوقدانان کشور، ما به پیروزی های ارزشمندی دست یافتیم و دادگاه به نفع ما و به ضرر آمریکا رای داد.

روحانی با بیان اینکه موفق شدن در دادگاه لاهه سخت و پیچیده است اما این کار انجام شد، گفت: این ملت بزرگ ما قادر است در بخش های مختلف با استفاده از نیروهای کارآمد به نتیجه و موفقیت برسد.

آیا می‌توان بدون تعامل با دنیا به توسعه رسید؟

رئیس جمهور با بیان اینکه ایستادن روی پای خود در اقتصاد حرف درستی است، گفت: آیا می‌توان بدون رابطه و تعامل با دیگران به رشد و توسعه رسید؟

روحانی خاطرنشان کرد: بدون تعامل و رابطه با دنیا شاید بتوان زندگی را گذراند اما دستیابی به رشد و توسعه چطور؟، رشد و توسعه بدون رابطه و تعامل با دنیا نمی شود و اگر صادرات نباشد و بانک ها قفل باشند و نتوانیم ارتباط برقرار کنیم، نمی توان به رشد و توسعه رسید.

رئیس جمهور با قدردانی از کشورهای دوست و همسایه و برخی از دیگر کشورها که بی اعتنا به تحریم های ناعادلانه آمریکا با ایران همکاری و تعامل دارند، افزود:ما امروز مبادلات تجاری و صادرات با دیگر کشورها را داریم و در همین شرایط سخت  و جنگ اقتصادی درحال ورود به یک اتحادیه آسیایی هستیم.

در موضوعاتی ۴۰ سال است به نتیجه نرسیدیم همه پرسی کنیم

وی با بیان اینکه از دانشگاه‌ها می خواهم در همه مسائل روز اعم از علمی و اقتصادی، با ارائه نظرات کارشناسانه خود دولت را یاری دهند، تأکید کرد: دهها مورد داریم که دانشگاه‌ها باید به عنوان مسائل مهم و استراتژیک وارد شوند و اگر با راهکارهای ارائه شده برای موضوعاتی که بیش از۴۰ سال است راجع به آنها بحث می‌کنیم به نتیجه نرسیدیم،  باید همه پرسی کنیم.

رئیس جمهور همچنین به موفقیت های شرکت های دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: موفقیت های بزرگی که در زمینه پدافند هوایی بدست آمده حاصل تلاش دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان بوده است و اینطور نیست که بدون تلاش دانشگاهیان و نخبگان بتوانیم به نتیجه برسیم.

روحانی با بیان اینکه امروز در شرایط اقتصادی سختی قرار داریم، گفت: همه باید همدیگر را یاری کنیم، دانشگاهیان بیش از دیگران مسئولیت دارند، تردید ندارم که با تلاش همگانی از مشکلات عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه با تلاش‌های انجام شده، شرایط کشور نسبت به سال گذشته یک قدم بهتر شده و از نظر تورم ، بازار سرمایه و دیگر زمینه ها شرایط بهتر از قبل است، تأکید کرد: دولت در خدمت دانشگاهیان است و اهمیت، نقش و جایگاه دانشگاه را می‌داند، شما هم در خدمت کشور باشید تا با کمک و همکاری هم به موفقیت‌ها و پیروزی های بزرگتری در آینده دست یابیم.

در ابتدای مراسم وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، یک نماینده از دانشجویان و یک نماینده از اعضای هیئت علمی سخنرانی کردند.

انتهای پیام/م/