دستگاه آب‌شیرین‌کن خورشیدی هم‌زمان سه جایزه بهترین استارت‌آپ آلمان، برگزیده در برلین و منتخب آرای مردم را کسب کرد. دو جوان ایرانی عضو تیم طراحی این دستگاه هستند.

 طی مراسمی که در وزارت اقتصاد و انرژی آلمان برگزار شد از بین ۵۰۰ طرح استارت‌آپ در کشور آلمان، دستگاه آب‌شیرین‌کن خورشیدی هم‌زمان سه جایزه بهترین استارت‌آپ آلمان، برگزیده در برلین و منتخب آرای مردم و فعالان این حوزه را کسب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شصت دقیقه از آنا، حامد بهشتی مبتکر ایرانی از طراحان این دستگاه که از چهار سال پیش کار خود را آغاز کرده و تاکنون توانسته با همکار خود، مهندس علی حکیم ۲۸ دستگاه آب‌شیرین‌کن خورشیدی را در کشور‌های کنیا، سومالی، تانزانیا، ماداگاسکار، آفریقای جنوبی و یمن نصب کند.

این دستگاه که در مقایسه با موارد مشابه اروپایی و آمریکایی ازنظر هزینه‌های تولید، قیمت آب تصفیه‌شده، دوام و سادگی توانسته است رقبای خود را پشت سر بگذارد، آب دریا و اقیانوس را به‌طور مستقیم برای مصارف آشامیدنی و آشامیدنی تصفیه می‌کند؛ و درحالی‌که هر یک لیتر آب در کشور‌های اروپایی حدود یک دلار هزینه دارد، قیمت تصفیه یک هزار لیتر آب برای این دستگاه حدود نیم دلار هزینه در بردارد.

دستگاه آب‌شیرین‌کن خورشیدی در کارگاهی در برلین ساخته و به نقاط مختلف جهان صادر می‌شود.

سازندگان این دستگاه می‌گویند به‌زودی تعدادی از این آب‌شیرین‌کن‌های خورشیدی در منطقه‌ای در جنوب کرمان نصب و راه‌اندازی خواهد شد.

انتهای پیام/م/