مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار با اشاره به اینکه در ۸ ماه ابتدایی سال جاری حدود ۲۶۷ هزار نفر به کاریابی مراجعه کرده‌اند گفت:حدود ۴۰ درصد از به کارگماردگان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بوده‌اند.

محمداکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین وضعیت به کار گماردگان گفت: در 8 ماه ابتدایی سال جاری یعنی تا پایان آبان ماه، حدود 267 هزار نفر به کاریابی‌ها مراجعه کرده اند که از این تعداد حدود 46 هزار نفر تا کنون به کار گمارده شده اند که این نسبت به سال گذشته هم از لحاظ تعداد مراجعه کنندگان و هم از لحاظ تعداد به کارگماردگان رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از تسنیم، وی ادامه داد:  حدود 40 درصد از به کارگماردگان فارغ التحصیلان دانشگاهی بوده اند. با توجه به اینکه در چند سال اخیر تعداد فارغ التحصیلان افزایش پیدا کرده است، در کل بازار کار، کاریابی ها حدود 25 درصد بازار را پوشش می دهند،یعنی یافتن شغل از طریق آگهی روزنامه، فامیلی، دوستان و آشنایان هم وجود دارد.

اکبرنیا در ادامه درباره تاسیس دفاتر هدایت حمایت نیروی کار ایرانی در 7 کشور خبر داد و گفت:با توجه به محدودیت‌های بین المللی در عرصه دیپلماسی، تمرکز ما در حوزه اعزام نیروی کار به خارج از کشور استفاده از ظرفیت کاریابی های توانمند بخش خصوصی است که بتوانند این ارتباط را با بخش خصوصی کشورهای هدف برقرار کنند.

مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار  گفت: برای برخی از کاریابی‌ها، مجوز تاسیس دفاتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی در برخی کشورها صادر شده است، به این نحو که برای کاریابی‌های بین المللی دارای توانمندی، با هماهنگی وزارت امور خارجه مجوز دفتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی در کشور هدف صادر می کنیم.

اکبرنیا با بیان اینکه در حال حاضر در هفت کشور دفاتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی تاسیس شده است، گفت: این دفاتر در کشورهای آلمان، استرالیا، کانادا، دانمارک، ترکیه، کردستان عراق و عمان توسط کاریابی های بخش خصوصی تاسیس شده است.

وی با اشاره به شرط اعزام سرمایه گذار ایرانی از طریق کاریابی‌ها  و وظایف دفاتر هدایت و حمایت از نیروی کار در کشورهای ذکر شده گفت: این کاریابی‌ها دو وظیفه اصلی دارند؛ نخست زمینه اعزام نیروی کار به این کشورها را تسهیل می کنند و دیگر اینکه می‌توانند در زمینه رفع مشکلات حقوقی یا ارائه خدمات به ایرانیان شاغل در این کشورها فعالیت کنند.

مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار، همچنین با بیان اینکه فعالیت کاریابی‌های بین المللی در حوزه «مهاجرت» ممنوع است و جزو وظایف کاریابی ها نیست، گفت: فعالیت کاریابی‌ها در حوزه سرمایه گذاری به صورت مشروط مجاز است. در شرایطی کاریابی می تواند در حوزه اعزام سرمایه گذار ایرانی به خارج از کشور فعالیت کند که این سرمایه گذار از نیروی کار ایرانی نیز در پروژه خود استفاده کند اما استفاده از ظرفیت کاریابی ها برای اعزام به خارج صرفا در حوزه سرمایه گذاری غیرمجاز است.

 انتهای پیام/م/