آمارها نشان می‌دهد چین علیرغم نبرد سخت تجاری با آمریکا بر سر تعرفه‌ها، دو ماه زودتر از موعد به اهداف اشتغالزایی امسال رسیده است و در ۱۰ ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

به گزاش پایگاه خبری شصت دقیقه از ایرنا، وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین روز چهارشنبه اعلام کرد از ژانویه تا اکتبر سال جاری میلادی (۱۰ ماه نخست سال جاری)، در مجموع ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار نفر در چین مشغول به کار شده اند که نشان می دهد این کشور دو ماه پیش از موعد، به هدف اشتغالزایی ۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

کارشناسان بر این باورند در مرحله بعد، باید با شناخت کامل از جدیت و اوضاع بغرنج اشتغال، سیاست اولویت اشتغالزایی به ویژه برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهها و کارگران روستایی به پیش سوق داده شود.

«جانگ لی بینگ» محقق فرهنگستان علوم و فناوری کار و تامین اجتماعی چین در همین ارتباط به خبرنگاران گفت: بطور کلی، در شرایط افزایش فشار افت اقتصادی، تحقق زود هنگام هدف اشتغالزایی جدید و پایین رفتن درصد بیکاری، دستاورد دشواری بود و بر این اساس می توان گفت اوضاع اشتغال چین در روند مطلوبی حرکت می کند.

آمار نشان می دهد افزایش هر درصد از رشد اقتصادی منجر به اشتغال دو میلیون نفر خواهد شد سرعت رشد اقتصادی با ۶.۲ درصد کنونی در چین می تواند اشتغال ۱۱ میلیون تا ۱۲ میلیون نفر را تامین کند.

ایجاد این میزان اشتغال در چین در حالی است که صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی ها برای رشد اقتصادی چین را تغییر داده و کاهش بیشتری را برای دومین اقتصاد دنیا در نظر گرفته است بر اساس این گزارش رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۶.۱ درصد نخواهد بود.

انتشار گزارش این صندوق در حالی است که پیش بینی های قبلی حاکی از این بود که رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی بین ۶.۲ تا ۶.۵ درصد خواهد بود اما ظاهرا تاثیرات تعرفه های آمریکا بر چین هر روز بیشتر شده است.

این صندوق همچنین در گزارش خود آورده است رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی باز هم کمتر خواهد شد و پیش بینی می شود به رقم ۵.۸ درصد برسد.

صندوق در گزارش خود پیش بینی کرده است که به دلیل درگیری های تجاری در نقاط مختلف جهان و بین کشورها و همچنین تنش های سیاسی و ژئوپلتیک رشد اقتصادی دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی نزدیک به ۳ درصد خواهد بود.

انتهای پیام/م/