عبدالناصر همتی بیان کرد: خوشبختانه در هشت ماه نخست سال ۱۳۹۸، میزان تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان تعلق گرفته، در حدود ۵۲ درصد رشد کرده و از ابتدای سال تاکنون نیز نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته جوانان کارآفرین مستقر در کارخانه نوآوری آزادی در غرب تهران بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از جماران، عبدالناصر همتی در جریان بازدید از کارخانه نوآوری آزادی در تهران اظهار کرد: به میزان اهمیت مبحث شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های استارتاپی برای کشور واقف هستیم و این مسئله برای مجموعه بانک مرکزی نیز از اهمیت و اولویت برخوردار است.

 وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه افزود: مجموعه دولت و به ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه تلاش‌های خوبی انجام داده‌اند و ما نیز در سیستم بانکی در تلاش هستیم تا از این تلاش‌ها حمایت کنیم. رییس کل بانک مزکری اظهارکرد:همانگونه که شتاب دهنده‌ها کارشان سرعت بخشی به امور در زیست بوم فناوری کشور است، شبکه بانکی کشور نیز تلاش خواهد کرد که به این کمک‌ها  شتاب بخشد.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه در هشت ماه نخست سال ۱۳۹۸، میزان تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان تعلق گرفته، در حدود ۵۲ درصد رشد کرده و از ابتدای سال تاکنون نیز نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

همتی با اشاره به اینکه، سالانه نزدیک به ۳.۵ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به واردات محصولاتی نظیر دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می‌یابد،  اظهار امیدواری کرد با تلاش معاون علمی و فناوری رییس جمهور و شرکت‌های فناور فعال در این زمینه، این حجم از واردات کاهش یابد و یا حتی قطع گردد.

 باز آفرینی فضای متروک

کارخانه نوآوری آزادی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در فضای بالغ بر ۱۸هزار و ۵۰۰ متر مربع در غرب تهران ایجاد شد. تکمیل دومین کارخانه از این دست نیز در محله نوبنیاد تهران در مراحل پایانی کار قرار دارد.

فضای کارخانه نوآوری آزادی پیش از این یک کارخانه متروکه با نزدیک به ۶۰ سال قدمت بود که سابق بر این از آن به عنوان کارخانه‌ای برای تولید تولید الکترود جوشکاری استفاده می‌شد.

 معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک طرح کلان اقدام به بازتعریف این محیط کرد و با مشارکت بخش خصوصی این فضای بلا استفاده را به مرکزی برای حضور هزاران فعال فناور پایتخت و محل جوشش استارتاپ‌ها بدل ساخت.

بر اساس این گزارش در حال حاضر ۹ شتابدهنده و مرکز نوآوری در کارخانه نوآوری آزادی مستقر هستند، ضمن اینکه این مرکز  از ظرفیت پذیرش ۵۰۰ تیم استارتاپی برخوردار است و در چند ماهی که از شروع به کار رسمی آن می‌گذرد بیش از یکهزار نفر از  فعالان زیست بوم نوآوری کشور در آن استقرار یافته‌اند.

هر یک از سوله‌های کارخانه به مرکزی نوآور و یا یک شتاب‌دهنده متعلق به بخش خصوصی اختصاص یافته است که یک فناوری  یا زمینه کاری خاص را به عنوان محور استارتاپ‌های مستقر در آن انتخاب کرده‌اند.

سلامت الکترونیک، گردشگری، تولید محتوا، نوآوری‌های مالی و بیمه‌ای، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء از جمله حوزه‌هایی است که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی بر روی آن متمرکز شده‌اند.

تامین سرمایه نقدی، انواع آموزش‌ها،   تخصیص فضای کاری و امکان ایجاد ارتباط با مجموعه شرکت‌های سرمایه گذاری، بخشی از خدماتی است که شرکت‌ها و فعالان مستقر در کارخانه نوآوری آزادی دریافت می‌کنند.

انتهای پیا/م/