معاون وزیرکار با اشاره به اینکه ۲ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن شاغل هستند گفت:وجود منابع معدنی سرشار در کشور ما می‌تواند مزیتی در راستای اقتصاد مقاومتی باشد و خیلی به کشور کمک کند.

حاتم شاکرمی، معاون وزیرکار  با حضور در تفاهم نامه ای در راستای افزایش ایمنی معادن گفت:امروز حدود 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن مشغول به کار هستند. وجود منابع معدنی سرشار در کشور ما می‌تواند مزیتی در راستای اقتصاد مقاومتی باشد و خیلی به کشور کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از تسنیم، وی با اشاره به ظرفیت بالای صادرات میگو گفت: چندی پیش برای مذاکره و عقد قرارداد در خصوص صادرات میگو به مسکو رفته بودیم. آنجا از من پرسیده شد که توان صادرات شما چقدر است. من گفتم که ایران 20 هزار تن تولید میگو دارد که بخشی را به مصرف می‌رساند و 12 هزار تن از آن را می‌توان صادر کرد.

شاکرمی بیان کرد: آن‌ زمان به ما گفتند که مصرف بازار روسیه 800 هزار تن است. شما با این مساحت ساحلی که دارید، حداقل باید 500 هزار تن در سال تولید داشته باشید. این بخشی از ظرفیت‌های کشور ما برای اقتصاد مقاومتی را نشان می‌دهد و نیاز به جدیت و پیگیری دارد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی و از این نگاه باید نحوه استفاده، استخراج و بهره‌برداری از معادن باید مورد بازنگری قرار بگیرد، تصریح کرد: در راستای بهره‌برداری مطلوب از معادن باید روش بهره‌برداری فعلی معادن مورد بازنگری قرار بگیرد تا دستاوردهای مهمی داشته باشیم. 

وی درباره ایمنی در معادن ادامه داد: اگر بتوانیم بهره‌برداری از معادن را مکانیزه کنیم و روش‌های سنتی را کنار بگذاریم، به درجاتی ایمنی در معادن نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر صیانت از نیروی انسانی شاغل در معادن، این مساله منجر به استفاده مطلوب از ظرفیت‌های معادن نیز خواهد شد.

شاکرمی با اشاره به اینکه اگر در ساختار فرآیند استخراج، اصلاح اساسی انجام ندهیم، ایمنی کاری که مدنظر کارشناسان ایمنی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، تحقق نمی‌یابد، ادامه داد: روش‌های سنتی مخاطرات خودش را دارد. وقتی روش‌های استخراج مکانیزه نیست، هر قدر تجهیزات ایمنی را فراهم کنیم، نمی‌توانیم به صورت موثر حوادث کار را کاهش دهیم. بازنگری اساسی اگر انجام نشود، نمی‌توان ایمنی را به حد مطلوبی تامین کرد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه با اشاره به اینکه اجتماعی مکانیزه کردن فرایند تولید باعث  افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح ایمنی کار می‌شود، گفت: ما امروز معادنی داریم که بهره‌وری معادل90 برابر معادن دیگر دارد. به میزانی که بهره‌وری بالا می‌رود، حوادث کار کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه به موضوع ایمنی در معادن باید به عنوان یک موضوع ملی مورد توجه قرار داد، تاکید کرد: در سال 95 تعداد 36 مرگ ناشی از حوادث کار را در معادن داشتیم. در سال 96 مرگ ناشی از حوادث در معدن به 84 نفر می‌رسد که حادثه یورت تاثیر زیادی در بالا رفتن این عدد داشته است.

معاون روابط کار وزارت کار ادامه داد: به عقیده من شورای عالی معادن باید به عنوان یک موضوع ملی به ایمنی توجه کند. استانداردسازی، آموزش، قانون و مقررات و تجهیزات نیز بخش‌های مهمی از بحث ایمنی را تشکیل می‌دهد.

شاکرمی گفت: تفاهم‌نامه وزارت کار با ایمیدرو به استانداردسازی تجهیزات کمک خواهد کرد. یکی از مشکلات معادن ما تجهیزات غیراستاندار و شرایط غیراستاندارد در محیط معادن است. سه حادثه بزرگ در دنیا در مورد معادن معروف هستند که در فرانسه در سال 1906، در چین در سال 2017 در ایران معدن یورت اتفاق افتاده است. هر سه حادثه نیز به خاطر ایجاد جرقه الکتریکی بود.

 وی با تأکید بر بهره مندی از شرکت های دانش بنیان در بومی سازی گفت: در شرایط تحریم در رابطه با تحریم باید به سمت بومی‌سازی برویم و از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای بومی‌سازی بهره بگیریم.

شاکرمی افزود : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال این است که به مقاوله‌نامه 176 سازمان جهانی کار که موضوع ارتقای ایمنی در معادن است، بپیوندد. موضوع پیوستن به این مقاوله‌نامه الان در کمیسیون دولت است و به عنوان لایحه به مجلس ارائه خواهد شد.