مدیر اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام استان تهران گفت: برنامه ریزی درست و حمایت از تشکل های کار آفرینی موجب رشد و توسعه اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری شصت دقیقه از تهران نیوز، مهدی میر مهدوی هریس، در حاشیه بازدید از طرح های اقتصادی و اشتغالزایی بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام استان تهران در شهرستان قدس، اظهار داشت: از سال ۹۲ در پی ابلاغ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی، قرارگاه جهاد اقتصادی با هدف گذاری تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی در سازمان بسیج تشکیل شد.

وی افزود: در این قرارگاه با هدف گذاری حمایت از کسب و کارهای خرد خانگی تسهیلات زیادی در این حوزه پرداخت و فرصت های شغلی فراوانی ایجاد شده است.
مهدوی تأسیس تعاونی ها را راهکار مهمی برای توسعه اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی دانست و افزود: افزایش اعضای تعاونی ها موجب افزایش تولید داخلی می شود. بانک ها نیز با ارائه تسهیلات کم بهره به تولیدکنندگان می توانند از این قشر حمایت کنند.
مدیر اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج سازندگی، با تاکید بر پرهیز از شعاری برخورد کردن با نام و عنوان اقتصاد مقاومتی گفت: موضوعاتی از قبیل اصلاح قوانین و بروکراسی های پیچیده دولتی، نظام بانکی، قانون کار و نیز تسهیل سرمایه گذاری و آزاد سازی اقتصادی در راستای تحقق هر چه بیشتر اقتصاد مقاومتی بسیار موثر است. ضمن اینکه برنامه ریزی درست و حمایت از تشکل های کار آفرین در مسیر رشد و توسعه اقتصادی را نباید از یاد برد.

کارگاه‌های کوچکی که چرخ زندگی را می‌چرخاند

در این بازدید سرهنگ دهرویه، مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) استان تهران بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی سال‌هاست که تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های کشور می‌دانند. در واقع با تحقق اقتصاد مقاومتی می‌توان بسیاری از مشکلات جامعه مخصوصاً بیکاری را که بسیاری از جوانان با آن روبه‌رو هستند برطرف کرد.
وی ادامه داد: در این میان هستند افرادی که در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی هم برای خود اشتغالزایی می‌کنند و هم به‌فکر اشتغال برای دیگران هستند.

تعاونی تیام دوز با بهره‌گیری از خدمات مشاوره و راهنمایی کارشناسان بسیج سازندگی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، کارگاه خیاطی راه‌اندازی کرده‌ که با اراده‌ای قوی برای ۲۴۰ خانواده بی‌سرپرست اشتغالزایی شده است.
سازمان بسیج سازندگی با ارائه تسهیلات از فعالان اقتصاد مقاومتی حمایت کرده و آنان را برای ادامه کار تشویق و همراهی می‌کند. در کنار ارائه تسهیلات اقتصاد مقاومتی، یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط بسیج سازندگی، خدمات مشاوره‌ای برای ایجاد ساز و کارها و شروع فعالیت اقتصادی است.

ایجاد کارگاه های کوچک در منازل

رضایی، مسئول اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) استان تهران گفت: تایوانی‌ها یک شعار اقتصادی جالب دارند: «هر خانه یک کارخانه و هر کارخانه یک خانه!» این شعار اولین‌بار با هدف توسعه کسب‌وکارهای کوچک خانگی طراحی شد. یکی از شیوه‌های کسب و کار که امروزه در همه جای دنیا از اقبال زیادی برخوردار است و روزبه‌روز به تعداد آنها اضافه می‌شود، کار در منزل است که باید تولیدکننده‌ها از این ظرفیت استفاده کنند.
وی افزود: در شرایطی که بسیاری از کارگاه‌های خیاطی به‌دلایل گوناگون از جمله واردات قاچاق پوشاک ترک و چینی و فقدان حمایت دولت از صنعت پوشاک با چالش مواجه اند، بانوی کارآفرین شهر قدسی توانسته با احداث کارگاه خیاطی برای خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست این شهرستان در منازلشان اشتغالزایی کند.

نوآوری های خیاطان و استقبال خریداران

مهدور، کارآفرین نمونه استان تهران بیان داشت: یک از آرزوهای بنده این بود به جایی برسم که دست چند نفر را بگیرم نه اینکه منتظر باشم تا کسی از من دستگیری کند. در حال حاضر افراد زیادی در این کارگاه خیاطی مشغول به کار هستند که بسیاری از آن ها بی سرپرست یا تحت پوشش کمیته امداد هستند و خدا راشکر از درامد کار خیاطی شان راضی هستند. مهمتر از همه اینکه از کار در یک محیط کاملا زنانه و امن لذت می برند.
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی روی پای خود ایستادن و مصرف تولید داخلی. متاسفانه خارجی ها بازار پوشاک ایران را قبضه کرده اند. این در حالی است که اگر تولید پوشاک داخلی مورد حمایت قرار بگیرید، اشتغال بسیار زیادی در این بخش می توان ایجاد کرد. در گذشته بیشتر خانم های ایرانی پوشاک مورد نیازشان را با خیاطی خودشان تامین می کردند.مهدور در مورد تولیدات کارگاه بیان داشت: البسه تولیدی این کارگاه بنا به سلیقه خریداران و با دوخت و کیفیت مطلوب و باقیمتی کمتر از قیمت بازار تولید و تولیدات کارگاه در کل کشور توزیع می‌شود. در این زمینه با توجه به فرهنگ و سلیقه مشتریان نوآوری‌هایی هم از سوی خیاطان صورت گرفته که مورد استقبال خریداران قرارگرفته است و اکثر طرح‌ها مربوط به خود آن‌ها است.این فعال اقتصادی تصریح کرد: سازمان ها و شرکت‌ها استقبال خوبی برای تهیه البسه از تولیدی را دارند به‌طوری‌که سفارش‌های فراوانی را از طرف بسیج سازندگی سپاه استان تهران داشته‌ایم و برای شرکت‌ها نیز مانتوهای فرم و سایر البسه را تهیه می‌کنیم. با مساعدت بسیج سازندگی توانستم برای کارگاه دستگاه های مختلف تهیه نمایم و بتوانم آرم محصولات را بانام «تعاونی تیام دوز» درج کنیم.